Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TETRA dla straży pożarnej w Finlandii

TETRA dla straży pożarnej w Finlandii

Firma Sepura wraz ze swoim fińskim partnerem Insalko dostarczają nowe radiotelefony TETRA dla Wydziału Ratownictwa w  Länsi-Uusimaa. Zapewnią one pełny wachlarz funkcji przydatnych w sytuacjach kryzysowych.

Wydział Ratownictwa w fińskim mieście Länsi-Uusimaa przechodzi obecnie poważną operację modernizacji swojej sieci radiołączności. Wykorzystany będzie sprzęt i techniczne rozwiązania firmy Sepura i jej fińskiego partnera Insalko. Sepura wraz z Insalko spełniły wymagania dotyczące modernizacji sprzętu wydziału. Podstawowym warunkiem była migracja do sieci VIRVE, narodowej fińskiej sieci zgodnej ze standardem TETRA. Tego typu operacja wiąże się z wymianą przestarzałego sprzętu łączności używanego do pracy w środowisku zadymionym i do przesyłania danych.

Wymagane było ponadto spełnienie dodatkowych warunków, poza tymi dotyczącymi pożarnictwa i ratownictwa. Wydział zajmuje się bowiem także regionalną obroną cywilną i ratownictwem medycznym w miastach Espoo i Kauniainen. Länsi-Uusimaa składa się z 12 okręgów miejskich, do których należy m.in. Espoo, drugie co do wielkości fińskie miasto, znajdujące się na zachód od Helsinek.

Jak oświadcza Kimmo Markkanen, dyrektor od zarządzania sytuacjami kryzysowymi w Wydziale Ratownictwa w Länsi-Uusimaa,

„Używamy sprzętu TETRA od sześciu lub siedmiu lat, ale odczuliśmy potrzebę jego modernizacji. Dzięki temu strażacy będą używali jedynie jednego radiotelefonu wraz ze słuchawkami. Chcieliśmy także mieć możliwość przesyłania danych. Nasi pracownicy używali 50 przestarzałych radiostacji na pasmo VHF, a my chcieliśmy przejść na system TETRA, który umożliwiłby zarówno komunikację między strażakami w budynku jak i łączność z użytkownikami znajdującymi się na zewnątrz. Potrzebowaliśmy nowych radiotelefonów i szukaliśmy sprzętu współpracującego z bramkami retransmisyjnymi, co pozwoliłoby na zwiększenie zasięgu i zapewnienie pokrycia radiowego wewnątrz budynków”.

Zamawianie sprzętu rozpoczęło się w roku 2009 od umieszczenia wpisu w Dzienniku Ustaw Unii Europejskiej. Na ofertę odpowiedziały cztery firmy, ale to Sepura i jej fiński partner Insalko zostały wybrane. Kontrakt miał formę kontraktu ramowego, dzięki czemu wydział będzie mógł zamawiać w przyszłości nowszy sprzęt od Sepury i Insalko bez konieczności organizowania kolejnych przetargów.

Jak twierdzi Markkanen, „Sepura najlepiej spełniła nasze oczekiwania. Byliśmy szczególnie zaskoczeni możliwościami transmisji danych i funkcją bramki w naszych stacjonarnych i przewoźnych terminalach. Nasi strażacy dokonali wyboru radiotelefonu opierając się głównie na kryterium rozmiarów i szerokiej gamie funkcji dostępnych w trybie DMO (tryb pracy bezpośredniej)”.

Obejrzyj radiotelefony firmy Sepura w naszej bazie produktów TETRA: ręczny STP8000 oraz przewoźny SRG3900 DMO Gateway/Repeater.

Dodał też, że wydziałowi szczególnie podobał się oferowany serwis, a przede wszystkim możliwość regularnego aktualizowania oprogramowania w sprzęcie (wydział czasami używa programu Sepura Radio Manager, który umożliwia szybkie programowanie radiotelefonów na odległość).

Markkanen stwierdził też, że serwis sprzętu jest zapewniony zarówno przez personel wewnątrz firmy jak i przez zewnętrznych partnerów, takich jak Insalko. „Regularnie dokonujemy jakichś zmian.  Czasami jest to drobiazg, a czasami sprawy są poważniejsze. Wszystko zależy od sposobu obsługi terminali. Przy każdym odkryciu nowych zastosowań możemy potrzebować aktualizacji. Poznawczy aspekt tych aktualizacji jest bardzo ważny, bo pozwala w pełni wykorzystać posiadane urządzenia”.

Radiotelefony TETRA firmy Sepura są obecnie wykorzystywane w zadaniach z zakresu pożarnictwa i ratownictwa. Zapewniają zarówno transmisję głosową jak i zarządzanie flotą i wysyłanie wiadomości tekstowych. Markkanen twierdzi także, że radiotelefony stacjonarne zostały zintegrowane z Publiczną Siecią Ostrzegania i umożliwiają wygłaszanie publicznych komunikatów do ludności za pośrednictwem sieci TETRA.

Ponadto, wydział używa radiotelefonów Sepura do zarządzania zasobami i mobilizowania pracowników przy pomocy profesjonalnego systemu alarmowania pożarowego i pagerów ochotniczej straży pożarnej. Z kolei funkcja bramki wbudowana w radiotelefony Sepura umożliwiła zwiększenie zasięgu pod ziemią i na terenach leśnych.

Ręczne radiotelefony Sepura zostały także zainstalowane w cysternach ochotniczej straży pożarnej i są one podłączone do terminala statusowego oraz nawigacji, dzięki czemu łatwiejsze staje się wyznaczanie lokalizacji incydentów przez ośrodek dowodzenia. Terminale Sepura są też używane do celów szkoleniowych.

Wydział zaczął wprowadzać sprzęt falami. W sumie było ich trzy. Pierwsza ruszyła na wiosnę 2010 roku. Jak oświadcza Markkanen, „Używają terminali już od roku. Właśnie trwa ostatnia dostawa i cała operacja powinna się zakończyć za kilka miesięcy”.

Markkanen twierdzi, że cały wydział prowadzi eksperymenty z nowym sprzętem, które pozwolą na optymalne wykorzystanie urządzeń. „Możliwość pracy na grupach rozmownych jest jednym z atutów technologii TETRA. Można wybrać grupy i je skanować. Obecność wielu grup rozmownych w ramach jednej służby ratunkowej jest szczególnie przydatna w sytuacjach, w których kilka incydentów ma miejsce w tym samym czasie.

Mamy także usprawnioną łączność z innymi służbami, obecnie o wiele łatwiej jest się z nimi kontaktować. Potrzebujemy mniej ludzi i mniej terminali. Czeka nas natomiast jeszcze dużo nauki aby w pełni opanować sytuacje, w których potrzeba więcej niż jednej aktywnej grupy”.

Jak twierdzi Markkanen, korzyści płynące z nowego sprzętu już są widoczne, szczególnie jeśli chodzi o uniwersalność terminali. „Połączenie w jednym urządzeniu funkcji bramki radiowej z transmisją głosu i wiadomości tekstowych jest bardzo pomocne. Przydatne są też takie drobiazgi jak samochodowa stacja dokująca”.

Markkanen oświadcza, że nadal jest za wcześnie na pełną ocenę wpływu radiotelefonów Sepura na produktywność, ale niektóre czynności takie jak aktualizacje wydają się prostsze i ekonomiczniejsze, ponieważ nie trzeba już utrzymywać analogowych radiotelefonów VHF ani opłacać licencji za używanie częstotliwości.

Źródło: http://wireless-mag.com/

Wyłącznym dystrybutorem produktów SEPURA W Polsce jest firma SRS Polska.

 

SRS_Polska_logo_small

tel.  +48 58 7463612
fax: +48 58 7463612
email: handlowy@srspolska.plAdres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
http://srspolska.pl/

SEPURA jest wiodącym dostawcą na świecie terminali radiowych w standardzie TETRA, oferując bogata gamę produktów przeznaczonych dla sektora publicznego, przemysłu i innych profesjonalnych zastosowań. Bliższe informacje www.sepura.pl

Sepura na EUROPOLTECH 2011

Firma SRS Polska, dostawca kompleksowych rozwiązań z dziedziny nowoczesnej radiokomunikacji i teleinformatyki oraz dystrybutor terminali TETRA firmy SEPURA i stacji bazowych DAMM, ma zaszczyt zaprosić Państwa do odwiedzenia naszego stoiska nr II.24,  na którym prezentować będziemy naszą najnowszą ofertę produktową.

Z poważaniem,

Marcin Piasecki
Dyrektor Zarządzający

SRS Polska.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń