Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TETRA i LTE- to co najlepsze z obydwu światów

TETRA i LTE- to co najlepsze z obydwu światów

LTE oferuje wysoką przepustowość i niskie opóźnienia zarówno służbom bezpieczeństwa publicznego, jak i użytkownikom prywatnym. Jednakże z racji mającej się dopiero pojawić obsługi połączeń głosowych oraz ograniczonej liczby terminali i aplikacji, samo LTE nie zaspokoi wszystkich potrzeb organizacji wykonujących zadania o znaczeniu krytycznym. Sektor  bezpieczeństwa publicznego będzie się jeszcze długo wspierać innymi środkami łączności takimi, jak TETRA, P25, czy DMR.

LTE-dla-sluzb-bezpieczenstwa-publicznego-small.jpg

Amerykańska sieć

Rząd USA przeznaczył 7 mld $ na zbudowanie ogólnokrajowej sieci LTE dla bezpieczeństwa publicznego, która zapewni pokrycie sygnałem przynajmniej 95% powierzchni kraju. Ma ona pracować w 14-tym zakresie E-UTRA, przeznaczonym dla bezpieczeństwa publicznego (łącze w dół 758-768 MHz, łącze w górę 788-798 MHz). Kwota ta wystarczy na stacje bazowe i powiązane z nimi wyposażenie, lecz nie na terminale i aplikacje.

Jest to koszt porównywalny z komercyjnymi sieciami LTE wprowadzanymi w USA przez firmy Sprint, Verizon i AT&T, które oferują podobne pokrycie sygnałem, a przy tym potencjalnie większą pojemność. Dlaczego więc organizacje bezpieczeństwa publicznego nie skorzystają z usług operatorów komercyjnych? Chodzi o niezawodność systemu. W sytuacjach kryzysowych telefony komórkowe są masowo używane, co doprowadza do zablokowania sieci. Budowa własnej sieci dla bezpieczeństwa publicznego działającej w specjalnym paśmie pozwala uniknąć takiej sytuacji.

Debata na temat bezpieczeństwa publicznego

Darren McQueen, wiceprezes działu szerokopasmowych sieci prywatnych w Motorola Solutions, mówi: „Debata w USA dotyczy nie tylko aplikacji operujących na danych, lecz również łączności głosowej o znaczeniu krytycznym. Motorola jest bardzo ostrożna w kwestii wydajności łączności głosowej o znaczeniu krytycznym jeśli chodzi o jej zachowanie na krańcach komórek, lecz myślimy bardzo optymistycznie o możliwościach LTE dla bezpieczeństwa publicznego w zakresie transmisji danych.” Pomimo tego, bez łączności głosowej poprzez LTE (VoLTE) i dojrzałego środowiska urządzeń i aplikacji, era LTE w operacjach o znaczeniu krytycznym jest jeszcze bardzo odległa.

Transmisja danych

Terminal Motorola LEX700 LTE dla służb bezpieczeństwa publicznegoMcQueen przyznaje, że Motorola w obecnej chwili nie uznaje technologii LTE za zdolną do obsługi łączności głosowej o znaczeniu krytycznym, lecz zaangażuje się w rozwój VoLTE. Dla nas niezbędne są takie rzeczy jak: pojemność, zasięg, tryb łączności bezpośredniej (DMO), wydajne wywołania grupowe i szybkie zestawianie połączeń.

Fred Scalera, kierownik działu bezpieczeństwa publicznego i zarządzania kryzysowego w branżach strategicznych w firmie Alcatel-Lucent, zaznacza, że sieci LTE dla bezpieczeństwa publicznego nie będą działać w odosobnieniu od sieci komercyjnych i innych sieci wykorzystywanych przez służby bezpieczeństwa publicznego. Firmy Alcatel-Lucent i Cassidian zaprezentowały wspólnie router Wi-Fi działający w 14-tym zakresie, który w razie awarii sieci dla bezpieczeństwa publicznego jest w stanie przekierować łączność poprzez sieć komercyjną, bez potrzeby podejmowania przed użytkownika jakiejkolwiek czynności. Scalera mówi, że jest też możliwość połączenia się z siecią P25 lub TETRA poprzez LTE lub nawet Wi-Fi. Można na przykład rozmawiać w P25 za pomocą tabletu.

McQueen natomiast twierdzi, że wiele zalet komercyjnych sieci LTE, takich jak niskie opóźnienia transmisji, można wykorzystać w zastosowaniach dla bezpieczeństwa publicznego. Ponadto LTE pomaga funkcjonariuszom w sporządzaniu raportów i pozwala przekazywać obraz z kamer zamontowanych na pojeździe do centrum dowodzenia.

To, co najlepsze z obydwu światów

McQueen konkluduje, że standardy LTE są odpowiednie dla służb bezpieczeństwa publicznego, ponieważ skupiają się na aplikacjach dla użytkownika końcowego. Służbowy radiotelefon TETRA zapewnia funkcjonariuszom policji niezbędną łączność głosową, a terminal LEX działający w sieci LTE uzupełnia ją przydatnymi aplikacjami.

Zaawansowane przesyłanie obrazu

Firmy Alcatel-Lucent i Bell Labs zademonstrowały First Responder Video, jedną ze swoich aplikacji dla LTE. Łączy ona strumieniowanie wideo z tekstem i obrazami wysyłanymi ze stacjonarnego lub mobilnego centrum zarządzania. Zwykłe tablety i smartfony wykorzystywane przez służby bezpieczeństwa publicznego są ograniczone do jednego strumienia wideo w trybie pełnoekranowym. First Responder Video pozwala ominąć to ograniczenie, dzięki algorytmowi przetwarzającemu autorstwa Bell Labs, który kompresuje wiele strumieni wideo do rozmiaru jednego. Użytkownicy mogą także transmitować przekaz wideo z własnej kamery.

Źródło: http://www.wireless-mag.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.

LOTOS Petrobaltic: Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic i Enspirion wspólnie uruchomili w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta
Pytania? Zadzwoń