Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Energa Operator finalizuje realizację projektu TETRA

Energa Operator finalizuje realizację projektu TETRA

Przewidujemy, że uruchomimy system TETRA na początku drugiej połowy bieżącego roku. Będzie to pierwszy w Polsce cyfrowy system łączności dyspozytorskiej wykorzystywany przez operatora systemu dystrybucyjnego na całym obszarze działania OSD – mówi Krzysztof Bortkiewicz, wiceprezes zarządu Energa Operator w wywiadzie dla redakcji wnp.pl.

Energa Operator zastąpi systemem łączności cyfrowej w standardzie TETRA komercyjne sieci GSM i wycofywaną z eksploatacji sieć analogową Digicom. Nowy system ułatwi i przyspieszy usuwanie awarii.

System TETRA, jak wskazuje Krzysztof Bortkiewicz, zapewnia nieprzerwaną łączność głosową i transmisję danych na potrzeby sterowania siecią przez 36 godzin od zaniku zasilania energią z sieci. Przy infrastrukturze składającej się ze 139 stacji bazowych sieć TETRA będzie dostępna dla radiotelefonów zainstalowanych w samochodach pogotowia energetycznego na blisko 90 proc. obszaru działania Energa Operator. Wzdłuż linii wysokiego i średniego napięcia pokrycie będzie sięgało 95 proc.

Energa Operator, zgodnie z wcześniejszymi informacjami, w tym roku ma uruchomić system łączności cyfrowej w standardzie Tetra, który zastąpi wykorzystywane komercyjne sieci GSM i wycofywaną z eksploatacji sieć analogową Digicom. Kiedy to ma się stać?


– Nasz projekt Tetra znajduje się w finalnej fazie realizacji. Zbudowaliśmy infrastrukturę centralną (zdublowane centra zarządzania Tetra) oraz 133 stacje bazowe z 139 planowanych. Zdecydowana większość stacji bazowych to nasze własne, wybudowane głównie na terenie Głównych Punktów Zasilania. W pojedynczych przypadkach będziemy dzierżawić maszty. Teraz posługujemy się dzierżawą tam, gdzie nie mamy jeszcze odpowiednio zlokalizowanej infrastruktury, pozwalającej na optymalne pokrycie zasięgiem sieci Tetra obszaru naszego działania. Gotowych do działania jest ponad 3000 radiotelefonów przewoźnych i przenośnych dla ekip pogotowia energetycznego. Obecnie system jest już w trakcie testowej eksploatacji przedprodukcyjnej na całym obszarze Energa Operator.

Dlaczego spółka podjęła decyzję o przejściu na system TETRA?

-Energa Operator rozpoczęła realizację projektu TETRA w maju 2014 r. Już wówczas eksploatowany system Digicom 7 był przestarzały technicznie, ale przesądzające dla decyzji o realizacji projektu TETRA były doświadczenia z usuwania awarii sieci wywołanych przez orkan Ksawery w 2013 roku. Okazało się, że w przypadku zdarzeń o charakterze katastrofalnym sieci telefonii komórkowej GSM są nader zawodne. Stacje bazowe GSM nie mają własnego zasilania i w przypadku zdarzeń katastrofalnych, które oznaczają długotrwały brak możliwości zasilania tych stacji bazowych energią z sieci, na obszarach objętych awarią po prostu nie ma łączności w sieciach GSM.

Zachęcamy do lektury całego wywiadu pod adresem: http://energetyka.wnp.pl/energa-operator-finalizuje-realizacje-projektu-tetra,323754_1_0_0.html

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń