Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze System TETRA na nowo, jako usługa

System TETRA na nowo, jako usługa

 

rpkom.pl

Unieważnienie przetargu na system łączności dla służb jest na rękę Polkomtelowi, którego system łączności dyspozytorskiej będą mogły wykorzystać służby cywilne. Dla mundurowych trzeba będzie jednak zorganizować nowy przetarg, tym razem na system TETRA dostarczany jako usługa.

Wczoraj po południu rynek telekomunikacyjny zaskoczyła półoficjalna informacja o odwołaniu wartego 500 mln zł przetargu na Ogólnokrajowy Cyfrowy System Łączności Radiowej (etap 1.), w skrócie zwany systemem TETRA.

Oficjalna decyzja o odwołaniu przetargu jeszcze się nie ukazała, ale podjęcie takiej decyzji ogłosił na konferencji magazynu „Computerworld” Piotr Kołodziejczyk, odpowiedzialny za informatyzację kraju wicesekretarz stanu w MSWiA.

Wczoraj na konferencji Computerworld podsekretarz Stanu w MSWiA Piotr Kołodziejczyk zapowiedział odwołanie przetargu OCSŁR

TETRA jako usługa

Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis rpkom.pl wraz z decyzją resortu upadła cała koncepcja przetargu na system. – Służby państwowe nie będą już miały specjalnego, zbudowanego dla nich systemu, a funkcjonalności TETRY zostaną kupione jako usługa, w ramach przetargu, który powinien zostać rozstrzygnięty najdalej do października 2011r. – powiedziała nam osoba zbliżona do sprawy.

Wybrana firma będzie miała kilka miesięcy, by postawić stacje nadawcze w pięciu miastach, gdzie będą rozgrywane mecze EURO 2012: Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. Na tym inwestycje w nowe maszty mają się skończyć, a ograniczona początkowo do pięciu obszarów sieć TETRA ma zostać wpięta do już istniejącej infrastruktury.

straz-lacznosc-tetra.jpg

Odwołanie: opóźnienia i ceny

Według naszych źródeł głównym powodem odwołania przetargu były opóźnienia, wynikające z kolejnych protestów jakie w sprawie przetargu składali przed Krajową Izbą Gospodarczą oferenci, m.in. Alcatel, Motorola, Siemens i EADS Cassidian. Oferta tego ostatniego została wykluczona z przetargu z powodu niedociągnięć formalnych.

Jak dowiedział się rpkom.pl, ten ostatni koncern zrobił wiele by pozostać w przetargu, a spór prawny z firmą mógłby trwać jeszcze miesiącami. Według rozmówców rpkom.pl kolejnym, nie mniej ważnym powodem odwołania przetargu był brak pieniędzy na system. Wariant wykupu systemu TETRA jako usługi ma docelowo być znacznie tańszy, nawet o kilkaset mln zł. Decydując się ewentualnie na takie rozwiązanie MSWiA nie będzie przecierać szlaku. Na podobne rozwiązanie zdecydowały się Węgry, Włochy, Austria i Finlandia.

Rola Polkomtela w nowej układance

Odwołanie przetargu na system TETRA zbiega się w czasie z uruchomieniem przez Polkomtel Systemu Cyfrowej Łączności Dyspozytorskiej CDMA.

Dwa tygodnie temu, na prezentacji systemu potencjalnym klientom na konferencji w warszawski hotelu Sheraton pojawili się zarówno wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, jak i wiceminister SWiA Piotr Kołodziejczyk.

System Polkomtela najprawdopodobniej zostanie w jakimś stopniu wykorzystany przez służby cywilne (miejskie, transportowe, porządkowe, etc.) które docelowo miały używać systemu TETRA. Usługa nie zastąpi jednak systemu w całości z powodów technologicznych, bo Polska jest ostatnim krajem w Europie, który nie zbudował jednolitej sieci łączności dla służb ratowniczych, a wszystkie kraje ościenne zdecydowały się na sieć TETRA.

Problem z terminalami?

– Zbudowanie sieci, która będzie europejską wyspą CDMA wśród innej technologii, nie wchodzi w grę – powiedział rozmówca rpkom.pl. Problemem dla mundurowych użytkowników TETRA mogą być także konkretne rozwiązania wykorzystywane w systemie Polkomtela.

Chińskie terminale ZTE (firma dostarczyła też stacja bazowe CDMA 2000) nie mają według źródeł rpkom.pl wszystkich homologacji, a wątpliwości co do ich bezpieczeństwa ma m.in. rafineria Lotos, która ma zostać jednym z pierwszych klientów systemu CDMA Polkomtela. Według nieoficjalnych doniesień, terminale nie są całkowicie bezpieczne w łatwopalnym otoczeniu.

Minister Kołodziejczyk zadeklarował wczoraj, że po oficjalnym ogłoszeniu decyzji o unieważnieniu przetargu resort usiądzie do rozmów z wszystkimi zainteresowanymi stronami.

Źródło: http://www.rp.pl/artykul/639027_System-TETRA-na-nowo–jako-usluga.html

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń