Urzędnicy z ASTRID, belgijskiego krajowego operatora sieci łączności radiowej dla służb ratunkowych, stwierdzili, że sieć TETRA będzie nadal wspierać użytkowników bezpieczeństwa publicznego do co najmniej 2025-2030.
Ponadto belgijski rząd i ASTRID, planując z wyprzedzeniem, przyglądają się przyszłym technologiom komunikacyjnym, takim jak 5G i ich wpływowi na komunikację awaryjną. W ramach tej przyszłej pracy ASTRID zawarł porozumienia z operatorami komercyjnymi.
Kiedy LTE lub jej przyszłe wersje zastąpią TETRA – ASTRID będzie miał dwie opcje: stworzyć nową, dedykowaną sieć dla służb ratunkowych lub współpracować z operatorami komercyjnymi, którzy już posiadają sieci obsługujące technologię LTE.
Rozbudowa dedykowanej sieci prawdopodobnie będzie bardzo kosztowna, a zatem nie jest to najbardziej opłacalna opcja – powiedzieli urzędnicy ASTRID. Jednak przy współpracy z sieciami komercyjnymi ASTRID potrzebowałby gwarancji co najmniej takiego samego poziomu usług – jaki obecnie jest wykorzystywany przez służby ratunkowe tego kraju.
Firma ASTRID stwierdziła, że w celu awaryjnego wykorzystania sieci komercyjnych w przyszłości, wiele umów z operatorami komercyjnymi musiało zostać zawartych w ramach planowanej przez belgijski rząd aukcji częstotliwości 700 MHz. Ze względu na koszty opracowania dedykowanej sieci LTE, ASTRID nie ubiegał się o przyznanie żadnych częstotliwości w paśmie 700 MHz, ale nalegał na zawarcie niezbędnych gwarancji od operatorów komercyjnych, pomiędzy których zostaną przydzielone częstotliwości. Służby ratownicze i bezpieczeństwa będą korzystać w przyszłości z sieci komercyjnych, ale to ASTRID zapewni służbom niezbędne umowy i zagwarantuje odpowiednio wysoki poziom usług. Gwarancje te zawierają optymalny zasięg dla służb ratunkowych w obszarach gęsto zaludnionych i słabo zaludnionych, priorytet dostępny w każdym czasie i we wszystkich lokalizacjach, a także bezpieczeństwo i dostępność niezbędne do operacji kryzysowych.
Na prośbę ASTRID minister telekomunikacji Alexander De Croo i minister spraw wewnętrznych Jan Jambon – zabezpieczyli gwarancje w projektach dekretów królewskich (w odniesieniu do procesu aukcyjnego zatwierdzonego przez belgijską Radę Ministrów).
Rząd belgijski również zintegrował ASTRID z siecią dostępu dla prywatnych operatorów komórkowych poprzez dekret królewski. W tym celu ustanowiono zabezpieczenia w odniesieniu do obowiązkowych rozszerzeń sieci. Usługi awaryjne i zabezpieczające będą miały zasięg sieci w wielu miejscach, gdzie prywatni operatorzy nie oferują zasięgu z przyczyn komercyjnych. ASTRID będzie rygorystycznie monitorował te zabezpieczenia, a także gwarancje ciągłości świadczenia usług podczas silnych burz lub przerw w zasilaniu.
ASTRID będzie również nadzorować prawa dostępu i zapewniać bezpieczeństwo komunikacji w sytuacjach awaryjnych za pomocą dodatkowych systemów, takich jak dodatkowa sieć szkieletowa. Operator sprawdzi także czy w przypadku przeciążenia sieci utrzymywany jest priorytetowy dostęp.
„Zapewniliśmy, że istniejące usługi komunikacyjne dla służb bezpieczeństwa publicznego będą kontynuowane w przyszłości, z jakością usług, która jest co najmniej równa lub lepsza niż to, co jest satysfakcjonujące dzisiaj” – powiedzieli urzędnicy ASTRID. „Wybrany termin również nie powinien być niepokojący. Przejście z TETRA na LTE nie nastąpi szybko; szacuje się, że zastąpienie technologii rozpocznie się dopiero w latach 2025-2030. Najprawdopodobniej technologia będzie stopniowo wprowadzana w życie, a TETRA będzie działać dalej wraz z LTE.”
Źródło i foto: https://www.astrid.be/en