Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Paryska Szybka Sieć Regionalna przechodzi na system TETRA

Paryska Szybka Sieć Regionalna przechodzi na system TETRA

Dostawca systemów sterowania i kontroli, firma Prescom, nadzoruje migrację z analogowego systemu łączności na cyfrowy system TETRA na dwóch ruchliwych liniach paryskiej Szybkiej Sieci Regionalnej (Réseau Exprès Régional – RER).

Migracja profesjonalnej sieci radiowej jest niełatwym zadaniem. Wyposażenie pociągów w nowe terminale może trwać miesiące lub nawet lata, a przez ten czas stary system łączności musi funkcjonować obok nowego. W tym przypadku wdrożenie nowej sieci jest jeszcze trudniejsze, gdyż odbywa się na jednych z najruchliwszych na świecie linii kolejowych, przewożących ponad milion pasażerów każdego dnia roboczego. Szybka Sieć Regionalna jest zarządzana przez paryskie przedsiębiorstwo transportowe RATP i składa się z dwóch głównych linii biegnących przez Paryż z zachodu na wschód i z północy na południe.

Łączność głosowa

System radiowy zapewnia łączność pomiędzy pociągami, między dyspozytornią a pociągami oraz transmisję alarmową w nagłych sytuacjach. Obecny, przestarzały system analogowy ma zostać zastąpiony przez nowoczesną technologię TETRA. Nie sposób jednak wymienić wszystkich terminali jednocześnie, więc zdecydowano się na interoperacyjność pomiędzy starą i nową siecią.

Celem tego projektu było znalezienie najlepszego rozwiązania zapewniającego płynną migrację sieci do technologii TETRA. Nie chodziło jedynie o dostarczenie bramki pozwalającej na nawiązywanie łączności pomiędzy obydwoma sieciami, ale również kompaktowej konsoli dyspozytorskiej typu „wszystko w jednym” mogącej w przyszłości służyć do prac związanych z utrzymaniem.

Interoperacyjność

Wybrane w przetargu rozwiązanie firmy Prescom, oparte o sprawdzoną platformę M5S, pozwala na ścisłą i bezpieczną współpracę pomiędzy sieciami wykorzystywanymi przez RATP. Ponadto, jest ono w stanie komunikować się z różnymi serwerami, których RATP używa do zarządzania swoimi pociągami.

Aby uzyskać wydajne połączenie z siecią TETRA, Prescom zintegrował w M5S interfejs Cassidian TCS (TETRA Call Server), dający możliwość zestawiania połączeń grupowych i indywidualnych, wysyłania wiadomości tekstowych (SDS) i zarządzania priorytetami.

Opóźnienie transmisji głosu

Jednym z kluczowych zagadnień tego projektu jest opóźnienie transmisji głosu pomiędzy różnymi systemami. W systemie analogowym transmisja rozpoczyna się niemal natychmiastowo po wciśnięciu przycisku PTT. W cyfrowym natomiast występuje pewna zwłoka, trwająca setki milisekund. Trzeba więc nagrywać początek transmisji z pociągów wyposażonych w analogowe terminale, aby nie został on utracony. Kolejnym kluczowym zagadnieniem jest przekształcanie sygnałów analogowych na SDS.

Serwery wykorzystywane przez obsługę kolei są połączone z terminalami radiowymi i dostarczają m.in. informację o pozycji pociągu, jego nazwę (zależną od stacji początkowej i końcowej) i pewne dane statusu. Muszą być one dostarczane do dyspozytorów, jak również przekazywane do innych systemów. Dla przykładu, alarm wygenerowany w systemie analogowym musi zostać przekształcony na odpowiedni status w systemie TETRA i odwrotnie.

Platforma testowa

Firmy RATP i Prescom w grudniu 2011 roku przeprowadziły testy w celu znalezienia ustawień zapewniających najlepszą jakość dźwięku bez zauważalnego opóźnienia pomiędzy systemami. Dzięki wysokiej elastyczności platformy M5S znaleziono bardzo satysfakcjonujące rozwiązanie. Projekt wkracza obecnie w fazę wprowadzania do użytku, więc pociągi RER zarówno z analogowymi, jak i cyfrowymi terminalami będą pracować we wspólnej sieci jeszcze przed końcem tego roku.

Szybka Sieć Regionalna jest kolejnym środkiem transportu zarządzanym przez RATP który dołączy do sieci TETRA wdrożonej przez firmę Cassidian. Obecnie korzysta z niej paryskie metro, autobusy i tramwaje.

Źródło: www.wireless-mag.com

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń