Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Ze świata Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Belgijska sieć ASTRID, pracująca w technologii TETRA firmy Cassidian, odegrała niedawno znaczącą rolę podczas wspólnej belgijskiej i holenderskiej akcji zwalczania zjawiska transgranicznego przemytu narkotyków między tymi krajami. Czterodniowa operacja o kryptonimie „Étoile” (Gwiazda) zmobilizowała funkcjonariuszy policji i służby celnej z Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji.

O skali operacji świadczy ilość dokonanych przeszukań osób i pojazdów. W ciągu czterech dni udało się skontrolować około 2 tysięcy samochodów, 33 pociągów i 4 tysięcy osób. Mimo iż belgijscy celnicy dysponują własnymi grupami rozmownymi, ASTRID wspiera też połączenia między poszczególnymi służbami i dlatego jest idealną platformą komunikacyjną przy tak dużych operacjach.

Frederick Vanneste, inspektor Narodowej Dyrekcji Śledczej, Celnej i Akcyzowej, oświadczył: „Grupy rozmowne dzielone między służbami skupiają pracowników z wielu środowisk: z policji, ze służby celnej i z wojska. Przy ostatniej operacji zastosowano dziesięć tego typu grup, dzięki czemu każdy użytkownik pozostawał w kontakcie ze swoimi ludźmi podczas przeprowadzania równoległych działań. Akcja odbywała się w tym samym czasie w miejscowościach Arlon, Ostend, Mons, Brasschaat, Eeklo i Sint-Niklaas. W każdym z tych miejsc  celnicy i policjanci mieli dostęp do grup rozmownych, na których mogli koordynować swoje działania. W Narodowej Dyrekcji dużą wagę przywiązujemy do koordynacji działań. Tego rodzaju grupy rozmowne są bardzo przydatne, ponieważ mamy możliwość skanowania ich wszystkich w radiotelefonach ASTRID niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jednocześnie ekipy w terenie mogą w każdej chwili nas wywołać na specjalnej grupie”.

belgian-police-K9-drug-sniffing-dog.jpgKażdy śledczy wyposażony jest w osobisty przenośny radiotelefon, który może być używany w pojazdach dzięki specjalnej stacji dokującej. Z kolei brygady motocyklowe służby celnej dopiero co otrzymują sprzęt, jednak do końca 2011 roku każdy z nich również otrzyma osobisty radiotelefon ASTRID. Na obecną chwilę celnicy dysponują 340 przenośnymi radiotelefonami THR880i firmy Cassidian i 17 przewoźnymi TMR880i zainstalowanymi w dyspozytorniach.

Główny Inspektor Jean Neelen stwierdził: „Dobra łączność ma naprawdę ogromne znaczenie. Podczas intensywnych przeszukiwań i legitymowań komunikacja między załogami musiała być bez zarzutu, a i ja musiałem mieć w każdej chwili jasny obraz sytuacji. Działamy na całym terytorium belgijskim i musimy mieć możliwość sprawnego komunikowania się z innymi załogami, na przykład podczas prowadzenia pościgu”.

Również Michele Gorga, od 2007 roku w brygadzie motocyklowej służby celnej, nie wyobraża sobie pracy bez radiotelefonu ASTRID. W trakcie działań pełnił funkcję oficera łącznikowego i prowadził korespondencję z pojazdami na trasie i funkcjonariuszami sprawdzającymi samochody w punkcie kontrolnym. „Kiedy zatrzymujemy pojazd jeden motocyklista ustawia się przed nim, a drugi za nim. Wtedy łączność odgrywa bardzo ważną rolę. Sprawna komunikacja jest także niezastąpiona podczas pościgów. Można szybko wezwać wsparcie. Oprócz tego drogą radiową możemy na bieżąco przekazywać informacje o popełnianych na naszych oczach wykroczeniach”.

„Niedawno prowadziliśmy pościg, który rozpoczął się w miejscowości Minderhout przy holenderskiej granicy Antwerpii i zakończył na północnej granicy franko-belgijskiej. W takiej sytuacji niezawodna komunikacja z oficerem łącznikowym odgrywa bardzo ważną rolę. Może on na przykład poprosić federalną policję o ustawienie blokad na drodze. W opisywanym przypadku okazało się, że na pokładzie ściganego pojazdu znajdowało się 35 kg narkotyków. Dzisiaj raczej nie uda nam się osiągnąć takiego wyniku, ale zadowolimy się niewielkimi ilościami i nielegalną bronią”.

Mimo wszystko udało się zatrzymać kierowcę wiozącego pół kilograma haszyszu, który twierdził, że przeznaczony był „na własny użytek”.

Źródło: www.keytouch.info

Czytaj więcej artykułów w najnowszym wydaniu magazynu KetTouch 3/2011 PDF

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?
Pytania? Zadzwoń