Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze ISITEP - projekt integracji sieci TETRA i TETRAPOL w Europie

ISITEP – projekt integracji sieci TETRA i TETRAPOL w Europie

ISITEP (Inter System Interoperability for TETRA-TETRAPOL Networks Project) to jeden z projektów finansowanych ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej, mających na celu zintegrowanie komunikacji, w tym łączności radiowej o znaczeniu krytycznym, pomiędzy europejskimi organizacjami ratowniczymi. Inne tego typu inicjatywy to:(FREE Secure Interoperable Communications), SALUS (Security and Interoperability in Next Generation PPDR Communication Infrastructures) i HIT-GATE (Heterogeneous Interoperable Transportable GATEway for First-Responders).


Wszystkie z nich koncentrują się na interoperacyjności sieci łączności radiowej dla ochrony publicznej i usuwania skutków katastrof (PPDR) w Unii Europejskiej. Jednakże, największe szanse na praktyczną realizację ma ISITEP.

Jest to jedyna inicjatywa interoperacyjności promowana przez Stowarzyszenie TETRA i Łączności Krytycznej (TCCA) i jako jedyna bazuje na dopracowanych już, otwartych standardach. Wspiera ją także szereg głównych dostawców sieci TETRA i TETRAPOL oraz ważnych europejskich klientów z sektora rządowego. Projekt jest rozwijany przez konsorcjum złożone z 15 przedsiębiorstw radiokomunikacyjnych i placówek naukowych z 10 krajów.

ISITEP tworzą cztery elementy:

  1. Ustandaryzowany model procedur operacyjnych i skojarzony z nim funkcjonalny model łączności radiowej.
  2. Europejski Interfejs Międzysystemowy (ISI) integrujący infrastruktury PPDR w poszczególnych krajach i umożliwiający roaming pomiędzy nimi.
  3. Rozszerzone Terminale, czyli integrowanie technologii TETRA/TETRAPOL w urządzeniach takich, jak smartfony i tablety.
  4. Narzędzia umożliwiające interoperacyjność — skalowanie infrastruktury, ocena modeli biznesowych, szkolenia i usługi dla bezpieczeństwa działań.

Interfejs Międzysystemowy (ISI -ang. Inter-System Interface) bazuje na protokole IP oraz standardzie TETRA ISI, będącym częścią standardu TETRA. Przeprowadzono już pomyślne tesy integracji ogólnokrajowych sieci TETRA dla bezpieczeństwa publicznego przy wykorzystaniu ISI: holenderskiej, belgijskiej i niemieckiej w 2003 roku, szwedzkiej Rakel i niemieckiej BOSNet w latach 2009–2010, a w 2015 roku planowane jest trwałe połączenie Rakel z norweską siecią Nødnett.

Nie jest więc zaskakujące zainteresowanie większości dostawców TETRA projektem ISITEP — interfejs ISI niewątpliwie ma przed sobą przyszłość. Realizacja pozostałych trzech elementów projektu będzie natomiast w dużej mierze zależeć od uzyskania prywatnych funduszy po zakończeniu finansowania z UE.

Źródło: isitep.eu

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń