Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Ze świata Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Sieć ASTRID wspiera walkę z przemytem narkotyków

Belgijska sieć ASTRID, pracująca w technologii TETRA firmy Cassidian, odegrała niedawno znaczącą rolę podczas wspólnej belgijskiej i holenderskiej akcji zwalczania zjawiska transgranicznego przemytu narkotyków między tymi krajami. Czterodniowa operacja o kryptonimie „Étoile” (Gwiazda) zmobilizowała funkcjonariuszy policji i służby celnej z Belgii, Holandii, Luksemburga i Francji.

O skali operacji świadczy ilość dokonanych przeszukań osób i pojazdów. W ciągu czterech dni udało się skontrolować około 2 tysięcy samochodów, 33 pociągów i 4 tysięcy osób. Mimo iż belgijscy celnicy dysponują własnymi grupami rozmownymi, ASTRID wspiera też połączenia między poszczególnymi służbami i dlatego jest idealną platformą komunikacyjną przy tak dużych operacjach.

Frederick Vanneste, inspektor Narodowej Dyrekcji Śledczej, Celnej i Akcyzowej, oświadczył: „Grupy rozmowne dzielone między służbami skupiają pracowników z wielu środowisk: z policji, ze służby celnej i z wojska. Przy ostatniej operacji zastosowano dziesięć tego typu grup, dzięki czemu każdy użytkownik pozostawał w kontakcie ze swoimi ludźmi podczas przeprowadzania równoległych działań. Akcja odbywała się w tym samym czasie w miejscowościach Arlon, Ostend, Mons, Brasschaat, Eeklo i Sint-Niklaas. W każdym z tych miejsc  celnicy i policjanci mieli dostęp do grup rozmownych, na których mogli koordynować swoje działania. W Narodowej Dyrekcji dużą wagę przywiązujemy do koordynacji działań. Tego rodzaju grupy rozmowne są bardzo przydatne, ponieważ mamy możliwość skanowania ich wszystkich w radiotelefonach ASTRID niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Jednocześnie ekipy w terenie mogą w każdej chwili nas wywołać na specjalnej grupie”.

belgian-police-K9-drug-sniffing-dog.jpgKażdy śledczy wyposażony jest w osobisty przenośny radiotelefon, który może być używany w pojazdach dzięki specjalnej stacji dokującej. Z kolei brygady motocyklowe służby celnej dopiero co otrzymują sprzęt, jednak do końca 2011 roku każdy z nich również otrzyma osobisty radiotelefon ASTRID. Na obecną chwilę celnicy dysponują 340 przenośnymi radiotelefonami THR880i firmy Cassidian i 17 przewoźnymi TMR880i zainstalowanymi w dyspozytorniach.

Główny Inspektor Jean Neelen stwierdził: „Dobra łączność ma naprawdę ogromne znaczenie. Podczas intensywnych przeszukiwań i legitymowań komunikacja między załogami musiała być bez zarzutu, a i ja musiałem mieć w każdej chwili jasny obraz sytuacji. Działamy na całym terytorium belgijskim i musimy mieć możliwość sprawnego komunikowania się z innymi załogami, na przykład podczas prowadzenia pościgu”.

Również Michele Gorga, od 2007 roku w brygadzie motocyklowej służby celnej, nie wyobraża sobie pracy bez radiotelefonu ASTRID. W trakcie działań pełnił funkcję oficera łącznikowego i prowadził korespondencję z pojazdami na trasie i funkcjonariuszami sprawdzającymi samochody w punkcie kontrolnym. „Kiedy zatrzymujemy pojazd jeden motocyklista ustawia się przed nim, a drugi za nim. Wtedy łączność odgrywa bardzo ważną rolę. Sprawna komunikacja jest także niezastąpiona podczas pościgów. Można szybko wezwać wsparcie. Oprócz tego drogą radiową możemy na bieżąco przekazywać informacje o popełnianych na naszych oczach wykroczeniach”.

„Niedawno prowadziliśmy pościg, który rozpoczął się w miejscowości Minderhout przy holenderskiej granicy Antwerpii i zakończył na północnej granicy franko-belgijskiej. W takiej sytuacji niezawodna komunikacja z oficerem łącznikowym odgrywa bardzo ważną rolę. Może on na przykład poprosić federalną policję o ustawienie blokad na drodze. W opisywanym przypadku okazało się, że na pokładzie ściganego pojazdu znajdowało się 35 kg narkotyków. Dzisiaj raczej nie uda nam się osiągnąć takiego wyniku, ale zadowolimy się niewielkimi ilościami i nielegalną bronią”.

Mimo wszystko udało się zatrzymać kierowcę wiozącego pół kilograma haszyszu, który twierdził, że przeznaczony był „na własny użytek”.

Źródło: www.keytouch.info

Czytaj więcej artykułów w najnowszym wydaniu magazynu KetTouch 3/2011 PDF

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń