Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Wdrożenie łączności TETRA u luksemburskiego dostawcy energii i gazu - wywiad

Wdrożenie łączności TETRA u luksemburskiego dostawcy energii i gazu – wywiad

(MCCResources – www.tetra-applications.com) Tegoroczna TETRA Award w kategorii ”Najlepsze zastosowanie TETRY w przedsiębiorstwie użyteczności publicznej” przypadła firmie Sepura za wdrożenie łączności TETRA dla Creos, luksemburskiego dostawcy gazu ziemnego i energii elektrycznej. W wywiadzie dla serwisu MCC Resources Patrick Colling, były ekspert ds. komunikacji w Creos Luxembourg S.A., opowiedział jak przebiegał proces przetargowy i wdrożenie systemu łączności.

Creos Luxembourg S.A. jest właścicielem i zarządcą sieci energetycznej oraz gazowej. Przedsiębiorstwo zatrudnia około 700 osób, a zaopatruje prawie 250 tys. w energię elektryczną i około 45 tys. w gaz ziemny. W związku z narzuconym przez UE tzw. programem 20-20-20 (jest to część pakietu klimatyczno-energetycznego Komisji Europejskiej) Creos zamierza do 2018 roku wprowadzić inteligentne opomiarowanie u 95% spośród 300 tys. swoich klientów. Dane z mierników będą zbierane co 15 minut i przekazywane do centralnej platformy w stolicy kraju.

MCC Resources: Realizacja projektu TETRA w Creos cieszy się obecnie sporym zainteresowaniem. Czy mógłby Pan wyjaśnić dlaczego ten projekt jest tak ważny dla sektora użyteczności publicznej?

Patrick Colling: W obecnej chwili wiele przedsiębiorstw użyteczności publicznej wciąż korzysta z systemów analogowych z niską przepustowością danych. Także firma Creos wykorzystywała taki system. W 2000 roku w Creos postanowiono przejść z technologii PLC (ang. Power Line Communication – transmisja danych poprzez linie wysokiego napięcia) na SDH/PDH. Na początku 2011 roku firma zaczęła zgłębiać temat ewolucji technologii w sektorze użyteczności publicznej. W efekcie tego zdecydowano się na sieć szkieletową w technologii IP/MPLS, która zaspokoiła właściwie wszystkie potrzeby komunikacyjne. Alcatel-Lucent dostarczył sieć szkieletową 10 Gbit/s spiętą z kilkoma sieciami 1 Gbit/s o topologii siatkowej. Wszystko to stało się jedną wielką siecią szkieletową dla SCADA i CCTV. W tamtym czasie ludzie z Creos niewiele wiedzieli na temat IP/MPLS, więc trzeba ich było przeszkolić w zakresie tej technologii. Zorganizowano sześciodniowe szkolenie na sprzęcie należącym do Creos i to był zalążek późniejszego sukcesu. Trzeba tu zaznaczyć, że Creos było jednym z pierwszych przedsiębiorstw z sektora energetycznego, które wdrożyły u siebie cyfrową komunikację. W 2011 roku firma zdecydowała o cyfryzacji łączności głosowej. Zamierzeniem było wybranie technologii, która byłaby bezpieczna i niezawodna. Analizując różne technologie, zespół z Creos przedyskutował wszystkie opcje i wtedy stało się jasne: “Dlaczego by nie wybrać technologii zapewniającej zarówno łączność głosową, jak i transmisję danych?”. Zespół rozważał technologie takie, jak DMR, TETRA, CDMA, WiMax itp. TETRA nie była wówczas oczywistym kandydatem. Początkowo wybór padł na CDMA. Firmy takie, jak Alliander i Stedin z powodzeniem wykorzystują tę technologię w inteligentnym opomiarowaniu. Na przeszkodzie stanął luksemburski regulator telekomunikacji, który oświadczył, że z racji braku dostępności odpowiednio szerokiego wycinka widma radiowego zastosowanie CDMA nie wchodzi w grę. Regulator był w stanie zaoferować jedynie 1,1 MHz (44 kanały radiowe o szerokości 25 kHz) w paśmie UHF, co niejako wymusiło wybór technologii TETRA. Creos stałą się pierwszą firmą w sektorze użyteczności publicznej korzystającą z systemu TETRA do łączności głosowej i transmisji danych. Dzięki ogólnokrajowemu zasięgowi sieci radiowej, poza łącznością głosową stało się także możliwe uzyskanie jednoczesnego połączenia ze wszystkimi trzema tysiącami podstacji średniego napięcia.

MCC Resources: Domyślamy się, że firma Creos musiała na ten projekt rozpisać przetarg unijny. Czy może Pan przybliżyć szczegóły procesu przetargowego?

Patrick Colling: Przetarg na system TETRA wystartował w 2013 roku. Przedmiot zamówienia obejmował dostawę i wdrożenie całego systemu wraz z radiotelefonami i rozwiązaniami SCADA. System łączności musiał obsłużyć łączność głosową dla 500 użytkowników, transmisję danych dla 3000 modemów wspierających inteligentne opomiarowanie oraz dodatkowe modemy dla terminali zdalnych (RTU). W kwietniu 2013 roku szefostwo zdecydowało o ogłoszeniu zamówienia publicznego, a pod koniec sierpnia podpisano umowę. Trzeba zwrócić uwagę, że dzięki wykorzystaniu podstacji wysokiego napięcia jako miejsc instalacji stacji bazowych TETRA nie było potrzeby szukania nowych lokalizacji i zaoszczędzono na kosztach instalacji, gdyż szafy wraz z elementami mechanicznymi były już dostępne. Cała inwestycja w infrastrukturę ograniczała się więc do samych stacji bazowych i ich wyposażenia. W przetargu konkurowało pięciu oferentów, z których trzech zakwalifikowano do ostatecznej fazy postępowania. Czterech zaoferowało system TETRA poprzez podwykonawców. Jedynym producentem który przedstawił ofertę bezpośredniej dostawy była firma Sepura. Trzech oferentów zaproponowało modemy RTU Piciorgros.

MCC Resources: Skoro trzech z pięciu oferentów zaproponowało modemy RTU firmy Piciorgros, jakie korzyści płyną z ich zastosowania?

Patrick Colling: Zaletą modemów Piciorgros w porównaniu do innych produktów jest to, że integrują one funkcje RTU, konwertera protokołów, modemu TETRA, itd. w jednej obudowie zamiast kilku osobnych modułów. Korzystanie ze sprzętu innych producentów ma duże wady: koszty montażu, okablowania, serwisowania i inspekcji – nie da się od razu zlokalizować błędu lub usterki. Instalacja pojedynczego urządzenia znacznie upraszcza serwisowanie i skraca czas montażu, co oznacza mniejsze koszty. Wielką zaletą modemów Piciorgros jest fakt, że stanowią one pojedynczy produkt zachowujący najwyższe standardy w komunikacji. To jest dokładnie to, czego potrzebowaliśmy.

MCC Resources: Czy proces przetargowy obejmował test weryfikujący działanie sprzętu?

Patrick Colling: Firma Creos zawarła wymóg przeprowadzenia testu weryfikacyjnego w treści umowy zamówienia. Test miał się odbyć w rzeczywistych warunkach i we wrześniu 2014 roku pierwszą stację bazową połączono z modemami Piciorgros. Asystowali przy tym ludzie z firmy Piciorgros. W ramach testu 10 modemów przyłączono do 10 terminali zdalnych w terenie i dalej poprzez jeden modem TETRA do bramki SCADA. Sprawdzana była m.in. komunikacja w starszym protokole IEC101, nowym IEC104, a także MODBUS oraz zdalna aktualizacja oprogramowania modemu w trybie over-the-air. Test zakończył się całkowitym sukcesem.

MCC Resources: Jak bardzo ważna dla dystrybutora energii elektrycznej jest niezawodna i bezpieczna sieć radiowa do łączności głosowej i transmisji danych?

Patrick Colling: Niezawodna i bezpieczna łączność jest absolutnie niezbędna, szczególnie w przypadkach przerw w dostawach energii. Aktualnie w Luksemburgu funkcjonują dwie sieci TETRA: jedna należąca do Creos i rządowa, z której korzystają m.in. policja, straż pożarna i ratownictwo medyczne. Firma Creos nie została uznana za krytycznie ważną, więc nie przyłączono jej do sieci rządowej. W razie poważnej awarii energetycznej sieć radiowa Creos musi być w stanie funkcjonować jak najdłużej (co najmniej 72 h) aby umożliwić zarządzanie siecią energetyczną.

MCC Resources: Jaki jest stopień bezpieczeństwa należącej do Creos sieci TETRA?

Patrick Colling: Firma Creos dużo zainwestowała w szyfrowanie sieci TETRA. Jest ona szyfrowana algorytmem TEA1 klasy 2 (SCK – klucz statyczny). Szyfrowanie obejmuje także proces uwierzytelniania. Trzeba tu dodać, że prawo nie nakazuje stosowania TEA1 w sieciach TETRA, jednakże dane przesyłane siecią są na tyle istotne, że szyfrowanie jest konieczne. To wszystko uzupełnia funkcja zdalnej aktualizacji oprogramowania drogą radiową (OTA). Modemy RTU firmy Piciorgros także wspierają TEA1 i OTA.

MCC Resources: W jaki sposób przetwarzacie i analizujecie odebrane dane?

Patrick Colling: Creos jest w trakcie budowy centrum sterowania siecią energetyczną. Zintegruje ono kilka platform sterowania i systemów zarządzania siecią opartych o różne technologie i pochodzących od różnych producentów. Nareszcie Creos będzie w stanie zarządzać siecią energetyczną i siecią łączności z jednej lokalizacji. Na koniec zostanie zainstalowany specjalny system zdolny w ułamku sekundy zidentyfikować miejsce, z którego został nadany alarm sygnalizujący awarię.

Źródło:

logo-tetra-applicationsKliknij tutaj aby czytać oryginalny artykuł MCCResources: www.tetra-applications.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń