Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Szerokopasmowa droga Cassidiana do bezpieczeństwa publicznego

Szerokopasmowa droga Cassidiana do bezpieczeństwa publicznego

Europa usiłuje znaleźć sposób na wprowadzenie usług szerokopasmowych w sieciach TETRA oraz TETRAPOL. Firma Cassidian oraz Alcatel-Lucent opracowały rozwiązanie, które w krótkim czasie zapewni dostęp do usług szerokopasmowych.


cassidian-check-point.jpg Szybka, mobilna transmisji danych jest aktualnie swobodnie dostępna klientom komercyjnych sieci 3G za pośrednictwem smartfonów, laptopów oraz tabletów. Natomiast większość organizacji bezpieczeństwa publicznego wraz ze swoimi dedykowanymi sieciami wąskopasmowymi TETRA, TETRAPOL lub P25 może obsługiwać komunikację głosową i ograniczone (choć bardzo przydatne) ilości danych.

Cassidian oferuje TEDS w celu zwiększenia pojemności sieci TETRA, umożliwiając transmisję wideo z działań policji, pogotowia lub akcji ratowniczych z udziałem strażaków. Wszystkie te służby wymagają rozwiązań szerokopasmowych.

Tego typu wymagania zyskały uznanie w USA gdzie administracja federalna zapewnia dodatkowe widmo częstotliwości i finansuje budowę osobnej sieci szerokopasmowe jako nakładki na istniejące już sieci standardu P25. Finansowanie dwóch oddzielnych sieci jest kosztownym rozwiązaniem. W cierpiących na brak środków finansowych krajach Europy istnieje małe prawdopodobieństwo na realizację takiego modelu w najbliższej lub nawet dalszej przyszłości.

Polityka

Wiceprezes ds. rynku i technologii bezpiecznej łączności, Philippe Devos z Cassidian, zadaje pytanie: „Jak mamy wprowadzić tą nową jakość w sektorze bezpieczeństwa publicznego? Patrząc od strony polityki, nie mamy za dużo możliwości. Więcej policji na ulicach? To trudne do osiągnięcia przy istniejących budżetach.Ilość rozmieszczonych kamer na ulicach też jest ograniczona. Pozostaje jedynie technologia. Tylko czy europejskie rynki stać na dwie odrębne sieci a następnie na ich połączenie? Nie sądzę, żebyśmy mogli na to sobie pozwolić w przeciwieństwie do Amerykanów. Musimy rozbudowywać już istniejące systemy”

Testy usług szerokopasmowych
Firma Cassidian wraz z innymi firmami lobbowała u europejskich urzędach regulacyjnych, aby uzyskać widmo częstotliwości przeznaczone dla klientów bezpieczeństwa publicznego. Urzędnicy podkreślają, że w paśmie 400Mhz nie ma dostępnych technologii szerokopasmowych. Cassidian odpowiada, że to stwierdzenie jest prawdą dopóki nie będzie dostępnego widma, aby biznesowo uzasadnić rozwój technologii szerokopasmowej w paśmie 400 HMz

Firma Cassidian zdecydowała się rozwiązać ten problem wraz z Alcatel-Lucent, w ramach istniejącego już pasma PMR. Poinformowano o tym podczas TETRA World Congress w Budapeszcie, w maju tego roku. Próby mają się rozpocząć w 2012 roku. Rzecz polega na tym, że pasmo musi być ponownie podzielone (przeorganizowane) aby uzyskać jednolite kawałki widma i umożliwić poprawną pracę nowym rozwiązaniom.

Devos przyznaje, że badania sektora bezpieczeństwa publicznego PPDR (ang. Public Protection & Disaster Relief) wskazują na potrzebę pozyskania dodatkowego pasma 2 x 10 MHz do obecnie posiadanych już zasobów częstotliwościowych. „To jest cel, ale nasi klienci chcieli by zacząć korzystać z usług szerokopasmowych już dziś. Mogą to zrobić z wykorzystaniem pasm 2x 1.4Mhz lub 2x 3Mhz. Otworzy to nowe możliwości naszym klientom, zwiększając pojemność sieci bezpieczeństwa publicznego”, mówi Devos.

Nowe częstotliwości
Davos podkreśla, że Cassidian aktywnie poszukuje dedykowanych częstotliwości, aby umożliwić dalszy rozwój. Ostrzega jednak, że jest to czasochłonne. „W USA szerokopasmowe usługi dostępne są w paśmie 700Mhz. Decyzja w tej sprawie została podjęta w 1996 roku przez Al Gore’a. Była to piętnastoletnia podróż od momentu przeznaczenia pasma, aż do jego uzyskania, która jeszcze się nie zakończyła.”

Branżę  PPDR w Europie ominął pierwszy podział cyfrowej dywidendy (zasoby częstotliwościowe zwolnione wraz z zakończeniem nadawania sygnału telewizji analogowej), który przypadły w większości telefonii komórkowej. Być może w drugim podziale, po 2016 roku oraz z częstotliwościami dostępnymi w 2025 roku, zostaną przydzielone zasoby widma wykorzystywane przez wojsko. Jednakże zapowiada się długie oczekiwanie.

„Sama technologia pozwala na pracę w węższym kanale. Ludzi dezorientuje fakt, że trzeba przeznaczyć 2x 10Mhz na szerokopasmowe rozwiązania w przyszłości. Można zacząć już teraz od pasma 1.4Mhz. Czy to wystarczy?” pyta Devos. „Nie, oczywiście, że nie, ale da nam do dużą elastyczność w refarmingu (czyli ponownym rozdysponowaniu częstotliwości), tak aby uzyskać jednolite kanały szerokopasmowe.”

Oczywiście, refarming pasma jest sprawą kontrowersyjną. Dotychczasowi użytkownicy nie lubią być przenoszeni na inne częstotliwości. Devos wskazuje, że obecne zarządzanie pasmem nie jest najbardziej efektywne. „Tak więc, zanim ktoś poprosi o nowe częstotliwości, musimy dobrze zoptymalizować każdy bit i hertz który obecnie posiadamy.”

Finski-zolnierz-podczas-cwiczen-z-Cassidian-THR880i (fot. Cassidian)Devos zauważa również, że wojsko jest właścicielem pasma 400Mhz. Nie musi być to jednak przeszkodą w refarmingu w przypadku Cassidian. Może być to nawet atutem. „Wojskowe radia definiowane programowo SDR (ang. Software Defined Radio) są bardzo drogie. Tak więc organizacje bezpieczeństwa i wojsko będą zachęcane do korzystania z tańszych technologii komercyjnych.” Devos twierdzi, że inwestycja Cassidiana w 400Mhz może być istotna dla wojska. Jeżeli wojsko zainteresuje się i zacznie z niej korzystać to z pewnością przyczyni się do większej opłacalności całego przedsięwzięcia..

Współdziałanie

Devos uważa również, że inwestowanie w technologie szerokopasmowe teraz, nawet w ograniczony sposób, pomoże w przygotowaniu producentów sprzętu jak i użytkowników na czas, kiedy technologia się upowszechni. „Należy się przygotować na ewolucję systemów TETRA i TETRAPOL”, stwierdza. „Będzie to funkcjonować w oparciu o technologię TETRA, która nie jest dostępna w aktualnych systemach LTE. Chodzi tutaj np. o tryb fall back (lokalna praca stacji bazowej TETRA bez łączności z infrastrukturą)

Amerykańskie LTE oparte o 700Mhz ma pewne ograniczenia. „Ważnym jest to, że LTE ma małą moc. P25 można zastosować do pojazdów, ponieważ mają dobre anteny i zapewniają dobre pokrycie terenu. Ale, jeżeli zaczniesz stosować to do objęcia zasięgiem pieszych to musisz się liczyć ze zwielokrotnieniem ilości stacji 3 lub 4 razy! Można sobie na to pozwolić tylko wtedy, gdy pieniądze pochodzą z administracji publicznej.”

Natomiast, propozycja firmy Cassidian w paśmie 400Mhz w Europie to rozwiązanie o dużej mocy. Można uzyskać to samo pokrycie terenu przy mniejszej ilości stacji. „Weźmy pod uwagę ekonomikę sieci”, kontynuuje Devos. „Dużo pieniędzy pochłania zbudowanie infrastruktury, postawienie stacji bazowej, systemy zabezpieczeń, klimatyzacji i ochrona.. Takie sieci mogą trwać wiecznie, więc skorzystajmy z aktualnych, współdzieląc je. To będzie bardziej efektywne”

Devos przyznaje, że nie ma jeszcze porozumienia w sprawie dalszych kroków, a inne technologie takie jak DMR i dPMR konkurują z systemami TETRA oraz TETRAPOL. Aby doszło do porozumienia, pewne zasoby częstotliwości muszą być zabezpieczone. „Ale mamy możliwości pracy w paśmie 400Mhz już teraz”, twierdzi Devos. „Czy mamy po prostu czekać 15 lat i mieć nadzieję, że dostaniemy przydział częstotliwości a koszt budowy sieci wzrośnie?”

Devos jest pewny co do funkcjonalności technologii szerokopasmowych. „Celem nie jest wprowadzenie dostępu do internetu dla policji – to niczego nie rozwiąże. Celem jest aby zarządzać informacjami w kontekście incydentu. Wideo z kamer CCTV, dane paszportowe, informacje medyczne itp. Kto to może zrobić?”, pyta Devos. „Mogą to zrobić dostawcy, jednak wymagana jest zmiana zarządzania. Ktoś musi zebrać odpowiednie dane i przesłać w odpowiednim czasie do określonych ludzi.”

Użycie komercyjnych systemów  LTE oferowanych przez operatorów komórkowych nastręcza znaczne trudności w zastosowaniach krytycznych. Przed wszystkim nie umożliwia zestawienia połączenia bezpośredniego (DMO) ani ustawienia priorytetów dla przesyłanych informacji.  „W całej branży PMR będziemy pracować nad rozwiązaniami szerokopasmowymi starając się sprostać wymogom bezpieczeństwa publicznego. Wtedy wspólnie udostępnimy usługi szerokopasmowe użytkowników profesjonalnym”

Żródło: http://www.wireless-mag.com

O firmie CASSIDIAN (www.cassidian.com)

Cassidian EADS CompanyFirma Cassidian, wchodząca w skład koncernu EADS, jest światowym liderem w zakresie globalnych systemów i rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Firma oferuje integrację dużych systemów (Lead Systems Integration) oraz produkty i usługi zarówno dla odbiorców cywilnych, jak i wojskowych na całym świecie: systemy lotnicze (samoloty wojskowe i bezzałogowe statki latające UAV), systemy naziemne, morskie oraz systemy łączone, systemy wywiadu i nadzoru, systemy bezpieczeństwa cybernetycznego, bezpieczną łączność PMR, systemy testujące, systemy rakietowe oraz wszelkiego rodzaju usługi związanymi z tymi produktami.

W 2010 roku firma Cassidian – zatrudniając blisko 28 tysięcy pracowników – osiągnęła przychody w wysokości 5.9 mld €. Grupa EADS jest światowym liderem w przemyśle lotniczym, kosmicznym i zbrojeniowym oraz związanych z tymi dziedzinami usługach. W 2010 roku Grupa EADS – składający się z czterech głównych działów biznesowych: Airbus, Astrium, Cassidian i Eurocopter – osiągnęła przychody w wysokości 45.8 mld €, zatrudniając ponad 121 000 osób.

CASSIDIAN – na straży bezpieczeństwa na całym świecie.

Kontakt:

Dariusz Wiśniewski – Dyrektor Działu
Cassidian Systems
EADS Polska Sp. z o.o.
IPC Business Center
ul. Koszykowa 54
00-675 Warszawa

Tel. +48 22 627 05 28
email: dariusz.wisniewski(at)pl.eads.net


[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń