Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Creowave poprawił zasięg TETRA w zajezdni metra w Helskinkach

Creowave poprawił zasięg TETRA w zajezdni metra w Helskinkach

metro-w-helsinkach-wido-na-stacje-small.jpgHKL (Helsinki City Transport) to przedsiębiorstwo odpowiedzialne za budowę i utrzymanie torów, stacji i zajezdni metra oraz tramwajów w Helsinkach. W 2011 HKL postanowił rozszerzyć zasięg działania sieci TETRA w swojej zajezdni metra wykorzystując zaawansowane repeatery TETRA firma Creowave. W stolicy Finlandii, jak i w całym kraju działa VIRVE – pierwsza na świecie krajowa sieć łączności radiowej oparta na standardzie TETRA.

Wiosną 2011 roku HKL skontaktowało się z firmą Bandercom, partnerem Creowave, w sprawie rozszerzenia zasięgu na zajezdnię metra w pobliżu centrum Helsinek. Zapewnienie odpowiedniego pokrycia sygnałem TETRA jest tam problematyczne, bo zajezdnia to bardzo duża, wykonana z metalu hala, czasem całkowicie zapełniona pociągami metra, również metalowymi. Przy rozpoczynaniu prac poziom sygnału w zajezdni był bardzo niski, a w pewnych miejscach zasięgu nie było w ogóle. Życzeniem klienta było, aby podnieść poziom sygnału i zwiększyć pokrycie zasięgiem na tyle, aby dało się nawiązywać łączność nawet w zajezdni całkowicie wypełnionej taborem. W stolicy Finlandii, jak i w całym kraju działa VIRVE – pierwsza na świecie krajowa sieć łączności radiowej oparta na standardzie TETRA.

Creowave TETRA RepeaterOprócz hali o powierzchni 25 tys. m2, zasięg TETRY trzeba było zapewnić także w kilometrowym tunelu, wykorzystywanym do testów technicznych i użytecznościowych. Poza tym, przy planowaniu instalacji należało również wziąć pod uwagę możliwość przyszłej rozbudowy sieci. Po starannym zbadaniu obszaru i rozplanowaniu stało się jasne, że potrzebny jest tam repeater o wysokiej mocy. Repeater pasmowy nie wchodził w grę, ponieważ zajezdnia znajdowała się w zasięgu 21 stacji bazowych, z czego sygnał trzech był niezwykle silny i niepożądany.

Instalacja rozpoczęła się jesienią 2011 roku. Użyty system antenowy emituje jednocześnie również sygnał starszego systemu UHF, z taką samą mocą, jak przemiennik TETRA. Ponadto, został on zbudowany z możliwością rozprowadzania sygnałów WLAN/GSM po rozbudowie. Zastosowany przemiennik firmy Creowave (CWR 380 HP 2 EG) ma moc wyjściową +36 dBm (niecałe 4W).

Cała sieć składa się ze wspomnianego przemiennika, 40 anten i ponad 1000 m kabla koncentrycznego. W tunelu testowym było już 1000 m kabla cieknącego, który podłączono do nowo instalowanych kabli, jednak zaszła potrzeba dołożenia kolejnych 2000 m.

Przemiennik został skonfigurowany tak, aby retransmitować sygnał jednej spośród okolicznych stacji bazowych. Aby uniknąć nakładania się sygnałów, nadawanie wewnątrz budynku zajezdni odbywa się na innych częstotliwościach nośnych, niż na zewnątrz. Przemiennik TETRA Creowave retransmituje cztery kanały z trzech różnych stacji bazowych. Z jednej ze stacji bazowych retransmitowane są dwa kanały: główny kontrolny i pomocniczy kontrolny – używany jedynie wtedy, gdy wymagana jest większa pojemność systemu, w przeciwnym wypadku nie jest aktywny. Wszystkie spośród wybranych kanałów znajdują się w odległości 2 MHz od siebie.

Po zakończeniu prac instalacyjnych, pomiary wykazały, że poziom sygnału w hali zajezdni wynosi od -80 dBm do -60 dBm, nawet, gdy była ona wypełniona pociągami metra. Firma HKL była niezmiernie usatysfakcjonowana rezultatami, jak i szybkością instalacji.

Źródło: http://www.wireless-mag.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń