Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider

TETRA na zawsze?

uk-police-command-and-control-small.jpg„Jeśli chodzi o sieć bezpieczeństwa publicznego dla Wielkiej Brytanii to TETRA i TEDS jest najlepszym rozwiązaniem zarówno na bliską, dalszą jak i zupełnie odległą przyszłość.” – powiedział Tom Quirke, Dyrektor działu TETRA Motorola Solutions w rozmowie z Jose Sanchez dla  Bapco Jurnal. Według Toma, obecnie nie jest rozwijany żaden standard, który mógłby zastąpić TETRĘ w komunikacji głosowej o znaczeniu krytycznym.

Tom przyznaje że „powszechnie akceptowany standard stanowi podstawę komunikacji ponieważ, trzeba to powiedzieć szczerze, bez niego nie ma korzyści skali, a bez korzyści skali nie ma funkcjonalności i możliwości, które stały się nieodłączną częścią współczesnych służb szybkiego reagowania.”

Jeśli lista projektów działu badawczo-rozwojowego Motoroli jest tak długa, jak sugeruje Tom, to oznacza,  że pełen potencjał TETRY wciąż pozostaje nieodkryty. Kolejnym dużym krokiem będzie transmisja danych. „Wielu użytkowników końcowych powie … <>, lecz z czasem będzie się to zmieniać, gdyż pewne kluczowe zastosowania staną się jeśli nie krytyczne, to co najmniej wywierające wpływ na zapewnianie bezpieczeństwa publicznego.”

Motorola przygotowuje się na czas, kiedy wzrośnie znaczenie transmisji danych w sieciach bezpieczeństwa publicznego. W szczególności zwraca uwagę na interakcje pomiędzy danymi a tymi sieciami. „Czyż nie byłoby dobrze, gdyby dane multimedialne przesyłane poprzez sieć komórkową były dokładnie powiązane z grupą rozmówną.  Na przykład jeśli zmienię grupę w TETRZE to czy transmitowane dane automatycznie podążyłyby za tą zmianą ? Jest to kwestia badań i rozwoju. Mamy w naszych planach do rozwiązania takie kwestie, jak zrealizować tego typu usługi bez uszczerbku dla jakości usług oraz priorytetów, tak ważnych dla operatorów komórkowych.”

Operatorzy komórkowi są jacy są i można wyobrazić sobie pewne zdarzenie w przyszłości, powiedzmy – awarię sieci, które obnaży to, jak bezpieczeństwo publiczne stało się uzależnione od danych. To będzie moment, w którym, jak przewiduje Tom, TEDS (TETRA Enhanced Data Service) pokaże swoją klasę. „Sądzę, że nie jest prawdopodobne, że ludzie będą modernizować swoją sieć TETRA bez wprowadzania funkcjonalności TEDS. Może nie teraz, ale musimy utrzymywać taką możliwość. Stare stacje bazowe TETRA nie są wyposażone w TEDS.”

Tom Quirke, Dyrektora Działu TETRA w Motorola Solutions

Tom Quirke chętnie widziałby wspólne
pasmo LTE 700 Mhz dla służb na świecie

W pełni funkcjonalna sieć bezpieczeństwa publicznego może zmienić oblicze współczesnych służb, uruchamiając cały szereg funkcjonalności, które odsunęłyby obawy o przesyłanie wrażliwych danych przez publiczną sieć. Przesyłanie zdjęć zaginionych dzieci funkcjonariuszom w obrębie kilkunastu kilometrów czy ujęć z incydentów – to jak sądzi Tom, już wkrótce stanie się normą.

Kolejny gorący dziś temat to usługi szerokopasmowe dla bezpieczeństwa publicznego. W USA dużo mówi się na temat LTE i jego wdrożeń. Jeśli chodzi o Wielką Brytanię, Tom jest zdania, że będą tam dwie sieci: jedna do przesyłania głosu i danych, druga do usług szerokopasmowych. „Kolejnym pytaniem jest, czy sektor publiczny powinien posiada taką sieć czy nie. Jeśli prześledzimy prywatne sieci będące w posiadaniu służb bezpieczeństwa publicznego to z niemal całkowitą pewnością wybór padnie na LTE. Zamierzamy wzorem USA uzyskać korzyści skali, a główną siłą napędową dla usług szerokopasmowych będzie strumieniowanie wielu przekazów video na żywo w wysokiej rozdzielczości (HD). To jest jedna rzecz, której nie osiągniemy wykorzystując TEDS.”

Motorola dokonała znacznej inwestycji w LTE i zawarła partnerstwo z Ericssonem, który zapewnia platformę LTE. Tom mówi, że posiadanie natychmiastowego dostępu do transmisji video na żywo może jawić się użytkownikom końcowym jako science fiction. Lecz fakt, że LTE zostało przyjęte jako odpowiedni standard dla bezpieczeństwa publicznego oznacza, że największe trudności zostały już przezwyciężone.

Kolejną przeszkodą jest jednak widmo. Jeśli nie będzie harmonizacji w tym zakresie, wszelkie korzyści skali znikają bardzo szybko. „Właśnie dlatego w USA bardzo otwarcie optujemy za przeznaczeniem zakresu 700 MHz dla służb bezpieczeństwa publicznego i chcemy ujednolicenia tego na całym świecie. Nie będzie to łatwe do osiągnięcia, a jeśli spojrzymy na Europę to będzie wymagać to skoordynowanych i długotrwałych wysiłków.”

W USA podobne działania podjęto w 2007 roku i trwają one do tej pory: „Wszyscy widzimy, że Europa jest bardziej złożona, i chociaż Unia Europejska będzie organem koordynującym, ostateczne przydzielanie pasm będzie się dokonywać na poziomie poszczególnych państw. Ważne jest, aby służby bezpieczeństwa publicznego mogły jasno wyrażać swoje zdanie na ten temat. Ten dialog powinien rozpocząć się wcześniej, niż później, mówi Tom, ponieważ tylko przez uzyskanie tego pasma służby będą mogły skorzystać z funkcjonalności, których dzisiaj nawet nie można sobie wyobrazić. Jak by nie patrzeć, ilu spośród ludzi zaangażowanych w wejście Airwave na rynek wyobrażało sobie zakres, w jakim wykorzystuje się to dzisiaj? „Europa może dumna ze swoich osiągnięć w dziedzinie sieci, bo okazują się one nieocenione przy takich ogólnokrajowych wydarzeniach, jak niedawne rozruchy w Londynie, podczas których policję wspomagały inne służby. Nie stanowiło to problemu, bo wszyscy pracowali w jednej sieci. Taki poziom współdziałania daje fenomenalne możliwości służbom publicznym.”

Źródło: http://www.bapcojournal.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń