Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Saudyjski port lotniczy modernizuje łączność TETRA

Saudyjski port lotniczy modernizuje łączność TETRA

Kiedy w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Dammam (DMM) pojawiła się potrzeba zapewnienia zasięgu sieci TETRA na niestandardowych częstotliwościach wewnątrz budynków, firma Zinwave w krótkim czasie udało się dostarczyć odpowiednie rozwiązanie.

Międzynarodowy Port Lotniczy Dammam jest położony w Prowincji Wschodniej Arabii Saudyjskiej i pokrywa obszar około 776 km2. Jest to największy port lotniczy świata pod względem powierzchni. Obsługuje główne miasta i obszary przemysłowe regionu: Al Khobar, Dhahran, Dammam, Ras Tanura, Qatif, Saudi Aramco i Al Jubail. Port posiada dwa równoległe pasy zdolne pomieścić większe samoloty, takie jak Airbus A340-600 i Boeing 747-400. Choć wstępne plany jego wybudowania powstały już w 1970 roku, to właściwe prace rozpoczęły się w 1983. Podczas wojny w Zatoce Perskiej port służył siłom koalicyjnym, a dla usług komercyjnych otwarto go dopiero w 1999 roku.

Plany rozbudowy

Port Lotniczy Dammam obecnie obsługuje około 5 mln pasażerów rocznie, lecz z uwagi na bliskość dużych pól naftowych i ogólne zurbanizowanie terenu, pojawiły się plany rozbudowy portu tak, aby w 2038 roku obsługiwał on ponad 16 mln pasażerów.

Aby ułatwić realizację tych planów, saudyjski Generalny Zarząd Lotnictwa Cywilnego (GACA) podjął decyzję o dokonaniu przeglądu i modernizacji istniejącej w DMM sieci TETRA w celu poprawienia bezpieczeństwa pasażerów i obsługi. Do tej pory tamtejszy system TETRA działa w oparciu o sieć analogową i zdarzają się niespójności w sygnale.

W ogłoszonym w 2010 roku przez GACA przetargu na ten projekt jako preferowany dostawca został wybrany saudyjski integrator systemów – Saudi Bell Group, cieszący się dobrą renomą.

Projekt obejmował:

  • Zaprojektowanie cyfrowej sieci TETRA
  • Przekablowanie istniejącej sieci TETRA
  • Rozszerzenie istniejącej w porcie lotniczym sieci światłowodowej
  • Dostarczenie najnowocześniejszego wyposażenia TETRA
  • Połączenie sieci z PSTN, systemem VHF oraz systemem łączności ziemia-powietrze
  • Zapewnienie solidnego pokrycia zasięgiem TETRA wewnątrz budynków

Krótko po rozstrzygnięciu przetargu, saudyjski regulator telekomunikacji zastąpił uprzednio przydzielone dla łączności TETRA pasmo (380-400 MHz) nowym, niestandardowym – 350-360 MHz.

Ścisłe ramy czasowe

Ówczesny dostawca Saudi Bell Group nie był w stanie dostosować się do nowych częstotliwości bez ponownego, gruntownego przeprojektowania systemu. Ponieważ wymogi GACA zakładały, aby wewnątrzbudynkowe pokrycie sygnałem zostało zrealizowane w ściśle określonych ramach czasowych, firma Saudi Bell Group zmuszona była poszukać innego dostawcy.

Po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych poszukiwań, jako preferowany dostawca została wybrana brytyjska firma Zinwave Ltd. O tej decyzji przesądził fakt, że Zinwave była w stanie niezwłocznie dostarczyć niezależne od częstotliwości rozwiązanie „pod klucz”. Technologia wewnątrzbudynkowej łączności bezprzewodowej Zinwave jest prawdziwie szerokopasmowa oraz zdolna do obsłużenia wielu kanałów TETRA i komórkowych w zakresie 150-2700 MHz w ramach jednej infrastruktury sprzętowej.

Infrastruktura ta składa się z trzech podstawowych komponentów: podstawowego huba przyłączonego bezpośrednio do stacji bazowej TETRA; drugorzędnych hubów (przyłączonych do podstawowego w topologii pojedynczej lub podwójnej gwiazdy) odpowiadającego za konfigurację, zarządzanie i świadczenie wymaganych usług różnego rodzaju oraz wielu nadawczo-odbiorczych urządzeń zdalnych z antenami szerokopasmowymi, rozmieszczonych na obszarze budynku.

Poza tym, że technologia Zinwave wspiera niestandardowe częstotliwości, firma ta była również w stanie dostarczyć cały system w ścisłych ramach czasowych narzuconych przez GACA. Co więcej, możliwość obsługi wielu kanałów w szerokim zakresie jest atrakcyjną propozycją dla GACA, ponieważ kiedy zostanie ukończone pokrywanie portu lotniczego zasięgiem sieci komórkowych (wykonywanie obecnie przez operatorów tych sieci), infrastruktura użyta do dystrybucji sygnału TETRA będzie mogła również obsłużyć wszystkie usługi komórkowe, zapewniając maksymalny zwrot z inwestycji.

Sieć TETRA

Nowa sieć TETRA będzie wykorzystywana we wszystkich aspektach zapewniania bezpieczeństwa publicznego, wliczając utrzymanie, ratownictwo i antyterroryzm. System Zinwave, który zostanie zainstalowany w Porcie Lotniczym Dammam składa się z głównego huba, czterech hubów drugorzędnych i 33 urządzeń zdalnych.

Obszary wymagające wewnątrzbudynkowego pokrycia sygnałem to:

  • Sześciokondygnacyjny terminal pasażerski z 15 wyjściami (gate) i 11 rękawami o łącznej powierzchni 327 tys. m2
  • Terminal Królewski z 4 rękawami o łącznej powierzchni 28,98 tys. m2
  • Meczet o łącznej powierzchni 46,2 tys. m­­2
  • Wielokondygnacyjny parking położony na trzech poziomach, o łącznej powierzchni brutto 192,258 tys. m2

GACA wymagał także, aby pokrycie sygnałem TETRA było zapewnione w rozległej sieci lotniskowych tuneli służących do celów utrzymania oraz awaryjnych. Były pewne obawy o to, jak system będzie się sprawdzał w ekstremalnych temperaturach występujących w Arabii Saudyjskiej. Jednakże, po przeprowadzaniu szczegółowych testów w różnych tunelach okazało się panująca w nich temperatura mieściła się w dopuszczalnym dla sprzętu zakresie.

W wyniku zmiany pasma TETRA realizacja całego projektu została nieco opóźniona, lecz oczekuje się, że instalacja systemu Zinwave zostanie ukończona i odebrana przed ramadanem (tj. przed 20 lipca br.). Nowa sieć TETRA ma być w pełni funkcjonalna pod koniec tego roku.

Zinwave 3000 – kluczowe właściwości

Prawdziwie szerokopasmowy: Wspiera każdą usługę, protokół i modulację

Mała liczba komponentów: Wewnątrzbudynkowa sieć bezprzewodowa może zostać zbudowana tak, aby wspierała dowolne połączenie i dowolną ilość usług.

Najniższy koszt na metr kwadratowy: Składający się z pojedynczej warstwy sprzętowej staje się coraz bardziej opłacalny w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania, wraz z każdą dodaną usługą.

Przyszłościowy, brak kosztownych modernizacji: Kolejne usługi mogą być dodawane bez konieczności instalacji dodatkowego sprzętu, przez co unika się dalszych kosztów i przerw w działaniu systemu.

Łatwe planowanie i instalacja: Funkcje samokalibracji i autokonfiguracji upraszczają projektowanie i wdrażanie.

 

 

Źródło: www.zinwave.com

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń