Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Konferencje TETRA - sprawdzony system łączności dla lotnisk

TETRA – sprawdzony system łączności dla lotnisk

System łączności TETRA jest obecny na wielu lotniskach świata (m.in: Monachium, Barcelona, Bangkok, Shanghai, Salzburg, Bruksela, Ateny, Madryt i inne.) Porty lotnicze są znaczącym odbiorcą  łączności tego standardu.

 

Rok 2010 zapowiadał się kryzysowo dla branży lotniczej. Ograniczenia w ruchu lotniczym spowodowane pyłem wulkanicznym, strajk kontrolerów czy opady śniegu paraliżujące zachodnią Europę nie wróżyły niczego dobrego.  Jednak już dane szczątkowe napływające z poszczególnych lotnisk zapowiadały niespodziankę. I stało się.  Zestawienie roczne pokazuje wyraźnie, że na zdecydowanej większości polskich lotnisk 2010 rok był ponownie okresem wzrostu.  Na prawie wszystkich lotniskach odnotowano istotny wzrost przewozów. *

Wzmożony ruch pasażerski  wzmaga zapotrzebowanie na kompleksowe i niezawodne rozwiązania IT przeznaczone do obsługi lotnisk. Jednym z systemów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania każdego lotniska jest zaawansowany i profesjonalny system łączności radiowej.

Inwestycje lotnicze w Polsce.


Ostatnio wiele się dzieje w rodzimym lotnictwie cywilnym.  W listopadzie ub. r., odbyła się w uroczystość podpisania aktu erekcyjnego pod budowę Portu Lotniczego Lublin w Świdniku. Udało się w ten sposób rozpocząć jedną z najważniejszych inwestycji Lubelszczyzny. Pierwszy samolot ma wystartować z Lotniska Lublin w Świdniku już w 2012. W Porcie Lotniczym Rzeszów-Jesionka (w którym ogłoszono niedawno przetarg na system TETRA) podpisano umowę na budowę nowego terminala pasażerskiego ( wartość inwestycji to 96 mln PLN) a w lipcu tego roku rozpocznie się budowa nowej wieży kontroli lotów (ponad 20 mln PLN). Trwa budowa Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin, który prawdopodobnie wkrótce również ogłosi przetarg na system łączności.  Port Lotniczy Szczytno-Szymany przygotowuje się do gruntownej modernizacji lotniska w oparciu m.in. o środki Unii Europejskiej. Uruchomienie regularnych połączeń lotniczych przewidziano na 2014 rok.

Jaka łączność na polskich lotniskach ?


Pobierz ulotkę PDF: Aksel-Radio-Handling-System-Profesjonalne-systemy-TETRA-Rohill-dla-lotnisk.PDF

W większości polskie lotniska korzystają z analogowych systemów konwencjonalnej łączności radiowej w paśmie VHF lub trankingu MPT-1327, stąd też duży potencjał wzrostu dla branży TETRA. Obsługa naziemna Portu Lotniczego im. F. Chopina korzysta z trankingu konwencjonalnego MPT-1327 oraz systemu EDACS. W danych UKE widnieje też rezerwacja częstotliwości dla systemu TETRA. Łączności konwencjonalnej używają ponadto m.in. następujące lotniska: Port Lotniczy Poznań-Ławica, Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost, Port Lotniczy Gdańsk i.m. Lecha Wałęsy, Port Lotniczy Bydgoszcz im. I.J. Paderewskiego, Port Lotniczy Szczytno-Szymany. Lotnisko Łódź Lublinek ma swój własny analogowy system trankingowy MPT1327 a Międzynarodowy Port Lotniczy Kraków-Balice posiada łączność cyfrową standardu P25 (APCO). Lotniska:  Szczecin-Goleniów i Katowice-Pyrzowice korzystają z systemów TETRA. Do tego grona już niebawem dołączy wspomniany port Rzeszów-Jesionka.

Obejrzyj przykładową prezentację wdrożonego systemu ROHILL TetraNode na holenderskim lotnisku Schiphol Airport.

 

Odwiedziliśmy z aparatem konferencję „Lotnisko 2011”. Poniżej krótka fotorelacja z tej imprezy. Branżę TETRA reprezentowała firma Aksel Sp. z o.o. z Rybnika.

Aksel Sp. z o.o. Rybnik - Twoja łączność ze światemAksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych m.in w standardzie TETRA. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola oraz od lat jedynym polskim partnerem dostawcy infrastruktury TETRA Node firmy Rohill. Firma Aksel dostarczyła  i wdrożyła system TETRA  Node ROHILL wraz z autorską aplikacją A-RHS ( Aksel Radio Handling System ) dla dla firmy GTL LOT operującej na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.  Więcej o firmie Aksel na stronie: http://www.aksel.com.pl/

 

GALERIA ZDJĘĆ z Konferencji i wystawy LOTNISKO 2011 (fot. tetraforum.pl)

Plakat Międzynarodowej Konferencji i Wystawy Lotnisko 2011
Skrzydlata-Polska-organizatorzy-konferencji-Lotnisko-2011.JPG
Komitet-prowadzacy-konferencje-Lotnisko2011.JPG
Komitet-prowadzacy-konferencje-Lotnisko2011
Komitet-prowadzacy-konferencje-Lotnisko2011
Konferencja-Lotnisko2011-Palac-Kultury-i-Nauki-Warszawa.JPG
Lotnisko-2011-Wojskowa-Akademia-Techniczna
Lotnisko 2011-stoisko firmy Aksel Sp. z o.o. z Rybnika
Przemyslowy-Instytu-Telekomunikacyjny-Radwar-stoisko-Lotnisko2011

 

Czytaj podobne:

Tetra na Politechnice Gdańskiej

Bezpieczeństwo obsługi lotniska Lyon – Saint Exupery zapewnią terminale Sepura

TETRA na lotnisku w Indiach

Rzeszowskie lotnisko ogłosiło przetarg na system TETRA

* –  „Skrzydlata Polska” – wydanie specjalne z okazji Międzynarodowej konferencji „Lotnisko 2011” – 16 lutego 2011, PKiN, Warszawa

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.

LOTOS Petrobaltic: Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA

LOTOS Petrobaltic i Enspirion wspólnie uruchomili w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta
Pytania? Zadzwoń