Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Nowatorskie rozwiązanie TETRA pomogło ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti

Nowatorskie rozwiązanie TETRA pomogło ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti

Nowe rozwiązanie „TETRA przez satelitę” opracowane przez TELTRONIC umożliwiło wenezuelskim służbom ratowniczym, wykorzystanie własnych terminali TETRA w Port-au-Prince na Haiti, po niszczycielskim trzęsieniu ziemi z 12 Stycznia 2010.

Z liczącej około 10 milionów populacji Haiti jedna trzecia mieszkańców żyje skoncentrowana w zachodniej części wyspy. Według oficjalnych statystyk opublikowanych jeszcze przed ubiegłorocznym, niszczycielskim trzęsieniem ziemi, już wówczas był to najbiedniejszy kraj obu Ameryk, z jednymi z najniższych na świecie wskaźników dotyczących długości życia, wysokim poziomem chronicznego bezrobocia, pozbawionym lasów z tytułu rabunkowej gospodarki, korzystający z pomocy Pokojowych Sił ONZ oraz pomocy międzynarodowej prowadzonej na szeroką skalę.

We wtorek, 12 Stycznia 2010, o godzinie 17: 00 czasu lokalnego, Haiti nawiedziło trzęsienie ziemi o sile największej w ciągu ostatnich 200 lat. Epicentrum znajdowało się 25 kilometrów na zachód od stolicy kraju Port-au-Prince. Jego skutki dotknęły bezpośrednio około 3 miliony mieszkańców, z których zginęło między 100.000 – 230.000 osób, 300.000 zostało rannych, a około miliona osób straciło dach nad głową. W odpowiedzi na tę tragedię społeczność międzynarodowa pospieszyła z natychmiastową pomocą. Rząd wenezuelski zareagował na ten kryzys wysyłając  już następnego dnia pierwszy samolot z pomocą humanitarną. Do Port-au-Prince przybyły z Caracas służby ratunkowe i pomocnicze złożone z personelu medycznego, inżynierów, ekspertów w poszukiwaniu i ratownictwie oraz członkowie Obrony Cywilnej. Gdy służby międzynarodowe usiłowały się skomunikować, okazało się, że prawie cała infrastruktura telekomunikacyjna kraju uległa zniszczeniu. Władze wenezuelskie zastanawiały się czy byłoby możliwe wykorzystanie istniejącego rozwiązania TETRA firmy TELTRONIC, z którego korzysta się w Wenezueli, na przykład używając łącza satelitarnego.

 

Odpowiedzią na te palące potrzeby komunikacyjne okazały się satelitarne sieci transmisji danych – VSAT (Very Small Aperture Terminal). Sieci takie zbudowane są z satelity geostacjonarnego, ekonomicznych terminali low-end oraz małych anten parabolicznych o średnicy około 1,3 metra. VSAT oferuje sektorom bezpieczeństwa publicznego i ratunkowym możliwość scentralizowanego sterowania łącznością w miejscach takich jak Haiti, gdzie nie istnieje naziemna struktura telekomunikacyjna. Jednakże, VSAT wprowadza znaczące opóźnienia w łączności pomiędzy centralami a strefami wyniesionymi. Dlatego też, projekt systemu TETRA z wykorzystaniem łączności VSAT musi uwzględniać optymalizację szerokości pasma, połączenie asynchroniczne między centralą a BTS oraz pełną implementację TETRA Poziom 2 w BTS. Na szczęście, rozwiązanie NEBULA (infrastruktura TETRA) TELTRONIC wykorzystywane przez władze wenezuelskie, dysponowało już wszystkimi trzema wymienionym funkcjonalnościami.

Haiti-earthquake-teltronic-tetra-over-satelite

Wdrażając rozwiązanie TETRA poprzez satelitę, należy pamiętać, że komunikacja będzie mniej płynna, ze względu na czasy odpowiedzi większe niż jedna sekunda dla nawiązania rozmowy oraz PTT, nawet po optymalizacji sieci. [Więcej o problemach wdrażania tego typu łączności czytaj w artykule Łączność satelitarna w służbie TETRY]  Użytkownicy muszą w tym przypadku dopasować swój zwyczajowy sposób korzystania z radiotelefonu, z powodu skutków występowania opóźnień zarówno w sygnalizacji jak i w łączności głosowej. Mechanizmy synchronizacji muszą zostać tak skonfigurowane, aby dopuszczać opóźnienia w  sieci transportowej większe niż 500 milisekund, a jakość usług musi zostać wprowadzona do sieci transportowej VSAT tak, aby łączność głosowa NEBULA uzyskała maksymalny priorytet.

W ten sposób TELTRONIC wdrożył rozwiązanie, które umożliwiło wenezuelskim służbom ratunkowym wysłanym do Port-au-Prince na Haiti wykorzystać własne terminale TETRA. Do Port-au-Prince została wysłana jedna przewoźna stacja bazowa, którą poprzez satelitę połączono z węzłem centralnym usytuowanym w Caracas. Na początku lutego 2010 z pozytywnym wynikiem zakończono próby nawiązując stabilną łączność. Łączność ta była utrzymywana przez kolejne tygodnie i miesiące, ze względu na długotrwałą obecność wenezuelskich służb ratunkowych na Haiti.

To użyteczne rozwiązanie, opracowane i zaimplementowane przez TELTRONIC stanowi wyraźny precedens dowodząc, w jaki sposób łączność krytyczna może być wdrażana na przyszłość, do niesienia pomocy przy wystąpieniu klęsk żywiołowych i innych sytuacji awaryjnych na całym świecie.

O firmie Teltronic.

Teltronic zajmuje się projektowaniem i produkcją profesjonalnych urządzeń radiokomunikacyjnych od ponad 35 lat. Teltronic-TETRA_logoOd 1996, stanowi część Korporacji IBV, Hiszpańskiej grupy inwestycyjno-przemysłowej o obrotach rocznych rzędu 1 mld. €. Firma wytwarza szeroką gamę produktów w różnych technologiach: TETRA, P25, Konwencjonalne PMR, MPT-1327, oraz WiMAX, jednakże gros produkcji koncentruje się na technologii TETRA i P25.

źródło: http://teltronic.es

Obejrzyj szczegółową prezentację (Case Study) z tego zastosowania systemu TETRA Teltronic – autor Peter Clemons

Using-TETRA-over-satellite-in-Haiti-Peter-Clemons-Teltronic

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń