Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Bezpieczne i niezawodne przesyłanie danych dzięki technologii TEDS

Bezpieczne i niezawodne przesyłanie danych dzięki technologii TEDS

TEDS (TETRA Enhanced Data Service) pozwala na wdrożenie szybkiej transmisji danych w sieci TETRA. Jak wyjaśnia Tero Pesonen z firmy Cassidian, jego nowe rozszerzenie, Direct Access, ma cechy które oferują jeszcze więcej korzyści dla użytkowników.

Tero-Pesonen-Cassidian-explains-TETRA-TEDS-capability.gif

Szybka transmisja danych odgrywa coraz ważniejszą rolę. Użytkownicy są bowiem coraz bardziej zainteresowani tego typu usługami. Kiedy pracuje się w terenie liczy się precyzyjna ocena zaistniałej sytuacji. Nie można jednak dopuścić do zbyt dużego natłoku informacyjnego.

W dzisiejszych czasach służby bezpieczeństwa publicznego muszą się borykać z problemami natury finansowej. Jednak interwencje są coraz bardziej kosztowne i wymagające. Trzeba więc poprawić skuteczność rutynowych działań, a transmisja danych jest jednym z czynników, które to umożliwiają.

Wykorzystanie transmisji danych w operacjach w terenie wymaga wysokiego poziomu niezawodności tego rodzaju usług. Transmisja musi być bezpieczna i stabilna, tak samo jak łączność głosowa, którą oferują sieci TETRA. Wysoki poziom zaufania do tego rodzaju usług pozwala na zmianę filozofii pracy.

Rozwiązanie nazywa się TEDS (TETRA Enhanced Data Service). Jest to usługa, która pozwala na pełne wykorzystanie transmisji danych przy działaniach w terenie. TEDS jest elementem standardu TETRA 2 opracowanego przez ETSI. Może być uruchomiony w terminalach niektórych producentów dzięki zwykłej aktualizacji oprogramowania.

Z technicznego punktu widzenia TEDS jest cały czas aktywną usługą transmisji danych udostępniającą funkcje SDS (wiadomości tekstowe) oraz IP. Jest to inteligentny i elastyczny standard mogący wykorzystywać kanały o szerokości od 25 kHz do nawet 150 kHz. TEDS może więc pracować na całym dostępnym widmie radiowym. W praktyce najczęściej korzystać się będzie z kanałów o szerokości 25 i 50 kHz. Ponieważ usługa ta funkcjonuje w ramach tej samej sieci TETRA, która używana jest do transmisji głosu, zasięg usług głosowych i transmisji danych będzie się pokrywał. Nie będzie więc potrzeby budowy dodatkowych stacji bazowych.

TEDS ma jeszcze inną ciekawą funkcję. Stara się utrzymać połączenie najdłużej jak się da. Potrafi odpowiednio dopasowywać rodzaj modulacji i technikę korekcji błędów kiedy sygnał ze stacji bazowej słabnie. TEDS korzysta z modulacji QAM (Quadrature Amplitude Modulation) w wersjach 64, 16 i 4. QAM 4 jest modulacją najbardziej odporną na zakłócenia. TEDS stosuje taką samą modulację jak WiMAX i LTE. Dlatego też zalicza się do takiej samej kategorii technologicznej. Modulacja QAM jest ponadto bardzo wydajna i dlatego idealnie nadaje się do pracy w sieciach o ograniczonych zasobach radiowych.

Z punktu widzenia użytkowników TEDS przynosi dwie duże korzyści. Oferuję większą pojemność i większą prędkość. Kanał o szerokości 50 kHz może przesłać jednocześnie prawie 8 razy więcej wiadomości tekstowych niż zwykły kanał kontrolny w TETRZE. Z kolei transmisja pakietowa IP osiąga prędkości rzędu 100 kbit/s.

Cassidian-TETRA-TEDS-xerigo3.jpg

Operatorzy sieci TETRA także zyskają na wdrożeniu TEDS. Mogą bowiem bez większych inwestycji zwiększyć pojemność i prędkość swojej sieci. W tradycyjnej sieci TETRA aby uzyskać prędkość rzędu 100 kbit/s należało wykorzystać od 8 do 10 nadajników, a sama transmisja potrafiła zająć pasmo o szerokości 200-250 kHz. TEDS, przy wykorzystaniu modulacji QAM 64 i kanału o szerokości zaledwie 50 kHz, potrafi zrobić to samo. Oszczędza się energię i sprzęt.

TEDS Direct Access jest kolejnym usprawnieniem standardu ETSI. Funkcja ta pozwala odpowiednim urządzeniom na bezpośrednie logowanie się do sieci. Kiedy nie stosuje się tego udogodnienia każde radio musi zalogować się najpierw na kanale kontrolnym sieci TETRA. Następnie, w zależności od żądanych funkcji, jest kierowane na kanały transmisji danych (zwykłej lub TEDS). Jest to tzw. Konwencjonalny dostęp. Obie metody dostępu uzupełniają się wzajemnie i wykorzystywane są według zaistniałych potrzeb. Konwencjonalny dostęp spotyka się przede wszystkim w przenośnych terminalach, których podstawowym trybem pracy jest praca głosowa. Direct Access z kolei sprawdza się w dedykowanych urządzeniach przewidzianych głównie do transmisji danych. Tego typu urządzenia nie logują się na kanale kontrolnym, a od razu na nośnej TEDS, której będą się trzymały jak długo się da.

Mechanizm ten oferuje liczne korzyści:

– Jakość usług: ponieważ radiotelefony TEDS nie korzystają z tradycyjnej sieci TETRA nie obciążają nośnych przewidzianych do transmisji głosu. Głos i TEDS są niezależne w sieci.

– Realizacja oszczędności: Direct Access pozwala na budowę ekonomicznych i wydajnych sieci. W razie potrzeby wszystkie nośne mogą oferować usługi TEDS.

– Elastyczność przy projektowaniu komórek: jeśli sieć ma tylko kilku użytkowników głosowych, a potrzebuje przede wszystkim pojemnej i szybkiej transmisji danych to Direct Access pozwala na odpowiednie zaprojektowanie stacji bazowych w taki sposób, aby optymalnie obsłużyły zarówno komunikację głosową jak i transmisję danych.

Rosnąca popularność TEDS pozwoli odkryć jeszcze inne zalety funkcji Direct Access. ETSI pracuje obecnie nad sieciami TC-TETRA, które do transmisji głosowych będą opierać się na nośnych TEDS z modulacją QAM. Sieci te będą skuteczniej wykorzystywały dostępne widmo radiowe. Jedno jest pewne: sieci TETRA i TEDS będą w dalszym ciągu rozwijane w nadchodzących latach.

Źródło: http://tetratoday.com/

O autorze.

Tero-Pessonen-Cassidian-photo.jpgTero Pesonen jest szefem działu Fortecor – rozwiązań szybkie transmisji danych w sieci TETRA firmy Cassidian. Z branżą profesjonalnej łączności radiowej związany od 1997 roku. W szczególności zaangażowany w promocję i organizację procesu interoperacyjności produktów TETRA. Przez lata zdobył doświadczenie oraz głębokie zrozumienie aplikacji wykorzystywanych przez sektor bezpieczeństwa publicznego.

Ostatnio brał udział w przełomowych pracach nad nowymi możliwościami szybkiej transmisji danych w zastosowaniach o znaczeniu krytycznym. Tero ściśle współpracuje z największymi klientami TETRA w tworzeniu zaawansowanych rozwiązań i aplikacji. Od jesieni 2010 jest Członkiem Zarządu Stowarzyszenia TETRA Association.


Tero Pesonen posiada tytuł magistra inżynierii elektrycznej i jest obecnie w finalnej fazie studiów magisterskich z zakresu ekonomii. Jest także współautorem książki „You and Your TETRA Radio”, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia istotę standardu TETRA. Książka została już przetłumaczona na cztery języki.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń