Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Pechowa 13 w projekcie TETRA Policji. Motorola odrzucona, KGP chce zamknąć postępowanie

Pechowa 13 w projekcie TETRA Policji. Motorola odrzucona, KGP chce zamknąć postępowanie

Szok i niedowierzanie – tak można podsumować ostatnie dni w branży radiokomunikacyjnej. Liczba 13 okazała się być nieszczęśliwa dla policyjnego projektu TETRA. Miał to być cyfrowy skok dla radiowej łączności Policji a wyszło jak zwykle. Zażarta walka konkurentów oraz ciągnące się rozprawy w Krajowej Izbie Odwoławczej doprowadziły do skutecznego zabicia tego projektu modernizacyjnego. 18 lipca KIO po rozprawie nakazało Komendzie Głównej Policji odrzucenie najlepszej oferty konsorcjum Motorola Solutions, a następnie ponowny wybór z pozostałych ofert.

Przypomnijmy, iż przetarg na modernizację policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu standardu ETSI TETRA został ogłoszony 1 września 2018 roku. Tuż po jego ogłoszeniu posypał się deszcz odwołań do KIO na zapisy SIWZ. Zarzucano m.in. zbyt krótki termin składania ofert w stosunku do poziomu złożoności zamówienia oraz czasu potrzebnego na sporządzenie oferty, zarzucano też zaniechanie sporządzenia opisu zamówienia w sposób jednoznaczny i wyczerpujący czy horrendalnej wysokości kary umowne, które sięgają nawet 25% wartości umowy. Spora część zarzutów została uwzględniona i specjaliści z KGP zmienili zapisy SIWZ przekładając jednocześnie termin składania ofert.

W maju 2019 Policja jako najkorzystniejszą wybrała ofertę konsorcjum Motorola Solutions za 152 mln zł brutto. Konsorcjum Rohill złożyło w tym przetargu ofertę wartości 195 mln zł brutto, zaś konsorcjum Hytera zaproponowało kwotę 191 mln zł brutto. Budżet zamawiającego opiewał na około 300 mln zł brutto. Jednakże do podpisania umowy nie doszło.

Konkurenci złożyli odwołanie do KIO zarzucając ofercie Motorola Solutions błędy oraz niespełnienie wymagań formalnych SIWZ. Chodziło m.in. o nieprecyzyjne określenie konkretnego modelu radiotelefonu TETRA, zamiast tego podano serię oferowanych modeli. Zarzut dość trywialny i nie mający istotnego wpływu na cały projekt, jednak KIO przychyliło się do zarzutów konkurentów i w dniu 18 lipca nakazało zamawiającemu wykluczenie zwycięskiego konsorcjum Motorola Solutions z postępowania przetargowego.

Według nieoficjalnych informacji, dziś tj. 25 lipca 2019 r. Policja ma ogłosić zamknięcie przetargu. Nie znamy jeszcze powodów unieważnienia tego postępowania. Czekamy na publikację oficjalnej informacji na stronie postępowania.

Całe przedsięwzięcie finansowane jest z „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2017-2020„. Zakończenie projektu przewidziano do roku 2020.  Czy Policja zdecyduje się na ponowne ogłoszenie przetargu i czy zdąży wyrobić się w terminie? Raczej mało prawdopodobne.

Źródło: RadioTech.pl, 162/BŁiI/18/TG/PMP

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń