Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Problem transgranicznego łączenia ze sobą sieci PMR znalazł rozwiązanie

Problem transgranicznego łączenia ze sobą sieci PMR znalazł rozwiązanie

Szwajcaria to kraj w którym równocześnie funkcjonują aż cztery języki urzędowe a piąty widnieje na monetach i znaczkach pocztowych. Taka różnorodność środków komunikacyjnych z pewnością motywuje do budowania translatorów i interpreterów. Dlatego też szwajcarska ekipa inżynierów firmy Siemens podczas ostatniego światowego kongresu TETRA zaprezentowała swój nowy interfejs pozwalający na łączenie ze sobą różnorodnych systemów PMR.

Firma Siemens zbudowała w Szwajcarii ogólnokrajową sieć pracującą w standardzie TETRAPOL. Jednak bliski sąsiad tego kraju, jakim są Niemcy, wybrał technologię TETRA dla swoich służb bezpieczeństwa publicznego. Pojawił się problem współpracy służb obu krajów w przypadku wydarzeń mających miejsce na granicy. Klienci oczekiwali od firmy Siemens rozwiązania, które umożliwiłoby połączenie sieci radiowych obu krajów i ułatwiło współpracę służb przy tego rodzaju incydentach.

schemat-bramy-dla-systemow-PMR-TETRA-i-TETRAPOL-Siemens-Szwajcaria-middle.jpg

Patrick Mächler, kierownik projektu, oświadczył: „Rozwiązanie, które stworzyliśmy wykorzystuje interfejsy dyspozytorskie różnego rodzaju systemów PMR”. W obu krajach bramka radiowa ma dostęp do odpowiedniej grupy rozmownej za pośrednictwem interfejsu dyspozytorskiego. Głos i dane są rozszyfrowywane w tym punkcie i ponownie szyfrowane na łączu biegnącym przez granicę. W drugim kraju dane te są ponownie dekodowane i szyfrowane zgodnie ze standardem docelowej sieci radiowej. „Dzięki temu klucze danego kraju nie wydostają się poza jego granicę, co jest bardzo ważne dla operatorów sieci bezpieczeństwa publicznego. Każda sesja jest szyfrowana innym kluczem, więc nawet w przerwie między sesjami nie istnieje możliwość przechwycenia informacji”.

Interfejs obsługuje także priorytety w sieci. Ma to na celu zapewnienie pracy zgodnej z lokalnymi przepisami. „Niemieckie prawo nie zezwala zagranicznym dyspozytorom na przerywanie transmisji niemieckich policjantów. Dlatego musi istnieć możliwość ograniczenia priorytetu do najwyższego dozwolonego dla zagranicznego rozmówcy. Natomiast w Szwajcarii nie ma podobnego problemu. Jeśli niemiecki dyspozytor zajmuje się danym incydentem to ma prawo, podobnie jak szwajcarski dyspozytor, do przerwania rozmowy prowadzonej przez zwykłych użytkowników”.

„Mamy również możliwość tworzenia grup rozmownych w ramach wielu krajów. Na przykład Bazylea może prowadzić rozmowę jednocześnie z Niemcami, Francją i Szwajcarią. W takiej sytuacji trzeba wprowadzić mechanizm zapobiegający zapętlaniom się wypowiedzi. Nie można dopuścić do sytuacji, w której niemiecka wypowiedź przekazywana jest do Francji, skąd wraca ponownie i tworzy zamkniętą pętlę. Nasze narzędzia wykrywają tego typu zjawiska i je neutralizują”.

Professional-Mobile-Radio-Gateway-interface-system-for-TETRA-and-TETRAPOL.jpg

Niejednolita natura połączonych ze sobą sieci powoduje, że sygnał aktywujący nadawanie nie może być uruchamiany w sieci docelowej natychmiastowo. Zastosowana została technika linii opóźniającej. „Transmisja głosowa rejestrowana jest na bieżąco w buforze do momentu, w którym docelowa sieć zezwoli na nadawanie. Wtedy też rozpoczyna się jej odtwarzanie. Jeśli opóźnienie sięga 30 sekund odtworzona zostaje wiadomość systemowa informująca korespondenta o tym, że przekazywany komunikat nie jest najświeższy. Natomiast przy opóźnieniu rzędu 60 sekund wiadomość przepada i system również powiadamia korespondenta o tym fakcie.”

Należy jednak pamiętać, że tego typu łączność między systemami powoduje utratę pewnych funkcji takich jak identyfikacja radiotelefonu korespondenta, ponieważ każdy system posiada inny schemat numeracji. Zaprezentowany interfejs jest kompatybilny z sieciami TETRA, TETRAPOL i P25.

Źródło: www.tetratoday.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń