Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze PSE będzie korzystać z sieci TETRA Energa-Operator

PSE będzie korzystać z sieci TETRA Energa-Operator

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. z siedzibą w Konstancinie-Jeziorna opublikowały ogłoszenie o zamówieniu usługi radiowej sieci trankingowej TETRA. Chodzi o skorzystanie z usług sieci TETRA zbudowanej przez Energa-Operator. Spółka Enspirion oferuje kompleksową usługę łączności dyspozytorskiej TETRA w oparciu o infrastrukturę sieci TETRA Energa Operator. Energa Operator zbudował własną infrastrukturę sieci, wybierając ten standard jako najbardziej zaawansowany funkcjonalnie i dojrzały technologicznie.

Ze względu na duży potencjał systemu TETRA zaimplementowanego w Grupie Energa, firma Enspirion postanowiła zaproponować usługi sieci TETRA klientom zewnętrznym. Chce w ten sposób przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa oraz zwiększyć efektywność współpracy różnych służb działających na obszarze działania Energa Operator. Enspirion jest spółką Grupy Energa posiadającą wyłączność na udostępnianie potencjału sieci TETRA Grupy Energa.

Infrastruktura TETRA wybudowana przez Grupę Energa pokrywa zasięgiem swojego działania obszar ok. ¼ powierzchni kraju. Stanowi to bardzo solidny potencjał startowy dla oferowania usług łączności dyspozytorskiej. Zgodnie z planem pozostałe spółki energetyczne w najbliższym czasie pokryją zasięgiem sieci TETRA swoje obszary OSD, a tym samym całe terytorium Polski.

Spółka PSE przyznała zamówienie z wolnej ręki firmie Enspirion, gdyż jak czytamy w uzasadnieniu, aktualnie w Polsce nie istnieje żaden system radiowej łączności trankingowej obejmujący zasięgiem obszary większe niż pojedyncze aglomeracje miejskie. Jedynym dostępnym systemem pokrywającym zasięgiem część obszaru istotnego dla OSP (Operatora Systemu Przesyłowego jakim jest PSE) jest system TETRA wybudowany przez spółkę Energa-Operator. System ten został wybudowany w marcu 2018 roku i pokrywa swym zasięgiem około 20% obszaru kraju.

Wato nadmienić, iż Energa jest jednym z sześciu członków zrzeszonych w PTPiREE (Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej), które pełni na ich rzecz funkcję operatora sieci radiokomunikacyjnej typu trankingowego. Sieć ta od roku 1995, w oparciu o analogowy system Digicom wykorzystywana jest na potrzeby łączności radiowej w elektroenergetyce przez pięciu operatorów systemów dystrybucyjnego (OSD) na obszarze całego kraju. W 2006 roku podjęto decyzje zmierzające do unowocześnienia sieci radiowej wykorzystywanej przez OSD poprzez wymianę analogowego systemu Digicom na cyfrowy, a w 2013 roku ostatecznie jako standard wybrano system TETRA.

Źródło: pse.pl, RadioTech.pl

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń