Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze 15 lat istnienia standardu TETRA – Nadal jedyne rozwiązanie dla służb bezpieczeństwa...

15 lat istnienia standardu TETRA – Nadal jedyne rozwiązanie dla służb bezpieczeństwa publicznego.

Kiedy ETSI opublikował standard TETRA jako otwartą i dostępną publicznie specyfikację dla użytkowników profesjonalnych systemów łączności radiowej (PMR), niektórzy eksperci przewidywali, że zaledwie  w ciągu kilku lat UMTS zastąpi TETRĘ  i stanie się podstawową technologią łączności  mobilnej dla agencji rządowych, służb ratowniczych (policja, straż pożarna, pogotowie), transportu kolejowego oraz logistyki.

Piętnaście lat później te przewidywania nie tylko się nie sprawdziły, ale nawet najnowsze rozwiązania, takie jak WiMAX, LTE, 4G i DMR – mogą , co najwyżej współzawodniczyć w rozwoju technologii dla bezpieczeństwa publicznego.

Standard TETRA zaprojektowano szczególnie pod kątem potrzeb związanych z działaniem i współdziałaniem krajowych służb publicznych. Szczególny nacisk położono więc na wysoką niezawodność systemu,  jego bezpieczeństwo (szyfrowanie), dostępność specyficznego typu usług, dobre pokrycie oraz bardzo szybkie zestawianie połączeń. Opracowanie drugiej wersji standardu – TETRA Release 2 spowodowało wprowadzenie szeregu ulepszeń, w tym TETRA Enhanced Data Service (TEDS), które oferują szybką transmisję danych z różną przepustowością oraz w  różnych kombinacjach szerokości kanału i sposobu modulacji.

tetrapol_logoPoczątkowo jako jedno z głównych zagrożeń dla standardu TETRA wskazywano technologicznie zbliżone rozwiązanie o nazwie TETRAPOL. Dzięki publicznej dostępności specyfikacji TETRAPOL, podobnie jak TETRA, stał się standardem wspieranym przez kilku dostawców. W rzeczywistości pewne kluczowe elementy radiowe musiały pochodzić od jednego dostawcy, co poddawało w wątpliwość otwartość tej technologii. Stąd też wielu użytkowników w rezultacie zdecydowało się na wybór TETRY, jako jedyny prawdziwie otwartego standardu. Dzięki  zastosowaniu w procesie standaryzacji urządzeń restrykcyjnych testów interoperacyjności  nabywca może być pewien co do kompatybilności terminali z infrastrukturą. Natomiast konkurencja między dostawcami prowadzi w efekcie do erozji cen radiotelefonów TETRA.

wimax_logo

Z kolei technologia WiMAX posiada ogromny potencjał dzięki bardzo dużym prędkościom transmisji, wysokiej jakości głosu czy możliwości przełączania pomiędzy komórkami stacji bazowych. Niemniej jednak brak norm dotyczących międzynarodowej koordynacji sieci WiMAX oraz ujednolicenia pasma częstotliwościowego może prowadzić do rozdrobnienia na rynku producentów produkujących sprzęt pracujący w różnych pasmach częstotliwościowych.

Zarówno specjaliści od trankingu jak i technologii UMTS są zgodni, że systemy 3 generacji nie stanowią żadnej alternatywy dla użytkowników profesjonalnych systemów radiowych. Dla użytkowników, wywodzący się głównie z organów bezpieczeństwa, specyficzne możliwości cyfrowych systemów trankingowych są kluczowe do sprawnego działania. Zwracają oni uwagę na następuje braki w systemie GSM/UMTS:

  • minimalne wymagania organów władzy administracyjnej, służb bezpieczeństwa i ratunkowych nie są spełnione,
  • brak kanału otwartego,
  • brak kanału ratunkowego,
  • sieć w przypadku katastrofy nie gwarantuje dyspozycyjności,
  • komunikacja bez sieci nie jest możliwa,
  • długie zestawianie połączenia,
  • brak funkcji systemu dyspozytorskiego

 

LTE_logo1Ponadto standard TETRA oferuje także cały szereg usług niespotykanych w typowych systemach komórkowych: od monitorowania rozmów przez rozbudowane możliwości nadawania priorytetów po tzw. dyskretne nasłuchiwanie. Zagwarantowanie w systemie UMTS tych typowych dla trankingu wymogów miałoby daleko idące konsekwencje ekonomiczne, ponieważ tylko nieliczna grupa użytkowników sieci UMTS domaga się takich funkcji. System UMTS adresowany jest do rynku masowego i musi osiągnąć znaczącą rentowność.

Jednakże specjaliści grup roboczych TETRA rozważają rozwiązania komplementarne, w których  WiMAX lub LTE stanowi uzupełnienie dla sieci transmisji danych tzw. „Broadband TETRA”,  natomiast łączność głosowa jest nadal oparta na TETRZE.

Wobec powyższego jedynie technologia DMR (Digital Mobile Radio) może być realną alternatywą dla TETRY. DMR jest podobny do TETRY na dwa sposoby: oba standardy są otwarte i opublikowane przez ETSI, DMR w swojej najnowszej odsłonie wspiera tranking grup rozmównych, krótkie wiadomości tekstowe oraz wiadomości statusowe, a także wąskopasmową transmisję pakietową. Jednak niektóre bardziej zaawansowane cechy TETRY takie jak: szyfrowanie interfejsu radiowego, realizacja procedury autoryzacji terminali w sieci, blokada terminala i karty SIM (w przypadku nadużyć), czy zestandaryzowany vocoder – nie są obsługiwane przez standard DMR, co czyni go mniej korzystnym wyborem dla służb ratowniczych i bezpieczeństwa publicznego.

DMR-logo-220Biorąc pod uwagę dojrzały charakter sieci TETRA w przeważającej części Europy, wydaje się mało prawdopodobne aby DMR uzyskał znaczący udział w rynku systemów dla służb ratunkowych. W Azji, Indiach i Ameryce Południowej, gdzie rynek jest mniej rozwinięty niż w Europie, istnieje spory potencjał dla DMR w sektorze  wspomnianych służb. W Europie, DMR może być przydatny dla mniejszych przedsiębiorstw użyteczności publicznej, samorządów terytorialnych oraz branży transportowej, gdzie nie jest wymagany najwyższy poziom niezawodności i dostępności ( DMR business critical vs TETRA mission critical ).

TETRA do tej pory była w stanie wytrzymać wiele wyzwań. W przyszłości takie technologie jak: LTE, WiMAX i 4G mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Ale należy pamiętać, iż zagwarantowanie w tych systemach wymogów typowych dla użytkowników profesjonalnych pociągnęłoby za sobą znaczące zmiany techniczne, co z punkty widzenia biznesowego może okazać się nieopłacalne.

W tej sytuacji uzasadnione jest stwierdzenie, że w perspektywie najbliższych kilku lat przyszłość TETRY nie jest zagrożona.

źródła:

opracowania własne tetraforum.pl oraz na podstawie TETRA at 15: still a strong contender for public safety

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń