Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Dwa kraje, jeden turniej – bezpieczne EURO 2012

Dwa kraje, jeden turniej – bezpieczne EURO 2012

(MSWiA) O pracach Komitetu ds. Bezpieczeństwa EURO 2012, który integruje działania wszystkich służb państwowych, świata futbolu i spółek powołanych do zorganizowania mistrzostw mówił podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki po spotkaniu m.in. z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrem Lavrynovychem. Rozmowy dotyczyły dwustronnej współpracy i przygotowań do zapewnienia bezpieczeństwa podczas EURO 2012 w Polsce i na Ukrainie.

 

Jak powiedział minister Rapacki, przewodniczący Komitetu, w ramach tych prac Polska ściśle współpracuje z Ukrainą, w tym m.in. z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych Ukrainy, ukraińską milicją i służbami specjalnymi, Ministerstwem ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Działa specjalna grupa robocza, która zajmuje się koordynacją prac Polski i Ukrainy, głównie w trzech obszarach: współpracy policyjnej, przygranicznej i ratowniczej.

 

Komitet przygotował zintegrowaną koncepcję bezpieczeństwa turnieju obejmującą 15 obszarów działania, od współpracy międzynarodowej, wymiaru sprawiedliwości, zabezpieczenia antyterrorystycznego, aż po przygotowanie kibiców i społeczeństwa do mistrzostw. W ramach zintegrowanej koncepcji bezpieczeństwa Polska realizuje ponad 100 projektów związanych z m.in. z przygotowaniem przyjaznej przestrzeni publicznej, kibiców, stref kibiców, zabezpieczenia meczów piłkarskich i współpracy międzynarodowej.

 

Komitet ds. Bezpieczeństwa mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 został powołany przez premiera w maju 2010 roku. Jego podstawowym zadaniem jest koordynacja działań wszystkich instytucji i służb zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa podczas Mistrzostw. Przewodniczący komitetu systematycznie przedstawia premierowi informacje na temat stanu przygotowań.

– Z dużą satysfakcją odebraliśmy informację o tym, że na Ukrainie ratyfikowano konwencję o ochronie danych osobowych – powiedział minister Adam Rapacki. Jak podkreślił, była to ostatnia przeszkoda prawna, która blokowała możliwość wymiany informacji o uczestnikach mistrzostw. – Dzisiaj możemy te informacje już w sposób formalny wymieniać z partnerami ukraińskimi i wykorzystywać je do zapewnienia bezpieczeństwa turnieju – zaznaczył minister.

 

Adam Rapacki z zadowoleniem przyjął również informację o pracach związanych z uproszczeniem procedur związanych z ewentualną deportacją osób zakłócających spokój podczas mistrzostw na Ukrainie. – W Polsce te procedury już mamy dopracowane i w tym zakresie nie powinno być większych problemów – dodał. Minister przypomniał, że całemu procesowi przygotowań do EURO 2012 towarzyszy hasło: „Baw się dobrze, jesteś bezpieczny”. Chcemy aby mistrzostwa były festiwalem radości, a siły i działania służb policyjno-porządkowych były ograniczone do niezbędnego minimum.

– Powinniśmy zapewnić to, żeby standardy działań w obu krajach były podobne. Potrzebne są szybkie decyzje wobec osób, które nie przyjechały żeby cieszyć się sportem – powiedział minister sprawiedliwości Ukrainy Aleksander Lavrynovych.

 

Minister Krzysztof Kwiatkowski zaprezentował propozycję resortu sprawiedliwości dotyczącą wprowadzenia tzw. „sądów odmiejscowionych”. Według projektu nowelizacji kodeksu postępowania karnego, jedna rozprawa w trybie przyspieszonym będzie odbywała się jednocześnie w dwóch miejscach, a jej uczestnicy porozumiewać się będą w drodze tzw. wideokonferencji. Zatrzymany pseudokibic nie będzie musiał być doprowadzany przez policję do sądu, ale zostanie w specjalnym pomieszczeniu na terenie stadionu. Za pomocą łączy teleinfomatycznych rozprawę poprowadzi sędzia na dyżurze w budynku sądu. To rozwiązanie ma ułatwić i przyspieszyć postępowania sądowe w przypadku zdarzeń np. na imprezach sportowych.

 

Szef resortu sprawiedliwości powiedział: – Mamy nadzieję, że wymiar sprawiedliwości nie będzie miał w tym czasie dużo pracy, ale musimy być przygotowani.

Krzysztof Kwiatkowski przypomniał również, że w ramach „Projektu EURO 2012 w obszarze wymiaru sprawiedliwości” opracowało szereg zmian w prawie karnym. Zapowiedział przedstawienie w najbliższym czasie szczegółowych rozwiązań dotyczących m.in. monitoringu elektronicznego wobec osób objętych zakazem wstępu na imprezy masowe.

 

W spotkaniu z ministrem sprawiedliwości Ukrainy Aleksandrem Lavrynovychem, które odbyło się 11 stycznia br. w Warszawie, wziął udział jego polski odpowiednik Krzysztof Kwiatkowski, minister sportu i turystyki Adam Giersz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Adam Rapacki, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Grzegorz Lato, wiceprezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Adam Olkowicz oraz prezes spółki PL.2012 Marcin Herra.

 

Źródło: MSWIA

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń