Po wielomiesięcznych przygotowaniach, ENERGA-OPERATOR S.A. rozpisała przetarg na dostawę i wdrożenie sieci TETRA na obszarze swojej działalności. Zamówienie będzie realizowane w okresie 6 lat od zawarcia umowy, uwzględniającym czas niezbędny na dostarczenie i wdrożenie poszczególnych produktów oraz 3 letni okres wsparcia powdrożeniowego.
Wdrożenie systemu obejmie zasięgiem teren działania ENERGA-OPERATOR, tj. około 75 tys. km2. W ramach zamówienia Wykonawca wdroży kompleksową infrastrukturę sieci TETRA obejmującą stacje bazowe TETRA, węzły centralne sieci zapewniające redundancję funkcjonalną i geograficzną, terminale przewoźne i przenośne, radiomodemy przeznaczone do transmisji komunikatów SCADA oraz niezbędne oprogramowanie i licencje.
Wdrażana sieć TETRA będzie zintegrowana przez Wykonawcę z użytkowanym w ENERGA-OPERATOR systemem konsol dyspozytorskich DGT-MCS IP oraz systemami centralnymi SCADA produkcji firm Elkomtech i Mikronika. Sieć będzie umożliwiała rozbudowę o kolejne stacje bazowe (przynajmniej do 160 stacji łącznie), bez konieczności rozbudowy węzłów centralnych i serwerów usługowych. Sieć musi umożliwiać rejestrację i użytkowanie co najmniej 50 tys. terminali (radiotelefonów i modemów) TETRA bez ponoszenia dodatkowych kosztów na infrastrukturę lub licencje. Zamawiający wymaga także, aby sieć była oparta o dwa redundantne centralne węzły (w Gdańsku i Płocku), zapewniające redundancję sprzętową i geograficzną tak, aby uszkodzenie jednego z węzłów nie powodowało ograniczenia funkcjonalności ani zasięgu działania sieci TETRA.
Ponadto oferowany system TETRA musi posiadać m.in. szyfrowanie TEA1 z kluczami SCK/DCK/CCK, zmianę klucza drogą radiową (OTAR) dla wspólnych kluczy szyfrowych (CCK), odbieranie i wysyłanie statusów oraz wiadomości SDS (140 znaków) w tym SDS z konkatenacją (do 399 znaków) oraz wiadomości SDS z informacją o lokalizacji, możliwość zdalnego ogłuszenia/deaktywacji/aktywacji radiotelefonów drogą radiową, interoperacyjność z terminalami TETRA różnych producentów, system rejestracji korespondencji radiotelefonicznej oparty o system DGT NetCRR.
Oferowane stacje bazowe muszą obsługiwać co najmniej 2 częstotliwości nośne i zapewniać możliwość potrójnego odbioru zbiorczego. Radiotelefony przewoźne, przenośne i stacjonarne muszą posiadać wbudowany odbiornik GPS, obsługę trybu DMO, możliwość wysyłania wiadomości SDS wpisywanych przy pomocy klawiatury i dedykowany przycisk alarmowy. Radiotelefony przenośne muszą posiadać stopień ochrony IP54 lub wyższy, alarm „Man-Down”, kolorowy wyświetlacz i masę (wraz z akumulatorem) nie większą niż 290 g dla mocy max. 1,8 W / 350 g dla mocy 3 W. Radiotelefony przewoźne muszą posiadać moc min. 5 W, możliwość pracy w trybie DMO/TMO Gateway i stopień ochrony IP54.
Specyfikacja ilościowa głównych elementów systemu wygląda następująco:
- Stacje bazowe: 125 kpl.
- Węzły centralne: 2 kpl.
- Radiotelefony przewoźne: 800 szt.
- Radiotelefony stacjonarne: 235 kpl.
- Radiotelefony przenośne: 1080 kpl.
- Słuchawki do radiotelefonów przenośnych: 1080 szt.
- Dodatkowy akumulator do radiotelefonów przenośnych: 1080 szt.
- Ładowarka 230 V do radiotelefonów przenośnych: 1080 szt.
- Ładowarka samochodowa do radiotelefonów przenośnych: 1080 szt.
- Modemy SCADA: 1700 szt.
Wykonawca zapewni także 24-godzinny helpdesk w języku polskim z możliwością zgłaszania problemów technicznych w języku polskim 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz czasy usunięcia awarii: krytycznych do 4 h, niekrytycznych do 72 h, a awarii o niskim znaczeniu do 14 dni.
Zamawiający wymaga od wykonawców złożenia próbki oferowanych urządzeń w celu potwierdzenia, że oferta odpowiada wymaganiom zamawiającego. Próbka ma obejmować: po 3 szt. stacji bazowych, radiotelefonów przenośnych, przewoźnych i stacjonarnych oraz switch centralny wraz z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym przeprowadzenie testów.
Warunkiem przystąpienia do przetargu jest wykazanie się wykonaniem w ciągu ostatnich pięciu lat co najmniej jednej dostawy i wdrożenia wielkoobszarowego systemu radiokomunikacyjnego w standardzie TETRA z min. 50 stacjami bazowymi oraz dysponowanie osobami o stosownych kwalifikacjach i doświadczeniu: dwoma kierownikami projektu, ekspertem ds. planowania radiowego i dwoma specjalistami ds. wsparcia technicznego oferowanej infrastruktury systemu.
Oferty można składać do 17 listopada br. do godz. 10:00. Jedynym kryterium wyboru będzie cena. Zamawiający wymaga zabezpieczenia oferty przez wniesienie wadium o wartości 1,5 mln zł.
Źródło: zakupy.energa-operator.pl