Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TETRA na kłopoty - wywiad z Tomaszem Piktelem, Motorola Polska

TETRA na kłopoty – wywiad z Tomaszem Piktelem, Motorola Polska

Wywiad z Tomaszem Piktelem, dyrektorem ds. klientów kluczowych w Motorola Polska, który został opublikowany w specjalnym dodatku „Szkolenia i konferencje” z okazji Forum Energetycznego „Rzeczpospolitej” 16-17 marca 2011.

 

TETRA na kłopoty („TETRA for trouble”)

 

Dlaczego TETRA idealnie nadaje się do wykorzystania w branży energetycznej?

TOMASZ PIKTEL: Motorola od kilkudziesięciu lat zajmuje się technologiami łączności specjalnej, czyli łącznością niezbędną w sektorach związanych z bezpieczeństwem publicznym kraju, w tym policją, strażą pożarną i innymi służbami. W tym samym czasie firma rozwija skutecznie systemy dla branży energetycznej, która podobnie jak bezpieczeństwo publiczne, odpowiada za bezpieczeństwo na danym obszarze. W przypadku energetyki jest to bezpieczeństwo energetyczne kraju. Jest to także bezpieczeństwo firm na co dzień obsługujących wszelkiego rodzaju systemy energetyczne. Właśnie TETRA znakomicie nadaje się do zastosowania nie tylko do połączeń głosowych, ale też do sterowania urządzeniami znajdującymi się w bardzo oddalonych lub trudno dostępnych miejscach. Zawsze podkreślamy, że jest to technologia niezawodna, szczególnie niezbędna w sytuacjach krytycznych.

Jakie sytuacje krytyczne ma pan na myśli?

Od wielu lat obserwuje się w Europie, także w Polsce, zjawiska atmosferyczne powodujące np. zagrożenia powodziowe, ogromne zaśnieżenia czy wichury łamiące drzewa. Wszystko to powoduje, że sieci energetyczne są narażone na poważne awarie. W ubiegłym roku w sporej części Polski sieci nie były w stanie dostarczać energii elektrycznej, ponieważ linie przesyłowe były oblodzone czy też skutecznie uszkodzone. W takiej sytuacji zawsze istotne jest żeby ekipy odpowiadające za naprawy i konserwację zawsze miały niezawodną łączność. Łatwo sobie wyobrazić człowieka pracującego blisko linii energetycznej, którego zadaniem jest naprawa poważnej awarii. Taki pracownik musi sprawdzić czy ma odłączone napięcie i czy w związku z tym może bezpiecznie podjąć pracę. W tym celu konieczne jest natychmiastowe połączenie głosowe z dyspozytorem, który ma możliwość włączania i odłączania poszczególnych odcinków sieci energetycznej. Nie ma tutaj mowy o korzystaniu z technologii, która nie gwarantuje stałego zasięgu. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo nie mogą sobie pozwolić na tego rodzaju niedogodności, ponieważ chodzi tu nie tylko o bezpieczeństwo, ale także odszkodowania, których mogą żądać odbiorcy energii, jeśli nie będzie ona do nich dostarczona przez dłuższy czas.

Czy pracownik na słupie energetycznym nie mógłby porozumieć się z dyspozytorem za pomocą telefonu komórkowego?

Standard TETRA, czyli Terrestrial Trunked Radio działa w bardzo specyficzny sposób- jest to system trunkingowy, a więc taki, który działa na zasadzie udostępniania stosunkowo niewielkiej liczby kanałów radiowych dla bardzo dużej liczny abonentów (bardzo dobre wykorzystanie częstotliwości).
Konstrukcja systemów zgodnych ze standardem TETRA  charakteryzuje się wysoką niezawodnością- np. awaria jednego modułu stacji bazowej powoduje nieznaczne wydłużenie oczekiwania na połączenie, ale nie blokuje połączeń w żadnej grupie abonentów. Do istotnych zalet możemy również zaliczyć: prywatność połączeń, priorytety różnych typów połączeń bądź użytkowników, elastyczne tworzenie grup użytkowników w ramach jednej organizacji bądź przedsiębiorstwa (występuje możliwość udostępniania infrastruktury w bezpieczny sposób innym podmiotom). Sieci oparte na standardzie TETRA są specjalnie skonstruowane do niezawodnej łączności w sytuacjach krytycznych. To technologia bardzo wysokiej niezawodności.
System ten jako niepubliczny funkcjonuje prawidłowo i bezpiecznie dzięki wykorzystaniu wydzielonych stacji bazowych niezależnych od firm czy też operatorów zewnętrznych. W sytuacjach kryzysowych, kiedy sieci zewnętrzne np. telefonii komórkowej mogą być wyłączone (np. ze względu na zagrożenie terrorystyczne), sieć będąca własnością firmy energetycznej pozostanie i dalej jest niezawodna.
Kolejnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem systemu jest czas tzw. Zestawienia połączenia głosowego. Od momentu naciśnięcia przycisku przez dyspozytora połączenia zestawiane SA w czasie krótszym niż pół sekundy. Użytkownik nie musi oczekiwać na uzyskanie połączenia ze swoim rozmówcą. Występuje minimalne ryzyko zajętości sieci. Radiotelefony mogą pracować również w trybie DMO , czyli łączyć się ze sobą niezależnie od obecności infrastruktury radiowej. Sieci telefonii komórkowej budowane są w taki sposób, aby zapewnić w miarę niezawodną łączność tam, gdzie są duże skupiska ludzi. Na takich terenach jak góry czy lasy ten zasięg pozostawia wiele do życzenia.
Z radiotelefonu w systemie TETRA można również łączyć się do innych sieci i poprzez specjalne bramki połączyć się z siecią komórkową i odwrotnie. Jest to sieć budowana wyłącznie na potrzeby danej firmy czy instytucji. Można ją wykorzystywać zgodnie z własnymi potrzebami, używając np. szyfrowania i autentykacji urządzeń abonenckich.

Tomasz Piltel z Motorola Solutions podczas prezentacji na Forum Energetycznym Rzeczpospolitej 2011

Czy ten rodzaj łączności został doceniony w Polsce?

Historia TETRY w Polsce ma już około dziesięciu lat. Jednym z pierwszych systemów był ten budowany w Warszawie dla policji. Obecnie wykorzystywany jest także przez Policję w innych miastach. Technologia jest na tyle sprawdzona, że do tej pory jej użytkownicy nie musieli się zastanawiać, jak ona działa- po prostu używają jej na co dzień. Technologia TETRA w sensie przesyłu danych wprawdzie nie rozwija się tak szybko jak technologie szerokopasmowe, ale trzeba jasno powiedzieć, że nie do takich samych zadań została stworzona. W Polsce funkcjonuje kilkanaście naszych instalacji. Nie jest to fakt powszechnie znany, bo w porównaniu z sieciami szerokopasmowymi są to instalacje stosunkowo niewielkie. Ważne jest jednak to, kto korzysta z TETRY. Czasem pada pytanie, po co to komu. Rozwiązania zgodne ze standardem TETRA przeznaczone są dla użytkowników o specyficznych i bardzo restrykcyjnych wymaganiach odnośnie łączności mobilnej i jeśli spojrzymy na mapę pokazującą wdrożenia tego typu systemów w Europie, to łatwo będzie dostrzec, że najwyżej w kilku krajach takich rozwiązań jeszcze nie wdrożono.

Skoro ten system jest tak niezawodny, dlaczego nie sięgnie po niego masowy użytkownik?

Masowy użytkownik potrzebuje dziś tego wszystkiego, co oferuje branża komercyjna- możliwości przesyłu jak największej ilości danych w jak najkrótszym czasie. Chodzi tu o ściąganie obrazów, filmów, muzyki etc. Standard TETRA został zaprojektowany do realizacji innych funkcji. Krytyczną funkcją jest realizacja połączeń głosowych. Jakość głosu (nawet w trudnych warunkach zewnętrznych) wysoka niezawodność połączeń, złożone mechanizmy uwierzytelniania oraz szyfrowania, dedykowana i bezpieczna transmisja danych to niektóre z głównych, ciągle udoskonalanych funkcji, które są wykorzystywane w sytuacjach krytycznych.

Jakie korzyści można uzyskać z wdrożenia TETRY?

TETRA to przykład na to, że nakłady początkowe korzystnie odbiją się na kosztach użytkowania. Przykładem jest polska policja, związana z systemem od ponad dziesięciu lat. Uniezależnienie od sieci komercyjnych umożliwiło optymalizację kosztów. Gwarantowana łączność w sytuacjach kryzysowych np. w ramach sektora energetycznego, przyspiesza czas usuwania potencjalnych awarii, a co za tym idzie, ogranicza ryzyko występowania kar związanych z brakiem dostępności sieci energetycznej. Zyskiem jest także wizerunek firmy jako tej, dla której bezpieczeństwo jest priorytetem.

Źródło: http://www.rp.pl/energetyka2011

motorola-solutions-forum-energetyczne-2011

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń