Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TETRA nie zawiodła podczas ataku terorystycznego na moskiewskim lotnisku Domodiedowo

TETRA nie zawiodła podczas ataku terorystycznego na moskiewskim lotnisku Domodiedowo

TETRA nie zawiodła podczas ataku terorystycznego na moskiewskim lotnisku DomodiedowoStyczniowy atak terrorystyczny na rosyjskim lotnisku Domodiedowo, w którym zginęło 36 osób a 180 zostało rannych, wystawił na próbę sieć radiową TETRA pracującą na tym lotnisku.

Po raz kolejny, bezpieczna, prywatna sieć radiowa, zgodna ze standardem TETRA, udowodniła swoją przydatność i niezawodność w krytycznych okolicznościach, wzorowo spełniając swoją rolę.

Zamach ujawnił potencjalne luki i nieszczelności systemu kontroli i bezpieczeństwa na obszarach o swobodnym dostępie na lotniskach całego świata. Kiedy w ogólnej panice ratownicy próbowali dostać się do terminalu żeby udzielić pomocy poszkodowanym, okazało się, że pozostałe elementy techniczne lotniska spisały się nadzwyczaj dobrze w zaistniałej sytuacji kryzysowej.

Do tych systemów można zaliczyć prywatną i bezpieczną sieć łączności TETRA lotniska.

Jak tłumaczy Gianni Ginsi, zastępca dyrektora rosyjskiego odziału firmy Selex Communications, atak terrorystyczny znacznie obciążył system i poddał próbie jego niezawodność: „Łączność radiowa była intensywnie używana podczas działań ratowniczych, co znacznie zwiększyło ruch w sieci. Jednak system działał cały czas poprawnie i nie stwierdzono żadnych problemów”.

Na lotnisku pracuje sieć TETRA dostarczona przez Selex w 2007 roku, po wygranym przez tę firmę w 2005 roku przetargu, który dotyczył dostawy bezpiecznej sieci radiokomunikacyjnej. Ginsi dodaje: „Kontrakt opiewał na dostawę jednego węzła komutacji i sterowania (SCN) i czterech stacji bazowych (BS), z których każda posiada cztery moduły nadawczo-odbiorcze. Zamówienie zawierało także dodatkowy sprzęt dla dyspozytorów oraz narzędzia do zarządzania siecią i szyfrowaniem”.

Od tego czasu zostało dostarczonych ponad 1000 przenośnych radiotelefonów PUMA T3 TETRA (nie licząc urządzeń przewoźnych VS2001 i stacjonarnych FC2001) dla personelu lotniska.

Chodziło o wyposażenie lotniska w zintegrowany, nowoczesny i niezawodny system transmisji głosu i danych, który pokryłby zasięgiem cały port lotniczy. Sieć korzysta z zakresu częstotliwości 450-470 MHz, a terminale obsługują transmisję danych z prędkościami do 28.8 kbp/s. Oprócz zapewniania bezpiecznej i niezawodnej łączności system TETRA posiada również otwarte interfejsy umożliwiające integrację z siecią teleinformatyczną lotniska.

Selex nadal pozostaje podstawowym pośrednikiem w dziedzinie obsługi klienta, konserwacji i pomocy technicznej. Firma ta pełni rolę doradcy dla lotniska.

„Po ataku i wynikającym z niego zwiększonym zainteresowaniu aspektami bezpieczeństwa, lotnisko Domodiedowo, wraz z naszą pomocą, prowadzi badania dotyczące wdrożenia funkcji przywracania sieci po poważnym incydencie (disaster recovery). Polega to na zdublowaniu szkieletu sieci, dzięki czemu w przypadku awarii lub zniszczenia części sprzętu system dokona automatycznego przekonfigurowania.”

Jeśli lotnisko zatwierdzi tę modernizację, będzie trzeba zamontować drugi węzeł komutacji i sterowania, zlokalizowany w innym miejscu. Jeden będzie pracował jako główny, drugi jako zapasowy.

„Jeśli coś złego się wydarzy w lokalizacji głównego węzła komutacji i sterowania, sieć automatycznie przekonfiguruje się i węzeł zastępczy przejmie rolę głównego. Dzięki temu sieć nadal będzie funkcjonować prawidłowo”.

Źródło:

http://www.wireless-mag.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń