Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze VIRVE pomaga ratować życie

VIRVE pomaga ratować życie

Virve-TETRA-Network-Saves-lives-Cassidian-KeyTouch-Magazine.jpgLepsza łączność pomaga ratować życie. Wie o tym doskonale personel medyczny pracujący w fińskim Szpitalu Głównym w Północnej Karelii. Miał on okazję się o tym przekonać w chwili, w której zaczęto korzystać z cyfrowych radiotelefonów TETRA działających w fińskiej sieci VIRVE. Jari Hirvonen z departamentu pogotowia ratunkowego oświadczył: „Udało się dzięki temu uratować co najmniej dwie osoby. Wiem, bo osobiście byłem przy tym obecny”.


Na dzień dzisiejszy kompleks szpitalny w Północnej Karelii liczy sobie 580 użytkowników sieci VIRVE i dysponuje 48 stale używanymi radiotelefonami. Nie zawsze jednak tak było. W roku 2008 prawie nikt z pracowników nie wiedział jak korzystać z cyfrowej łączności TETRA. Jednostka szpitalna posiadała na stanie 30 radiotelefonów, jednak 29 z nich leżało nieużywane w magazynie a ostatnie urządzenie przechodziło z rąk do rąk 10 osób, które miały minimalne pojęcie o obsłudze tego sprzętu.

Władze szpitala zdały sobie wtedy sprawę, że w sytuacji kryzysowej personel nie będzie potrafił korzystać z radiotelefonów jeśli nie będzie ich także używał przy rutynowych, codziennych czynnościach. Dlatego też podjęto decyzję o przeprowadzeniu kompleksowego szkolenia, które nauczy personel optymalnego wykorzystania technologii VIRVE. Szpital kupił symulator TETRAsim, który obsługiwany przez dwóch pracowników pełniących rolę wykładowców pozwolił zweryfikować kompetencje użytkowników.

Po skromnych początkach nastąpił dynamiczny rozwój, ponieważ coraz więcej pracowników zaczęło zdawać sobie sprawę z korzyści jakie może przynieść codzienne używanie radiotelefonów. Na chwilę obecną szkolenie radiowe jest stałym elementem procesu rekrutacyjnego nowych pracowników szpitala. Codziennie używa się takich funkcji jak połączenia grupowe, połączenia alarmowe, wiadomości tekstowe, statusy, połączenia indywidualne i pakietowa transmisja danych po IP. Niektórzy użytkownicy przeszli także szkolenie w zakresie korzystania z trybu bezpośredniego DMO, bez użycia infrastruktury VIRVE. Z kolei książka kontaktów TETRAbook gwarantuje, że lista numerów pozostanie cały czas aktualna.

Doceniono też kilka aplikacji takich jak aplikacja lokalizacyjna Merlot, która pozwala na lokalizowanie w czasie rzeczywistym karetek pogotowia i tym samym na oszacowanie czasu przyjazdu pacjentów.

Ratowanie życia przy urazach

Virve-TETRA-Network-Saves-lives-Jari-Hirvonen-North-Karelia-Hospital-small.jpgStworzenie grupy powiadamiania o urazach pomogło w znaczny sposób przyspieszyć proces organizowania ekip medycznych dla pacjentów w szczególnie ciężkim stanie. Przynajmniej jeden pacjent każdego tygodnia uruchamia taki alarm urazowy. Na tej grupie rozmownej prowadzą nasłuch ratownicy medyczni, chirurdzy, anestezjolodzy, a także personel obsługujący salę operacyjną, aparat rentgenowski i laboratorium.

W nocy około 15 osób nasłuchuje tej grupy, a w dzień około 19. Przed pojawieniem się sieci VIRVE tracono od 15 do 19 minut na indywidualne wezwanie każdego potrzebnego pracownika przy pomocy telefonu komórkowego. Teraz można powiadomić wszystkich za jednym razem. Jari Hirvonen oświadczył, że „Pozwala to na ogromną oszczędność czasu. 26% pacjentów przybywających do tego szpitala wymaga opieki w przeciągu 30 minut, a więc jest to kwestia życia lub śmierci”.

Szybsza komunikacja usprawnia także rutynowe czynności wykonywane w szpitalu. Na przykład kiedyś wzywano techników laboratoryjnych telefonicznie. Obecnie, dzięki użyciu błyskawicznego powiadamiania VIRVE, oszczędza się około 500 godzin pracy rocznie, według obliczeń dyrekcji szpitala.

Do innych korzyści można zaliczyć poprawę bezpieczeństwa personelu, ponieważ wystarczy jedynie wcisnąć przycisk aby móc porozumieć się z pozostałymi współpracownikami. Poprawie uległo także bezpieczeństwo i poufność przekazywanych informacji, ponieważ sieć VIRVE jest używana jedynie przez fińskie służby. To oznacza, że pomyłka przy wyborze numeru nie spowoduje wysłania informacji obcemu korespondentowi, co mogło mieć miejsce w przypadku klasycznej, publicznej sieci komórkowej.

Przyszła wizja systemu

Wszystkie wymienione wyżej korzyści przewyższają fakt, że radiotelefony VIRVE są trochę większe od telefonów komórkowych. Inną wymienianą przez użytkowników niedogodnością jest brak bezprzewodowego zestawu słuchawkowego. Lekarze muszą bowiem zachować sterylność swoich rąk.

Cassidian-Tetra-Virve-Network

Szpital stworzył listę funkcji, z których chciałby w przyszłości móc skorzystać w systemie. Jari Hirvonen wymienia: „Chcielibyśmy mieć możliwość przeglądania w czasie rzeczywistym stałych życiowych, na przykład EKG pacjenta przesyłane z terenu. Chcielibyśmy także móc przesyłać zdjęcia z miejsca wydarzenia. Pozwoli to pracownikom na lepsze zrozumienie sytuacji na miejscu i na lepsze przygotowanie się lekarzy do przyjęcia pacjenta”.

Szpital Główny w Północnej Karelii obsługuje lokalną ludność szacowaną na 173 000 osób. Do listy 580 użytkowników VIRVE zalicza się lekarzy, pracowników terenowych, techników laboratoryjnych, ratowników medycznych, operatorów aparatów rentgenowskich i wielu innych. Departament pogotowia ratunkowego przestał już całkowicie korzystać z usług GSM.

Źródło: KeyTouch.info

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.

Policja zamraża projekt „TETRA 13 miast”. Rozpatrywane są różne scenariusze

Komenda Główna Policji zdecydowała po wyroku sądu o przerwaniu wdrażania systemu łączności TETRA w 13 aglomeracjach w Polsce.

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji
Pytania? Zadzwoń