Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Norwegia oficjalnie uruchamia krajowy system łączności TETRA - Nodnett

Norwegia oficjalnie uruchamia krajowy system łączności TETRA – Nodnett

Nodnett — norweska sieć bezpieczeństwa publicznego oparta na standardzie TETRA została ukończona i otwarta w całym kraju 1 grudnia 2015 roku. Jego Królewska Mość, Król Norwegii Harald V, uczestniczył w uroczystości uruchomienia systemu, która odbyła się w Kirkenes.  Nodnett jest najbardziej zaawansowanym systemem łączności krytycznej na świecie i jednym z największych wybudowanych przez firmę Motorola Solutions. Wielkość sieci, jej kompleksowość i innowacyjność oraz ekstremalne warunki geograficzne Norwegii stanowiły nie lada wyzwanie przy realizacji tego projektu.

Założeniem projektu Nodnett było stworzenie jednej sieci dla wszystkich służb sektora bezpieczeństwa publicznego w całym kraju w celu zapewnienia bezpiecznej oraz stabilnej komunikacji i wspólnej wymiany danych. Nodnett jest cyfrową siecią dla policji, straży pożarnej oraz służb zdrowia. Charakteryzuje się wysoką elastycznością oraz możliwością tworzenia dynamicznych grup rozmownych, również w celu współpracy pomiędzy różnymi agencjami bezpieczeństwa publicznego.

Dodatkowo użytkownicy systemu TETRA mogą wysyłać między sobą wiadomości tekstowe oraz wymieniać się małymi ilościami danych. Krajowa sieć składa się z 330 ratowniczych Call Center (37 centra dla Policji, 23 straży pożarnej oraz 183  dla służby zdrowia), które połączone są z siecią 2,170 stacji bazowych TETRA. Ponad 45 tysięcy użytkowników wykonuje około 1,5 miliona połączeń każdego miesiąca.

Krol-Norwegii-Harald-VW celu ukończenia projektu Nodnett, firma Motorola Solutions musiała zbudować ponad 20.000 kilometrów radioliniowych łączy mikrofalowych. Geograficzne położenie Norwegii powoduje, że w północnych  terenach kraju panuje zmrok 24/7 h podczas zimy a ponadto tamtejsze temperatury spadają do -40 °C.

Obszar pokrycia sieci powiększony jest również na odległość 310 tuneli drogowych o długości 758 kilometrów, czyli około 8 godzin ciągłej jazdy w ciemnościach. W sumie, zespół Motorola Solutions przejechał 817.000 kilometrów w celach testowania zasięgu systemu oraz przeleciał około 14.000 kilometrów helikopterem w celu sprawdzenia łączności na znacznej wysokości.

Frequentis, partner firmy Motorola Solutions dostarczył około 800 centrów sterowania przeznaczonych dla operatora. Stacje bazują na zintegrowanych centrach łączności komunikacji (Integrated Communication and Control System ICCS 3020). Dostępna technologia, która zainstalowana będzie na każdym z 800 centrów pomoże w zarządzaniu komunikacją między połączeniami alarmowymi. System posiada przyjazny dla użytkownika interfejs graficzny (GUI) dzięki któremu operator może w łatwy sposób zarządzać połączeniami, grupami rozmówców oraz zapewniać odpowiednią koordynację między systemami w czasie połączeń alarmowych.

Korzyści płynące z wykorzystania sieci Nodnett to wysokiej jakości poziom komunikacji głosowej oparty na systemach cyfrowych, bezpieczne szyfrowanie, zapewniony największy zasięg nawet w obszarach wiejskich oraz łączenie sieci służb w jedną całość.
Zasięg działania stacji bazowych sieci Nodnett miał pokrywać tereny od południa na północ przez sześć regionów geograficznych. Centrum bazowe na południu, znajdować miało by się w mieście Mandal natomiast to, położone na północy w Svalbard.

Motorola Solutions ma zapewniać wsparcie techniczne przez kolejne 10 lat. Jedna trzecia wszystkich stacji bazowych wyposażona jest w specjalny system TETRA Enhanced Data Service (TEDS), który automatycznie zarządza ruchem danych w sieci, jest to wymagane dla utrzymania wysokiej jakości usług podczas dużego obciążenia sieci. Dodatkowo Motorola Solutions dostarcza system WAVE Work Group Communications w celu umożliwienia wykorzystania funkcji naciśnij i mów (push-to-talk) na smartfonie oraz innych połączonych urządzeniach. Sieć jest gotowa do korzystania z infrastruktury szerokopasmowej jak np. LTE.

Źródło: http://radioresourcemag.com/ https://newsroom.motorolasolutions.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń