W zeszłym miesiącu w Niemczech uruchomiono jednolite narzędzie do zarządzania abonentami ogólnokrajowej sieci TETRA — BOSNet. Narzędzie to, noszące nazwę Tactilon, w trzy lata zostało opracowane, rozwinięte i wdrożone przez firmę Cassidian we współpracy z Federalną Agencją ds. Cyfrowej Radiokomunikacji na Potrzeby Służb Bezpieczeństwa (BDBOS). Dzięki innowacyjnemu procesowi rozwoju możliwe było spełnienie wszystkich wymagań użytkowników odnośnie bezpieczeństwa, jednolitości i łatwości obsługi.
Tactilon umożliwia jednolite zarządzanie abonentami oraz ich terminalami, jak również ogólnokrajowymi usługami świadczonymi w ramach sieci BOSNet. Z liczbą ponad 315 tysięcy użytkowników łączności radiowej z policji, straży pożarnej i innych służb ratunkowych, jest to jedna z największych sieci TETRA na świecie. Dzięki Tactilon można organizować wiele radiotelefonów w grupy rozmówne, łączyć je przy pomocy kart bezpieczeństwa BOS i nadawać prawa do połączeń. W przeciwieństwie do innych europejskich sieci radiowej, w których funkcjonuje centralny operator świadczący usługi łączności, BOSNet jest niezależnie zarządzana przez użytkowników, na różnych stopniach hierarchii.
Podczas wielkich wydarzeń wymagających zabezpieczenia, takich jak mistrzostwa świata lub szczyty, siły bezpieczeństwa z innych niemieckich krajów związkowych mogą przy pomocy Tactilon zostać od ręki włączone w strukturę komunikacji radiowej w danym miejscu. Ta konfiguracja może być błyskawicznie i niezawodnie zmieniana w zależności od potrzeb oraz monitorowana, nawet dla większych jednostek.
Źródło: www.cassidian.com
O firmie Cassidian
Firma Cassidian , wchodząca w skład koncernu EADS jest światowym liderem w zakresie globalnych systemów i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Firma oferuje integrację dużych systemów (Lead Systems Integration) oraz produkty i usługi zarówno dla odbiorców cywilnych, jak i wojskowych na całym świecie: systemy lotnicze (samoloty wojskowe i bezzałogowe statki latające UAV), systemy naziemne, morskie oraz systemy łączone, systemy wywiadu i nadzoru, systemy bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczną łączność PMR, systemy testujące, systemy rakietowe oraz wszelkiego rodzaju usługi związanymi z tymi produktami. W 2012 roku firma Cassidian – zatrudniając około 23 tysięcy pracowników – osiągnęła przychody w wysokości 5,7 mld €.