Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze ENERGA-Operator: TETRA dla niezawodności

ENERGA-Operator: TETRA dla niezawodności

ENERGA-OPERATOR SA zaprezentowała raport „Podsumowanie prac nad mapą drogową wdrożenia inteligentnej sieci do 2020 roku”. Spółka zamierza wdrożyć wybrane rozwiązania inteligentnych sieci na całym obszarze swojej działalności. Jedną z kluczowych technologii która przyczyni się do poprawy niezawodności dostaw energii jest TETRA. Wg wyliczeń firmy wdrożenie wybranych rozwiązań z zakresu inteligentnych sieci pozwoli na skrócenie czasu trwania przerw w dostawach energii o 83 minuty.

System TETRA pozwoli skutecznie sterować urządzeniami sieci 15 kV, podniesie bezpieczeństwo prac oraz skróci czas usuwania awarii zwłaszcza podczas wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych, gdy zawodzą standardowe środki łączności.

mapa-drogowa-inteligentnych-sieci-energetycznych-energa-operator

Spółka podkreśla, że poprawa  wskaźników niezawodności  poprzez rozwój inteligentnych rozwiązań będzie możliwa do uzyskania poprzez dodanie tych rozwiązań do tradycyjnych inwestycji modernizujących sieci, w szczególności instalacji łączników zdalnie sterowanych. Główne zweryfikowane przez firmę „inteligentne” technologie przyczyniające się do redukcji wskaźników to:

  • system OMS (Outage Management System), automatyzujący przekazywanie danych o miejscach awarii i usprawniający przepływ informacji pomiędzy dyspozytorem i brygadami monterskimi usuwającymi awarie;
  • system FDIR (Fault Detection Isolation & Restoration), który w czasie krótszym niż 3 minuty pozwala na automatyczne wykrycie awarii, wydzielenie miejsca uszkodzenia poprzez przełączenie podziałów oraz wznowienie dostaw do tych obszarów sieci dla których jest taka możliwość, z innego kierunku;
  • system TETRA, służący do transmisji danych technologicznych oraz komunikacji głosowej między brygadami pogotowia energetycznego a dyspozytorami. Szacowane możliwe obniżenie współczynnika niezawodności dostaw energii elektrycznej dzięki systemowi TETRA to 13 minut do 2023 roku, przy nakładach około 85 mln zł do 2020 roku.

Spółka podkreśla jednak w analizie, że wyliczenia dotyczące wdrożenia systemu TETRA wynikają z przyjętej metodyki kalkulacji, która polega na odniesieniu sytuacji spółki po wdrożeniu Tetry do scenariusza „business as usual”. Scenariusz taki, wskazuje Energa Operator w raporcie, nie uwzględnia zdarzeń jednorazowych, trudnych do prognozowania, takich jak awarie masowe, dla których korzyści z wdrożenia projektu TETRA są najwyższe, bo system zapewnia m.in. niezawodną łączność telekomunikacyjną.

Analiza oraz dokument „Podsumowanie prac nad mapą drogową wdrożenia inteligentnej sieci do 2020 roku” jest dostępny do pobrania stąd: Mapa Drogowa Sieci Inteligentnych.

ENERGA-Operator realizuje obecnie projekt wdrożenia systemu łączności trankingowej w standardzie TETRA na obszarze swojego działania. Sieć TETRA będzie służyła do komunikacji głosowej między brygadami pogotowia energetycznego a dyspozytorami oraz do transmisji danych technologicznych dla systemów SCADA. Projekt ten bezpośrednio wpłynie na zwiększenie bezpieczeństwa prac na sieci elektroenergetycznej, pozwoli przyspieszyć tempo usuwania awarii masowych oraz poprawi ciągłość dostaw energii elektrycznej dzięki zapewnieniu niezawodnego i szybkiego kanału komunikacyjnego dla urządzeń zdalnie sterowanych.

W ramach wdrożenia, prowadzone są prace związane z adaptacją wież telekomunikacyjnych, dostosowywane są systemy teletransmisyjne i zasilania gwarantowanego tak, aby wykonawca wyłoniony w postępowaniu  mógł jak najszybciej przystąpić do wdrożenia systemu.

Wdrożenie obejmie swoim zasięgiem obszar około 75.000 km2. W sieci TETRA, składającej się z około 115 stacji bazowych, będzie pracować ponad 2 tys. radiotelefonów oraz docelowo ponad 8 tys. modemów. Pełne uruchomienie sieci planowane jest do 2017.

Źródło: ENERGA-OPERATOR SA

O ENERGA-Operator SA (energa-operator.pl)

energa-operator-logoENERGA-Operator to spółka Grupy ENERGA i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km² (ok. ¼ powierzchni Polski). Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Majątek spółki tworzy 279 Głównych Punktów Zasilania oraz rozdzielni wysokiego napięcia (WN), ok. 59 tys. stacji średniego/niskiego napięcia (SN/nN) i rozdzielni SN oraz około milion przyłączy.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń