Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Ze świata Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Belgijska sieć ASTRID, pracująca w technologii TETRA firmy Cassidian, odegrała niedawno znaczącą rolę podczas wspólnej belgijskiej i holenderskiej akcji zwalczania zjawiska transgranicznego przemytu narkotyków między tymi krajami. Czterodniowa operacja o kryptonimie „Étoile” (Gwiazda) zmobilizowała funkcjonariuszy policji i służby celnej z Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji.

O skali operacji świadczy ilość dokonanych przeszukań osób i pojazdów. W ciągu czterech dni udało się skontrolować około 2 tysięcy samochodów, 33 pociągów i 4 tysięcy osób. Mimo iż belgijscy celnicy dysponują własnymi grupami rozmownymi, ASTRID wspiera też połączenia między poszczególnymi służbami i dlatego jest idealną platformą komunikacyjną przy tak dużych operacjach.

Frederick Vanneste, inspektor Narodowej Dyrekcji Śledczej, Celnej i Akcyzowej, oświadczył: „Grupy rozmowne dzielone między służbami skupiają pracowników z wielu środowisk: z policji, ze służby celnej i z wojska. Przy ostatniej operacji zastosowano dziesięć tego typu grup, dzięki czemu każdy użytkownik pozostawał w kontakcie ze swoimi ludźmi podczas przeprowadzania równoległych działań. Akcja odbywała się w tym samym czasie w miejscowościach Arlon, Ostend, Mons, Brasschaat, Eeklo i Sint-Niklaas. W każdym z tych miejsc  celnicy i policjanci mieli dostęp do grup rozmownych, na których mogli koordynować swoje działania. W Narodowej Dyrekcji dużą wagę przywiązujemy do koordynacji działań. Tego rodzaju grupy rozmowne są bardzo przydatne, ponieważ mamy możliwość skanowania ich wszystkich w radiotelefonach ASTRID niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jednocześnie ekipy w terenie mogą w każdej chwili nas wywołać na specjalnej grupie”.

belgian-police-K9-drug-sniffing-dog.jpgKażdy śledczy wyposażony jest w osobisty przenośny radiotelefon, który może być używany w pojazdach dzięki specjalnej stacji dokującej. Z kolei brygady motocyklowe służby celnej dopiero co otrzymują sprzęt, jednak do końca 2011 roku każdy z nich również otrzyma osobisty radiotelefon ASTRID. Na obecną chwilę celnicy dysponują 340 przenośnymi radiotelefonami THR880i firmy Cassidian i 17 przewoźnymi TMR880i zainstalowanymi w dyspozytorniach.

Główny Inspektor Jean Neelen stwierdził: „Dobra łączność ma naprawdę ogromne znaczenie. Podczas intensywnych przeszukiwań i legitymowań komunikacja między załogami musiała być bez zarzutu, a i ja musiałem mieć w każdej chwili jasny obraz sytuacji. Działamy na całym terytorium belgijskim i musimy mieć możliwość sprawnego komunikowania się z innymi załogami, na przykład podczas prowadzenia pościgu”.

Również Michele Gorga, od 2007 roku w brygadzie motocyklowej służby celnej, nie wyobraża sobie pracy bez radiotelefonu ASTRID. W trakcie działań pełnił funkcję oficera łącznikowego i prowadził korespondencję z pojazdami na trasie i funkcjonariuszami sprawdzającymi samochody w punkcie kontrolnym. „Kiedy zatrzymujemy pojazd jeden motocyklista ustawia się przed nim, a drugi za nim. Wtedy łączność odgrywa bardzo ważną rolę. Sprawna komunikacja jest także niezastąpiona podczas pościgów. Można szybko wezwać wsparcie. Oprócz tego drogą radiową możemy na bieżąco przekazywać informacje o popełnianych na naszych oczach wykroczeniach”.

„Niedawno prowadziliśmy pościg, który rozpoczął się w miejscowości Minderhout przy holenderskiej granicy Antwerpii i zakończył na północnej granicy franko-belgijskiej. W takiej sytuacji niezawodna komunikacja z oficerem łącznikowym odgrywa bardzo ważną rolę. Może on na przykład poprosić federalną policję o ustawienie blokad na drodze. W opisywanym przypadku okazało się, że na pokładzie ściganego pojazdu znajdowało się 35 kg narkotyków. Dzisiaj raczej nie uda nam się osiągnąć takiego wyniku, ale zadowolimy się niewielkimi ilościami i nielegalną bronią”.

Mimo wszystko udało się zatrzymać kierowcę wiozącego pół kilograma haszyszu, który twierdził, że przeznaczony był „na własny użytek”.

Źródło: www.keytouch.info

Czytaj więcej artykułów w najnowszym wydaniu magazynu KetTouch 3/2011 PDF

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń