Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Radiowóz nowej generacji według Motoroli

Radiowóz nowej generacji według Motoroli

8 inteligentnych kamer wideo skanujących każdą tablice rejestracyjną będącą w ich zasięgu, błyskawiczna łączność LTE z policyjnymi bazami danych, przycisk PTT zintegrowany w kole kierownicy, kontrolowanie funkcji samochodu za pomocą komend głosowych to tylko niektóre cechy radiowozu policyjnego niedalekiej przyszłości, który zaprezentowała Motorola Solutions. Radiowóz przeszedł pozytywnie testy na ulicach Los Angeles. Teraz kolej na pozostałe obszary Stanów Zjednoczonych. Po nich, model zostanie wdrożony do masowej produkcji.

01-Radiowoz-policyjny-przyszlosci-Motorola.jpg

Prototyp nowoczesnego radiowozu policyjnego, zaprezentowany przez firmę Motorola Solutions pozwoli funkcjonariuszom na przeprowadzenie rozmowy z centrum dowodzenia podczas jazdy, kontrolowanie funkcji samochodu za pomocą komend głosowych, jak również zapewni stały podgląd okolicy dzięki umieszczonym na dachu kamerom przesyłającym obraz do wyświetlacza umieszczonego na desce rozdzielczej.

inteligentne-rozpoznawianie-tablic-rejestracyjnych-w-radiowozie.jpgSamochód powstał na bazie modelu Chevrolet Caprice 2012 z 6 litrowym silnikiem V8 i kosztuje ponad 30 000 $. Wyposażono go w 8 kamer z każdej strony pojazdu, które rejestrują przejeżdżające w pobliżu samochody. W czasie jednej służby urządzenia mogą wykonać od 8 do 10 tysięcy zdjęć tablic rejestracyjnych.

System inteligentnego rozpoznawania numerów rejestracyjnych (ang. Automated License Plate Recognition) pozwala na błyskawiczne (1-2 sek.) porównane z informacjami znajdującymi się w policyjnej bazie danych, dzięki czemu możliwe będzie sprawdzenie, czy jadący samochód nie jest kradziony,  kierowca nie był sprawcą wypadku, nie zapłacił mandatu lub nie jest poszukiwany. System natychmiast zaalarmuje policjanta, jeśli aktualnie mijane auto należy zatrzymać do kontroli. Eliminuje to konieczność ręcznego zapisywania numerów tablic przez policjantów, co znacznie spowalniało ich pracę. Cały system będzie mógł funkcjonować nawet w przypadku samochodów jadących 200 kilometrów na godzinę.

Lokalizacja radiowozu będzie na bieżąco rejestrowana w centralnym systemie geolokalizacyjnym AVL (ang. Automatic Vehicle Location). Dlaczego? Dla przykładu: jeśli na ulicy X zostanie popełnione morderstwo to radiowóz, który przypadkiem przejeżdżał tam 15 minut wcześniej zarejestrował numery rejestracyjne wszystkich aut zaparkowanych w okolicy. Jeśli zostanie popełnione kolejne morderstwo w innym miejscu i policja będzie miała listę aut z okolicy i na tej podstawie porównując obie listy będzie można wytypować  podejrzanych. Pokładowy wideorejestrator zapisuje obraz wideo z wszystkim kamer, który później może posłużyć jako dowód w procesie sądowym.

Wnetrze-amerykanskiego-radiowozu-nowej-generacji.jpgTak zaawansowane aplikacje wymagają superszybkiej łączności LTE, której nie mogło zabraknąć w radiowozie Motoroli. Szybka komunikacja to nie tylko sprawne wysyłanie zapytań do policyjnych baz danych oraz błyskawiczne uzyskiwanie odpowiedzi. Obraz z kamer zainstalowanych w radiowozie będzie mógł oglądać na żywo oficer w Centrum Policyjnym, który odpowiedzialny jest za koordynowanie akcji w terenie.

Rozwiązanie to pozwala funkcjonariuszom na wgląd do kamer monitorujących dany obszar, dzięki czemu są oni lepiej zorientowani w sytuacji dookoła. Będą również w stanie dostrzec więcej szczegółów, szczególnie w nocy. Dodatkowy pogląd sytuacji zapewnią obrotowa kamery zamontowane na dachu pojazdu. Zebrany obraz wyświetlany będzie na czytelnym wyświetlaczu znajdującym się na desce rozdzielczej radiowozu. Po zebraniu materiału wideo i przesłaniu go do bazy danych, system szybkiego reagowania pozwoli na ostrzeżenie policjantów przed niebezpieczeństwem, z podaniem dokładnych danych na temat zdarzenia.

W modelu zainstalowano ekran, który pozwala na oglądanie obrazu wideo z kamer w czasie rzeczywistym czy przeglądanie zdjęć tablic rejestracyjnych.

Motorola zapewnia, że cały system jest intuicyjny, łatwy w obsłudze i nie rozprasza funkcjonariuszy podczas służby, jednocześnie oferuje doskonały dostęp do informacji i zwiększone bezpieczeństwo. Radiowóz przeszedł pozytywnie testy na ulicach Los Angeles. Firma pragnie go przetestować w innych obszarach Stanów Zjednoczonych, a po potwierdzeniu właściwego działania wszystkich systemów zamierza wdrożyć model do masowej produkcji.

Zobacz więcej na: http://www.motorolasolutions.com/nextgen

Oglądaj klip wideo:

Więcej zdjęć:

02-Radiowoz-nastepnej-generacji-LTE-Motorola-Solutions.jpg

03-Rozpoznawianie-tablic-rejestracyjnych-w-radiowozie.jpg

04-Motorola-MVX1000-Video-Recording-System.jpg

05-Konsola-srodkowa-w-radiowozie-amerykanskim.jpg

06-Motorola-komputer-w-radiowozie-MW810-Workstation-Media-Terminal.jpg

07-Centralna-konsola-sterowania-systemami-w-radiowozie.jpg

08-Przycisk-PTT-Motorola-w-kole-kierownicy.jpg

Źródło: http://www.suntimes.com, http://www.motorolasolutions.com/nextgen

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń