Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TCCA: To będzie decydujący rok dla łączności krytycznej

TCCA: To będzie decydujący rok dla łączności krytycznej

Kluczowe decyzje, które zostaną w tym roku podjęte, mogą zadecydować o bezpieczeństwie milionów ludzi – zwraca uwagę Stowarzyszenie TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). W wielu regionach świata nie zdecydowano jeszcze, czy wydzielić osobny zakres widma radiowego na potrzeby sieci łączności radiowej dla ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof (PPDR). Ten rok może więc być dla społeczności komunikacji krytycznej ostatnią okazją na zagwarantowanie sobie priorytetowego dostępu do zasobów widma radiowego.

TETRA, najbardziej rozpowszechniony standard łączności o znaczeniu krytycznym, pracuje w dedykowanym wycinku widma radiowego, dzięki czemu radiotelefony policjantów, strażaków i ratowników pogotowia nie muszą konkurować w dostępie do sieci z licznymi urządzeniami zwykłych użytkowników oglądających filmy na YouTube lub przeglądających Facebooka. Czy jednak tak samo będzie w przypadku sieci LTE? Regularny postęp w standardzie LTE sugeruje, że technologia ta jest na tyle gotowa, aby w perspektywie kolejnej dekady umożliwić powstanie sieci hybrydowych (obsługujących łączność głosową TETRA i transmisję danych LTE). Jeśli więc na tegorocznej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej, która odbędzie się w listopadzie, nie zostanie osiągnięty konsensus w sprawie harmonizacji widma dla łączności krytycznej, odbije się to negatywnie na efektywności pracy służb ratunkowych. W dalszej kolejności decyzja o przydzieleniu widma i wyborze konkretnych rozwiązań łączności będzie należeć do poszczególnych rządów.

„To jest decydujący rok, w którym regulatorzy przesądzą o tym, czy służby ratunkowe dalej będą mogły korzystać z wolnej od przeciążeń komunikacji, kiedy standard LTE będzie już przystosowany do potrzeb łączności krytycznej”, powiedział Phil Kidner (na zdjęciu), dyrektor generalny TCCA.

„Sieci TETRA zapewniają swoim użytkownikom niezrównaną dostępność, solidność i wydajność. Liczne rządy zamierzają kontynuować inwestycje w posiadane już sieci TETRA, wzbogacając je o usługi szerokopasmowej transmisji niekrytycznych danych poprzez LTE. Jednakże bez zagwarantowanej dostępności LTE nie będzie mogło pełnić roli medium dla komunikacji krytycznej – wydzielone widmo ma tu kluczowe znaczenie”.

Choć prace nad dostosowaniem standardu LTE do potrzeb użytkowników wykonujących działania o znaczeniu krytycznym stale postępują i w 3GPP powołano nawet specjalną grupę roboczą SA6, TETRA wciąż zyskuje na popularności. Analitycy z IHS przewidują, że do 2018 roku liczba użytkowników tego standardu wzrośnie o 7%.

„Europa pozostanie kluczowym regionem dla TETRY, gdyż europejskie ogólnokrajowe sieci TETRA wciąż poszerzają się o nowych użytkowników”, twierdzi Tomas Lynch z IHS Technology. „Tym niemniej Ameryka Północna stanowi duży potencjalny rynek dla TETRY, ponieważ penetracja tego standardu w sektorach komercyjnych, takich jak transport, ciągle tam wzrasta”.

Źródło: www.tetratoday.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń