Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Belgijski operator TETRA wykorzysta model MVNO do transmisji danych

Belgijski operator TETRA wykorzysta model MVNO do transmisji danych

Jeden z europejskich operatorów ogólnokrajowych sieci TETRA dla bezpieczeństwa publicznego zamiast czekać, aż UE i organizacje służb bezpieczeństwa publicznego dopracują szczegóły dotyczące widma i technologii, postanowił sam zapewnić swoim użytkownikom szybką transmisję danych, korzystając z usług operatorów komórkowych.

ASTRID, operator belgijskiej ogólnokrajowej sieci TETRA o tej samej nazwie, w marcu br. ogłosił przetarg na dostarczanie usług transmisji danych w modelu MVNO (wirtualnego operatora komórkowego). Wykonawca zlecenia będzie zobowiązany do wyposażenia użytkowników ASTRID w karty SIM skonfigurowane pod kątem potrzeb służb bezpieczeństwa publicznego, tj. umożliwiające automatyczny roaming pomiędzy różnymi sieciami komórkowymi i zapewniające szyfrowanie end-to-end.

„Europejscy regulatorzy telekomunikacji na razie nie mogą udostępnić żadnego fragmentu widma radiowego, w którym można byłoby uruchomić dedykowaną sieć transmisji danych dla służb bezpieczeństwa publicznego,” powiedział Christian Mouraux, kierownik działu zarządzania produktem i wywiadu rynkowego w ASTRID. „Prace nad tym są dopiero prowadzone. Tymczasem, nie chcemy aby nasi użytkownicy korzystali z usług publicznych operatorów GSM. Chcemy zaoferować im usługę MVNO, uruchomioną i zarządzaną przez ASTRID, aby otrzymali wyższy poziom obsługi niż ten, który zapewniają operatorzy GSM.”

Wspomniany przetarg składa się z trzech części. Po pierwsze, ASTRID poszukuje zewnętrznego dostawcy usługi typu „roaming hub” (pośrednictwo w roamingu pomiędzy wieloma sieciami komórkowymi), który zapewniłby roaming pomiędzy sieciami krajowymi i zagranicznymi. W Belgii takie usługi nie są jeszcze obecnie dostępne. Kolejną częścią przetargu są karty SIM z dwoma modułami MT (Mobile Termination), jednym aktywowanym przez operatora usługi „roaming hub” i drugim, który zostałby aktywowany po uruchomieniu przez ASTRID własnej, dedykowanej sieci. Trzecia część przetargu dotyczy platformy zarządzania usługami dla służb bezpieczeństwa publicznego, obejmującej serwery, wirtualną sieć prywatną (VPN) i jednostki kontrolne.

Aplikacje przetargowe wpłynęły do ASTRID w kwietniu, a krótką listę najlepszych kandydatów ułożono w maju. W lipcu z kolei dostarczono pełną specyfikację. Na początku listopada wybrani kandydaci, trzej belgijscy operatorzy GSM, złożyli swoje oferty i rozpoczęli negocjacje z ASTRID. Jak poinformował Christian Mouraux, operator belgijskiej sieci TETRA zamierza przyznać kontrakt najlepszemu kandydatowi na początku lutego 2013 roku i rozpocząć wdrożenie najszybciej, jak to możliwe.

Moraux przyznał, że największym wyzwaniem dla nowej usługi będą sytuacje wyjątkowe, podczas których komercyjne sieci ulegają zatłoczeniu.

Obecnie 40 tys. użytkowników ASTRID wnosi roczną opłatę za usługi połączeń głosowych oraz transmisji danych z niską prędkością. Podobnie będzie rozliczana szybka transmisja danych, z tym, że użytkownicy otrzymają miesięczny limit transferu, po przekroczeniu którego będą musieli dopłacić.

Urzędnicy ASTRID postrzegają model MVNO jako krótkoterminowe rozwiązanie. Po wdrożeniu szerokopasmowej sieci bezpieczeństwa publicznego, usługa MVNO może nadal transportować dane o mniejszym znaczeniu.

 

Sieć ASTRID została zbudowana przez firmę Cassidian w latach 2000-2003.

 

Źródło: mccmag.com

 

 

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń