Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Firma Creowave poprawiła podziemny zasięg sieci TETRA

Firma Creowave poprawiła podziemny zasięg sieci TETRA

Firma Creowave, producent zaawansowanych wzmacniaczy i repeaterów TETRA, poprawiła podziemny zasięg sieci TETRA spółki energetycznej Helsingin Energia w Helsinkach.

Pod współczesnymi metropoliami znajduje się przeważnie duża ilość podziemnych tuneli, w których istnieje zapotrzebowanie na dobry zasięg radiowy dla różnego rodzaju użytkowników. Jednym z takich użytkowników są służby ratunkowe, które przynajmniej w Azji i w Europie, najczęściej wybierają systemy TETRA.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-big.jpg

Stolica Finlandii, Helsinki, nie stanowi wyjątku jeśli mowa o podziemnych tunelach. Jedna z sieci tych tuneli należy do spółki Helsingin Energia, największego producenta energii w tym kraju.

Helsingin_Energia-TETRA-network-Helnet.gifW roku 2009 Helsingin Energia rozpoczęła realizację projektu mającego na celu poprawienie pokrycia radiowego swojej sieci TETRA (HelenNet) w jednym z tuneli serwisowych w regionie Helsinek. W tunelu tym znajdują się m.in. rury ciepłownicze. Z tunelu korzysta personel spółki Helsingin Energia oraz inni konserwatorzy. Dobra łączność w tych kilometrach tuneli wymaga dobrego zasięgu sieci TETRA.

Jak oświadczył Markus Weiström, odpowiedzialny za montaż i konserwację sieci TETRA, „Dysponujemy dużą liczbą długich tuneli pod Helsinkami. Na przykład takimi przez które przechodzą rury ciepłownicze i rury z wodą pitną zasilające dane dzielnice. W tych strefach dosyć często pracownicy wykonują różnorodne zadania. Już sama praca w tunelu jest mało komfortowa, a  w dodatku istnieje ryzyko przecieku w rurze lub zaworze. W takim przypadku gorąca woda i para mogą wypełnić tunel. Dlatego też tak ważną rolę odgrywa sprawna łączność. Sieć HelenNet, oparta o standard TETRA, jest obecna w każdym tunelu należącym do Helsingin Energia i zapewnia kryzysową oraz rutynową łączność pracownikom wykonującym swoje zadania”.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study2-mid.jpg

Helsingin Energia wybrała firmę Creowave, fińskiego eksperta w dziedzinie radiokomunikacji, do wykonania prac poprawiających zasięg sieci TETRA w tunelach. Należy dodać, że Creowave ma duże doświadczenie w realizacji tego rodzaju zleceń. W swoim katalogu produktów firma ta posiada całą gamę specjalnych repeaterów, dzięki którym można niewielkim kosztem zwiększyć zasięg sieci TETRA.

Tuż po wykopaniu tuneli okazało się, że sygnał sieci TETRA do nich nie dociera. Jedynie kilka punktów znajdowało się w zasięgu którejś z 16 stacji bazowych otaczających tunele. Tymczasem zasięg był potrzebny zarówno w tunelach jak i w szczelinach serwisowych. Do poprawienia zasięgu w tunelach wykorzystano repeatery specyficzne dla TETRY firmy Creowave. Zasięg został zaplanowany w taki sposób, żeby zagwarantowana była redundancja w przypadku awarii prądu lub którejś stacji bazowej. Taka sytuacja powinna bowiem jedynie pogorszyć lokalnie pokrycie radiowe a nie całkowicie sparaliżować łączność w tunelach. Poprawa zasięgu radiowego została zapewniona dzięki pięciu repeaterom Creowave, kablom promieniującym i antenom. Wykorzystano 3 repeatery selektywne pasmowo do użytku wewnętrznego oraz dwa hybrydowe selektywne pasmowo i/lub kanałowo. Użyte zostały też kable promieniujące, które są idealną opcją w tunelach ponieważ oprócz sygnału sieci TETRA mogą także rozsiewać sygnał GSM.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-Project-Diagram.jpg

Potrzeba redundancji wymusza rozmieszczenie repeaterów na granicach zasięgu. Ponieważ struktura tuneli jest dosyć skomplikowana koniecznie było zastosowanie 4 repeaterów krańcowych. Zasilają one po jednym kablu promieniującym i kierunku każdy. Oprócz repeaterów krańcowych zastosowano jeden znajdujący się w centrum strefy do pokrycia. Zasila on kilka kabli promieniujących poprowadzonych w różnych kierunkach. Do zapewnienia zasięgu w szczelinach serwisowych zastosowano kilka couplerów. Couplery te przechwytują niewielką ilość mocy repeatera i za pośrednictwem anteny wypromieniowują ją w tych szczelinach.

Repeatery zostały zainstalowane w 5 oddzielnych lokalizacjach. Przeważnie były to szczeliny serwisowe aby ułatwić pracę konserwatorom. W trzech lokalizacjach, dzięki zastosowaniu anten kierunkowych, udało się uzyskać dobrą separację pomiędzy stacjami bazowymi. Dlatego można było wykorzystać w tych miejscach tańsze repeatery selektywne pasmowo. W pozostałych dwóch lokalizacjach sytuacja była już bardziej skomplikowana. Odkryto, że lokalizacje 2 i 3 pokryte są silnym sygnałem z tej samej stacji bazowej. Podobna sytuacja miała miejsce w lokalizacji 4 i 5. W tym przypadku zastosowanie anteny kierunkowej niewiele by pomogło. Ponieważ dodatkowo częstotliwość niechcianego sygnału była bardzo blisko właściwej częstotliwości konieczne było zastosowanie repeatera selektywnego kanałowo. W lokalizacji nr 3 odstęp między częstotliwościami wynosił zaledwie 50 kHz. Zastosowano więc hybrydowy repeater firmy Creowave.

Jako że sytuacja w lokalizacji nr 3 jest dosyć specyficzna opiszemy ją tu bardziej szczegółowo. Jak już wspomniano, odstęp między pożądaną i niepożądaną częstotliwością wynosił zaledwie 50 kHz. Wykresy z urządzenia pomiarowego Site Master od 1 do 4 przedstawiają widmo radiowe widziane od strony zakresu częstotliwości wyjściowych stacji bazowych obecne na tym gnieździe repeatera, do którego normalnie podpięta jest sieć kabli promieniujących. Wykres nr 1 przedstawia sytuację, w której repeater hybrydowy używany jest w trybie selektywności pasmowej (o szerokości 1 MHz). Pożądane kanały to M1 i M2. Wszystkie inne sygnały są niepożądane i pochodzą one z pobliskich stacji bazowych systemu TETRA. Szczególnie niepożądane są silne kanały M3 i M4, ponieważ są one rozsiewane w tunelach przez repeater z lokalizacji nr 2.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-1.jpg

Repeater hybrydowy wyposażony jest w standardowy zestaw filtrów. Zestaw ten został zoptymalizowany do użytku wewnątrz budynków i w tunelach. W typowych zastosowaniach wewnątrz wielopiętrowych budynków filtry te muszą charakteryzować się niewielkim czasem reakcji aby wyeliminować problemy w strefach granicznych, w których sygnały ze stacji bazowej i z repeatera wchodzą ze sobą w konflikt. Na wykresie nr 2 widać dwie pożądane nośne M1 i M2 po zastosowaniu standardowych filtrów o szerokości 25 kHz. Widać też, że pomimo zastosowania stosunkowo wąskich filtrów niepożądana nośna M3, będąca w pobliżu M2, nadal jest bardzo mocna w porównaniu z pożądaną M1.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-Anritsu-SiteMaster-measurements-2.jpg

Kiedy jednak trzeba zapewnić zasięg w tunelu, czas reakcji standardowych filtrów już nie jest aż tak krytyczny, ponieważ struktura podziemnego tunelu jest lepiej odizolowana i bezpośredni sygnał ze stacji bazowej tam nie dociera. Dlatego też w tym przypadku zastosowano specyficzne filtry typu notch na nośnych M3 i M4. Zastosowanie tych filtrów znacznie oczyściło widmo radiowe (wykres nr 3). Wszelkie sygnały zakłócające i kanały systemu TETRA są dzięki temu rozwiązaniu odseparowane o ponad 30dB w stosunku do pożądanego kanału M1 stacji bazowej.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-Anritsu-SiteMaster-measurements-3.jpg

Z kolei wykres nr 4 pokazuje sytuację, w której kilka przenośnych radiotelefonów TETRA używanych jest w tunelu serwisowym. Oba pożądane sygnały M1 i M2 są obecne, a niepożądanych sygnałów nie stwierdzono.

Creowave-Helsingin-energia-TETRA-repeater-Case-Study-Anritsu-SiteMaster-measurements-4.jpg

Operacja poprawiania zasięgu sieci TETRA w tunelach należących do Helsingin Energia przebiegła zgodnie z planem. Ostatni z pięciu repeaterów został zainstalowany na jesieni 2010 roku. Pomiary wykonane w kwietniu 2010 roku wykazały, że zasięg jest zadowalający dla klienta. Pracownicy zarówno Helsingin Energia jak i inni mogą teraz bezproblemowo komunikować się w podziemnych tunelach, w trudnym środowisku.

Źródło: Creowave.com

Czytaj oryginalne Case Study (English):

pdf-icon_small.pngCreowave-Helsingin-Energia-Case-Study-Building-TETRA-coverage-to-energy-production-tunnels.pdf

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń