Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TCCA: To będzie decydujący rok dla łączności krytycznej

TCCA: To będzie decydujący rok dla łączności krytycznej

Kluczowe decyzje, które zostaną w tym roku podjęte, mogą zadecydować o bezpieczeństwie milionów ludzi – zwraca uwagę Stowarzyszenie TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA). W wielu regionach świata nie zdecydowano jeszcze, czy wydzielić osobny zakres widma radiowego na potrzeby sieci łączności radiowej dla ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof (PPDR). Ten rok może więc być dla społeczności komunikacji krytycznej ostatnią okazją na zagwarantowanie sobie priorytetowego dostępu do zasobów widma radiowego.

TETRA, najbardziej rozpowszechniony standard łączności o znaczeniu krytycznym, pracuje w dedykowanym wycinku widma radiowego, dzięki czemu radiotelefony policjantów, strażaków i ratowników pogotowia nie muszą konkurować w dostępie do sieci z licznymi urządzeniami zwykłych użytkowników oglądających filmy na YouTube lub przeglądających Facebooka. Czy jednak tak samo będzie w przypadku sieci LTE? Regularny postęp w standardzie LTE sugeruje, że technologia ta jest na tyle gotowa, aby w perspektywie kolejnej dekady umożliwić powstanie sieci hybrydowych (obsługujących łączność głosową TETRA i transmisję danych LTE). Jeśli więc na tegorocznej Światowej Konferencji Radiokomunikacyjnej, która odbędzie się w listopadzie, nie zostanie osiągnięty konsensus w sprawie harmonizacji widma dla łączności krytycznej, odbije się to negatywnie na efektywności pracy służb ratunkowych. W dalszej kolejności decyzja o przydzieleniu widma i wyborze konkretnych rozwiązań łączności będzie należeć do poszczególnych rządów.

„To jest decydujący rok, w którym regulatorzy przesądzą o tym, czy służby ratunkowe dalej będą mogły korzystać z wolnej od przeciążeń komunikacji, kiedy standard LTE będzie już przystosowany do potrzeb łączności krytycznej”, powiedział Phil Kidner (na zdjęciu), dyrektor generalny TCCA.

„Sieci TETRA zapewniają swoim użytkownikom niezrównaną dostępność, solidność i wydajność. Liczne rządy zamierzają kontynuować inwestycje w posiadane już sieci TETRA, wzbogacając je o usługi szerokopasmowej transmisji niekrytycznych danych poprzez LTE. Jednakże bez zagwarantowanej dostępności LTE nie będzie mogło pełnić roli medium dla komunikacji krytycznej – wydzielone widmo ma tu kluczowe znaczenie”.

Choć prace nad dostosowaniem standardu LTE do potrzeb użytkowników wykonujących działania o znaczeniu krytycznym stale postępują i w 3GPP powołano nawet specjalną grupę roboczą SA6, TETRA wciąż zyskuje na popularności. Analitycy z IHS przewidują, że do 2018 roku liczba użytkowników tego standardu wzrośnie o 7%.

„Europa pozostanie kluczowym regionem dla TETRY, gdyż europejskie ogólnokrajowe sieci TETRA wciąż poszerzają się o nowych użytkowników”, twierdzi Tomas Lynch z IHS Technology. „Tym niemniej Ameryka Północna stanowi duży potencjalny rynek dla TETRY, ponieważ penetracja tego standardu w sektorach komercyjnych, takich jak transport, ciągle tam wzrasta”.

Źródło: www.tetratoday.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń