Komenda Główna Policji ogłosiła informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego pn. „Modernizacja policyjnych sieci radiowych w 13 miastach i aglomeracjach miejskich do systemu ETSI TETRA”.
Celem dialogu technicznego jest pozyskanie informacji związanych z:
– opracowaniem koncepcji zgodnej z założeniami;
– potwierdzeniem zgodności proponowanego rozwiązania z obowiązującym prawem;
– wskazaniem dodatkowych zaleceń dla warunków technicznych, organizacyjnych i realizacyjnych związanych z realizacją projektu.
Wstępnie zakłada się, iż system ma być zbudowany na obszarach:
– KWP Gdańsk – 415 km2 (Gdańsk, Gdynia, Sopot);
– KWP Olsztyn – 2992 km2 (Olsztyn ,powiat);
– KWP Poznań – 2300 km2 (Poznań, powiat);
– KWP Bydgoszcz– 2917 km2 (Bydgoszcz, Toruń, powiaty);
– KWP Białystok – 3077 km2 (Białystok, powiat);
– KWP Radom – 1680 km2 (Radom, powiat);
– KWP Gorzów Wlkp. – 2928 km2 (Gorzów, Zielona Góra, powiaty);
– KWP Wrocław – 1140 km2 (Wrocław, powiat);
– KWP Opole – 1736 km2 (Opole, powiat);
– KWP Katowice – 3127 km2 (m.in. Katowice, Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Zabrze);
– KWP Kielce – 2355 km2 (Kielce, powiat);
– KWP Lublin – 2296 km2 (Lublin, Świdnik, powiaty);
– KWP Rzeszów – 1273 km2 (Rzeszów, powiat).
System ma mieć możliwość dalszej rozbudowy – aż do poziomu ogólnokrajowego, a sama rozbudowa w przyszłości również jest przedmiotem dialogu.
W systemie ma działać 25 tys. radiotelefonów, a po rozbudowie do systemu ogólnokrajowego może to być aż 140 tys terminali. Planowane jest również wykorzystanie 170 konsol dyspozytorskich , a po rozbudowie liczba ta ma być prawie 6 razy większa.
Obecnie funkcjonujące systemy TETRA (np. Warszawa) wykorzystują algorytm szyfrowania TEA1, natomiast docelowo wszystkie ośrodki TETRA mają wykorzystywać algorytm TEA2. Aktualnie Policja posiada systemy TETRA produkcji Sepura oraz Rohill, a nowy system miałby oczywiście być zintegrowany i współpracować ze wspomnianymi systemami TETRA Policji w Łodzi, Szczecinie, Warszawie i Krakowie. Policja używa w tej chwili terminali firm Hytera, Motorola oraz Sepura.
Policja chce również pozyskać informacje w zakresie możliwości integracji z Systemem Wspomagania Dowodzenia Policji (m.in. dane lokalizacyjne do zewnętrznego systemu mapowego, użycie terminali TETRA do sprawdzeń w policyjnych bazach), a także na temat możliwości integracji z LTE oraz innymi rozwiązaniami radiokomunikacyjnymi.
W przypadku wątpliwości co do słuszności (opracowanych przez Policję) założeń – wykonawca może w ostatnim punkcie koncepcji przedstawić opis swoich założeń wraz z kosztorysem i uzasadnieniem.
Dialog zostanie przeprowadzony ze wszystkimi, którzy złożą odpowiedni załącznik – Zgłoszenie do udziału w dialogu technicznym – wraz z ewentualnymi pytaniami do założeń technicznych. Dokumenty należy złożyć do 4 października br. do godziny 15:30.
Źródło: przetargi.policja.pl ; Fot.: isp.policja.pl