Od niedawna nadzór ruchu komunikacji miejskiej w belgijskich miastach Liège i Verviers może bezproblemowo komunikować się ze sobą.
Przedsiębiorstwo przewozowe TEC dokonało właśnie migracji do sieci radiowej ASTRID, jednej z najbardziej rozbudowanych sieci łączności TETRA skierowanych dla służb publicznych.
Decyzja ta oznacza, że od tej pory dyspozytorzy i kierowcy autobusów mogą porozumiewać się ze sobą niezależnie od miasta, w którym akurat się znajdują. Dobra łączność znacznie upraszcza zmiany brygad, pilnowanie rozkładu jazdy i koordynowanie działań w przypadku awarii na linii. Każdego dnia setki autobusów TEC przejeżdżają przez Place Saint-Lambert w centrum Liège. Yves Corin, we współpracy z ośrodkiem ruchu TEC, jest odpowiedzialny za koordynowanie działań: „Muszę być w stałym kontakcie z dyspozytorami, co w przypadku starego systemu nie było łatwe. Często ciężko było zrozumieć co mówi korespondent. Teraz, wraz z pojawieniem się ASTRID, wszystko stało się o wiele prostsze”.
Belgijska narodowa sieć TETRA o nazwie „ASTRID” została wybudowana przez firmę Cassidian w latach 2000- 2003. Obecnie z systemu korzysta ponad 70 000 użytkowników. |
Yves Corin ma swoje stanowisko na Place Saint-Lambert. Z kolei Jean-Luc Huppen pracuje w jednej z brygad, które codziennie pokonują od 100 do 200 km kontrolując sytuację na poszczególnych trasach. „Musimy dbać o prawidłowe funkcjonowanie sieci transportowej od Liège i Verviers aż po Maastricht w Holandii i Akwizgran w Niemczech. Zajmujemy się na przykład samochodami parkującymi na przystankach autobusowych. Organizujemy też alternatywne trasy w razie wypadków lub demonstracji. A w przypadku burz, oblodzenia dróg czy opadów śniegu upewniamy się czy trasy są przejezdne”.
Także Jean-Luc Huppen czerpie korzyści z nowej łączności ASTRID: „Musimy być w stałym kontakcie z dyspozytorami. Wcześniej mieliśmy często problemy ze zrozumieniem tego co mówili, było to bardzo irytujące. Musieliśmy wspomagać się telefonami komórkowymi, a to nie było tanie. Dzisiaj wszystko jest już w porządku. Nasza łączność jest bezproblemowa i dzięki temu możemy lepiej pracować. Posiadamy też w ramach systemu grupę rozmowną przeznaczoną tylko dla naszych brygad”.
Duży zasięg
Nadzór ruchu TEC z Liège-Verviers używa 40 radiotelefonów ASTRID, które funkcjonują praktycznie 24h na dobę od wiosny 2010 roku. Dyspozytorzy także mają do dyspozycji kilka urządzeń. Sieć ASTRID nie tylko poprawiła jakość transmisji, ale także rozszerzyła zasięg radiowy aż po granice niemiecką i holenderską. Stara, analogowa sieć zapewniała poprawną łączność jedynie w centrum Liège. Nie tylko nadzór ruchu czerpie korzyści z ASTRID. Sprawna łączność na trasach autobusowych przyczynia się też do poprawy bezpieczeństwa kierowców.
Perspektywy rozwoju
Na chwilę obecną personel z Liège-Verviers korzysta jedynie z komunikacji głosowej w sieci ASTRID. Przedsiębiorstwo TEC rozważa jednak stosowanie w przyszłości także funkcji lokalizacyjnych GPS i komunikacji z użyciem wiadomości tekstowych.
Plany na przyszłość dotyczą również koordynowania działań TEC ze służbami policyjnymi, pożarniczymi i ratowniczymi podczas wielkich wydarzeń takich jak Parada Miejska czy Festiwal Outremeuse. W roku 2012 Tour de France wystartuje z Liège.
Michel Schoonbroodt, dyrektor ds. operacyjnych w TEC Liège-Verviers, oświadczył: „ASTRID ułatwi nam łączność ze służbami wszelkiego rodzaju. Przy tego typu wydarzeniach bardzo ważną rolę odgrywa koordynacja personelu transportowego ze służbami policyjnymi. Chcemy też wzmocnić naszą współpracę aby lepiej radzić sobie w sytuacjach kryzysowych, nawet jeśli jesteśmy jedynie niewielkim graczem w takich przypadkach”. Trzeba wiedzieć, że przedsiębiorstwo TEC pomogło przy ewakuacji mieszkańców i przewożeniu strażaków podczas eksplozji gazu ze stycznia 2010 roku, która miała miejsce w centrum Liège.
Źródło: http://www.keytouch.info/