Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Sukces narodowej sieci TETRA w Irlandii

Sukces narodowej sieci TETRA w Irlandii

Dublin-TETRA-Ireland-nationwide-emergency-network-small.jpg

Budowa nowej sieci radiowej TETRA i migracja do niej może odbywać się stopniowo lub za jednym podejściem. Irlandia wybrała tę drugą opcję. W niecałe dwa lata udało się tam zbudować ogólnokrajową sieć TETRA noszącą nazwę NDRS (ang. National Digital Radio Service). Zarówno jej twórcy jak i jej użytkownicy zgodnie twierdzą, że był to słuszny wybór. Na terenie całego kraju funkcjonuje ponad 600 stacji bazowych Motorola Dimetra IP. Dzięki temu sieć NDRS może pochwalić się pokryciem radiowym sięgającym 99,7% całego terytorium – jest to najlepszy wynik pośród wszystkich sieci komórkowych pracujących w tym kraju.

Mimo że sieć funkcjonuje od niedawna zdążyła już wielokrotnie pokazać swoje zalety. Pomogła chociażby rozwiązać sytuację kryzysową. Jako przykład można podać funkcjonariusza policji, który mógł szybko wezwać pomoc dzięki przyciskowi alarmowemu. Kolejną zaletą systemu jest zapewniona przez nią poufność transmisji. Sieć ta jest bowiem w pełni zaszyfrowana (szyfrowanie E2E – End to End). Osoby postronne nie mają już możliwości słuchania przesyłanych komunikatów.

Przetarg na budowę sieci TETRA o wyśrubowanych wymaganiach został ogłoszony w 2006 roku. Wygrało go konsorcjum Tetra Ireland złożone z firm Eircom, Motorola i Sigma Communications Group. Uruchomiło ono pilotażową sieć w północnej części Dublina korzystającą z 14 stacji bazowych. Testy wypadły pomyślnie i w czerwcu 2008 roku podpisano kontrakt z konsorcjum. Licencje radiowe udało się zdobyć w sierpniu 2008 roku i już miesiąc później zaczęto budowę sieci. Użytkownicy migrowali na bieżąco do nowego systemu kiedy tylko ich region miał już zapewniony zasięg. Cały proces przebiegał niezwykle szybko i sprawnie. Użytkownicy docenili jakość dźwięku oferowaną przez system TETRA. Służby policyjne bez problemu przeszły do nowej sieci. W Dublinie, w którym pracuje kilka tysięcy funkcjonariuszy, operacja ta zajęła zaledwie dwa dni.

Przykładowa stacja bazowa Motorola TETRA z widocznymi trzema antenami dookólnymi 1 TX/RX i 2 x RX

NDRS wykorzystuje system 3 anten.
(1 TX/RX, 2 x RX). Wszystkie 3 odbierają
(odbiór zbiorczy), a tylko jedna z nich
emituje sygnał. Taki układ pozwala
„usłyszeć” nawet relatywnie słaby sygnał
pochodzący z radiotelefonu TETRA.
oraz zrównoważyć bilans mocy.
Jest to konieczne, ponieważ stacje bazowe
mają moc 25 W, a terminale ręczne 1 W.

Wysoka jakość wykonania sieci i jej doskonały zasięg znacznie podwyższyły koszta budowy, ale inwestycja ta opłaciła się. W przetargu postawione zostały wysokie wymagania odnośnie zasięgu wewnątrz budynków. Udało się im sprostać i dzięki temu strategiczne obiekty takie jak szpitale są na chwilę obecną dobrze pokryte sygnałem. Dodatkowo wiele miejsc pozostaje w zasięgu kilku stacji bazowych jednocześnie. Gwarantuje to wysoką redundancję i niezawodność. Sieć oferują też zasięg na poziomie okoła 1500 stóp nad poziomem ziemi na potrzeby komunikacji ze śmigłowcami i samolotami.

Na chwilę obecna z sieci korzysta ponad 15 tysięcy funkcjonariuszy policji, a także wielu pracowników innych instytucji rządowych takich jak służba więzienna (ponad 1300 użytkowników), służba celna (ponad 100), marynarka wojenna, ministerstwo spraw zagranicznych, służba zdrowia. Oprócz tego z sieci skorzystają przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (gazownie, energetyka) i inni operatorzy telekomunikacyjni, którzy sieci TETRA będą używali do łączności awaryjnej. Prowadzone są też obecnie rozmowy ze służbami pożarniczymi, które najprawdopodobniej pojawią się w sieci już w roku 2012.

Dla niektórych użytkowników, szczególnie tych, którzy pracują w pojedynkę, kluczową rolę odgrywa bezpieczeństwo osobiste. Z myślą o nich Tetra Ireland wprowadziła usługę opartą na wiadomościach tekstowych – TETRAssist. Są to nowoczesne pagery obsługujące dwukierunkową komunikację, a także posiadające moduł GPS i przycisk alarmowy. Dzięki doskonałemu zasięgowi sieci TETRA będą one cennym narzędziem.

Na chwilę obecną transmisje głosowe są podstawowym sposobem komunikacji w sieci NDRS. Niebawem jednak zostaną udostępnione usługi lokalizacji pojazdów i inne oparte na transmisji danych (np. zdalne konsultowanie baz danych za pomocą tabletów czy przenośnych komputerów). Na dzień dzisiejszy nie ma natomiast planu wprowadzenia usług TEDS.

„Strategia obrana przez TETRA Ireland była ambitna. Cały czas wierzyliśmy, że uda się zrealizować tę inwestycję na czas, pomimo krążących sceptycznych opinii. Do osiągnięcia tego celu w dużym stopniu przyczyniło się bogate doświadczenie firm Motorola, Eircom i Sigma Communications. Przy budowie tego typu sieci ważną rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie lokalizacji stacji bazowych. Liczy się też dobra współpraca z klientem i z dostawcami. Przejrzystość jest tutaj słowem kluczowym. Jeśli wszystko jest jasne od samego początku to można mieć pewność, że powstająca sieć będzie dobrze funkcjonującą siecią.” – powiedział Pat Kelly – szef Tetra Ireland.


KLUCZOWE FAKTY dotyczące irlandzkiej sieć służb bezpieczeństwa publicznego:

– Topologia Irlandii dosyć niekorzystnie wpływa na propagację fal radiowych. Sieci GSM mają luki w zasięgu. Natomiast sieć NDRS prawidłowo funkcjonuje nawet w miejscach, w których nie działają sieci GSM.

Odbiorniki GPS na stacjach bazowych TETRA wykorzystywane są jako wzorzec synchronizacji sieci

Anteny odbiorcze GPS, zapewniają
każdej stacji bazowej TETRA
dokładne źródło sygnału synchronizacyjnego.

– Ostatnia stacja bazowa całego systemu została zainstalowana w październiku 2010 roku w hrabstwie Donegal, najbardziej wysuniętym na północ miejscu w kraju.

Zasięg NDRS obecny jest także w portowym tunelu w Dublinie. Jest to jeden z dłuższych miejskich tuneli drogowych, jego długość wynosi prawie 6 km. Aby zapewnić w nim zasięg sieci TETRA zastosowano system kabli promieniujących. Co 750m zainstalowano repeatery zasilane światłowodem. Dzięki temu nawet w tak nietypowym miejscu poziom sygnału jest bardzo dobry, a w dodatku zapewniona jest redundancja.

– Sieć NDRS została zaprojektowana w taki sposób, aby zasięg radiowy dostępny był także wzdłuż całego wybrzeża Irlandii (do 20 km). Z kolei samoloty i śmigłowce mogą łączyć się z siecią na wysokościach do 1500 stóp.

– Do budowy sieci wykorzystano 600 lokalizacji nadawczych. Jednak tylko 90 to nowe, specjalnie zbudowane obiekty. Konsorcjum Tetra Ireland mogło dokonywać wyboru z listy zawierającej 5000 lokalizacji. Dzięki temu udało się uzyskać optymalny zasięg.

Wszyscy uczestnicy projektu budowy sieci NDRS pracowali w tym samym biurze. Dzięki temu uniknięto nieporozumień w komunikacji i udało się stworzyć optymalny projekt a następnie go wdrożyć.

– Szczególny nacisk położono na zasięg sygnałem TETRA wewnątrz ponad 2000 wyselekcjonowanych budynków (szpitale, ważne budynki użyteczności publicznej). W tych większych sygnał został wzmocniony o 15 dB, a w mniejszych o 5 dB. W samym Dublinie pracuje 46 stacji bazowych, które gwarantują właściwy poziom sygnału nawet w przestrzeniach zamkniętych (Indoor coverage)

– NDRS wykorzystuje system 3 anten. (1 TX/RX, 2 x RX). Wszystkie 3 odbierają (odbiór zbiorczy przestrzenny), a tylko jedna z nich emituje sygnał. Taki układ pozwala „usłyszeć” nawet relatywnie słaby sygnał pochodzący z radiotelefonu TETRA. oraz zrównoważyć bilans mocy. Jest to konieczne, ponieważ stacje bazowe mają moc 25 W, a terminale ręczne 1 W.

Źródło:http://landmobile.co.uk/

 

O TETRA Ireland (http://tetraireland.ie)

TETRA-Ireland-National-Digital-Radio-Service-logo.jpgSieć NDRS wykorzystuje infrastrukturę Dimetra IP firmy Motorola. Posiada dwa centrale, a każdy z nich ma dwa klastry. W przypadku awarii jednego z nich system automatycznie przechodzi na drugi w sposób nieodczuwalny dla użytkowników. Obiekty nadawcze połączone są zarówno radioliniami jak i światłowodami. Zasięg stacji bazowych celowo nakłada się na siebie aby zapewnić redundancję. Najdłużej pracujący fragment sieci (Dublin i okolice) działa nieprzerwanie i bezawaryjnie od dwóch lat. Tetra Ireland wraz z partnerami monitorują prawidłową pracę sieci przez cały czas w trybie 24/7/365.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń