Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Potęga trybu DMO w TETRZE

Potęga trybu DMO w TETRZE

Standard TETRA oferuje kilka specjalnych usług, które stanowią o jego wyjątkowości i potencjale. Obok dyskretnego nasłuchiwania, szyfrowania czy ustawienia priorytetów wywołań, kluczową sprawą dla niektórych użytkowników jest możliwość nawiązania łączności terminal-terminal bez pośrednictwa sieci, czyli w trybie bezpośrednim – DMO (ang. Direct Mode Operation).

Możliwość nawiązania właśnie takiej łączności ma niebagatelne znaczenie  w wymagającym środowisku pracy służb sektora bezpieczeństwa publicznego. DMO jest bardzo charakterystyczną cechą standardu TETRA. Jego twórcy przewidzieli, iż sieć taka musi być dyspozycyjna nawet w przypadku katastrofy. Takiej funkcjonalności nie są w stanie zagwarantować konkurencyjne rozwiązania oparte na standardach 2G/3G, CDMA 2000 lub DMR.

DMO jest najczęściej wykorzystywane w sytuacjach gdy użytkownik przebywa poza zasięgiem sieci (tunele, piwnice,  itp) lub na granicy zasięgu sieci TETRA i umożliwia realizację transmisji głosu oraz danych bez udziału infrastruktury. Tryb DMO jest bardzo użyteczny i w standardzie zdefiniowano wiele różnych scenariuszy pracy w tym trybie.

Najbardziej powszechnym i najprostszym jest scenariusz komunikacji dwóch lub więcej radiotelefonów bezpośrednio ze sobą. (patrz poniżej) Po lewej widoczna jest sieć TETRA, natomiast z prawej strony pewna grupa użytkownik komunikuję się ze sobą bezpośrednio bez udziału infrastruktury.

TETRA_DMO_Direct_Mode_Operation_Concept3

Bardziej zaawansowane funkcje to:

– Przekaźnik DMO –  Direct Mode Repeater (DM-REP). Gdy radiotelefon TETRA jest wykorzystywany jako przekaźnik DMO możliwe jest zwiększenie zasięgu łączności i utrzymanie kontaktu pomiędzy użytkownikami pracującymi w trybie bezpośrednim.

TETRA_DMO_Repeater2

Bramka DMO – Direct Mode Gateway (DM-GATE). Tryb pracy jako bramka  jest wykorzystywany do łączenia użytkowników pracujących w trybie TMO w zasięgu sieci TETRA oraz tych, którzy pracują w trybie bezpośrednim DMO i na odwrót.  Bramka rozszerza efektywny obszar komunikacji. Ta funkcjonalność może poprawić łączność w budynkach, tunelach lub piwnicach oraz na granicy zasięgu sieci TETRA. Przykładowo, strażacy pracujący wewnątrz budynku, którzy komunikują się w trybie DMO, dzięki bramce mogą być w kontakcie z kolegami na zewnątrz, którzy pracują w trybie sieciowym TMO.

TETRA_DMO_Gateway

Tryb Dualny z podwójna obserwacjąDual Watch mode (DM-DW). Terminal w trybie DMO może prowadzić połączenie z podwójną obserwacją, gdy znajduje się w zasięgu stacji bazowej TETRA. Wówczas użytkownik może otrzymywać informacje o wywołaniu dla trybu trankingowego z sieci TETRA.

TETRA_DMO_Dual_watch

 

Ponadto połączenia DMO mogą być realizowane w trybie zarządzania poprzez terminal autoryzujący, połączony z systemem, albo poprzez odpowiednią bramę. Przy czym czas ważności autoryzacji jest limitowany.

TETRA DMO oferuje również usługi dodatkowe takie jak np.:
-spóźnione zgłoszenie (Late Entry) – dołączenie użytkownika do realizowanego połączenia grupowego (gdy użytkownik jest jej członkiem)

-identyfikacja strony nadającej (Talking Party Identyfication) na podstawie numeru ITSI lub blokada tej identyfikacji

-obsługa połączeń alarmowych (Emergency Call) – połączenia takie mogą wykorzystywać tryb DMO oraz dokonywać wywłaszczenia połączenia w celu obsługi połączenia alarmowego

Większość nowoczesnych terminali przewoźnych oferuje możliwość pracy  w trzech  wspomnianych powyżej trybach: jako normalny radiotelefon TETRA, jako bramka pomiędzy trybem sieciowym (TMO) a bezpośrednim (DMO) oraz jako przekaźnik DMO z trybu sieci TETRA (TMO) do trybu bezpośredniego (DMO) i na odwrót.

Podsumowanie

Powyższy artykuł nie wyczerpuje wszystkich scenariuszu trybu DMO dostępnego w standardzie TETRA, jednakże jego potężne możliwości stanowią niewątpliwie dodatkowy atut TETRY. Praca w trybie DMO pozwala na zwiększenie zasięgu sieci TETRA a także na pracę bez infrastruktury. Takimi możliwościami nie może się jak na razie pochwalić żaden inny konkurencyjny system profesjonalnej łączności radiowej.

Przykłady dostępnych na rynku terminalii przewoźnych z funkcją DMO Gateway/Repeater (w porządku alfabetycznym):

1. EADS(Cassidian) – TGR 990

EADS-Cassidian-TGR990

Pobierz specyfikację: pdf-icon_smallEADS_TGR990_2009.pdf

2. Motorola – MTM5400

motorola-mtm5400

Pobierz specyfikację: pdf-icon_smallMotorola_MTM5400_Spec_Sheet.pdf

3. Selex Communications – VS3000

 

ElettraSuite_VS3000-2

Pobierz specyfikację: pdf-icon_smallSelex_ElettraSuiteVS3000-EN.pdf

4. SEPURA – SRG3500

Sepura_SRG3500

Pobierz specyfikację: pdf-icon_smallSepura_RPT-GTW_SRG3500.pdf

5. Teltronic – MDT400

Teltronic-MDT400

Pobierz specyfikację: pdf-icon_smallTeltronic_MDT400.pdf

Obejrzyj prezentację PPT(kliknij poniżej):

powerpointicon2 The power of TETRA – Direct Mode Operation Francesco Pasquali -Selex Communications

The_power_of_TETRA-Direct_Mode_Operation-Selex_Communications_Francesco_Pasquali

TETRA_Gateway_and_Repeater_Applications_for_Voice_and_Data_Steve_Barber_SEPURA

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń