W październiku 2010 roku w Irlandii została zakończona budowa ogólnokrajowej sieci cyfrowej łączności radiowej, NDRS (National Digital Radio Service). Stała się ona zintegrowanym środkiem łączności dla irlandzkich służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa oraz innych organizacji.
Jedną z organizacji korzystających z NDRS jest Irlandzkie Ratownictwo Górskie (Mountain Rescue Ireland). Poza typowymi zadaniami pracuje ono na miejscach katastrof lotniczych w trudno dostępnych obszarach i uczestniczy w poszukiwaniach osób zaginionych, a w niektórych przypadkach także w ratowaniu zwierząt z trudno dostępnych obszarów. W pracy zespołów ratownictwa górskiego (Mountain Rescue Team, MRT) kluczową rolę odgrywa sprawna łączność radiowa.
W przeszłości MRT korzystały z radiotelefonów CB, które później zostały zastąpione sprzętem pracującym w licencjonowanym paśmie VHF. Zanim rozpoczęła się migracja łączności irlandzkiego ratownictwa górskiego do sieci NDRS, radiotelefony TETRA przeszły wyczerpujące testy w trudnym, górskim środowisku. Kenny Roberts z Irlandzkiego Ratownictwa Górskiego powiedział, że “zasięg sieci TETRA jest najlepszy spośród wszystkich systemów, z jakich korzystaliśmy, nawet w niesławnych »białych plamach« w Górach Wicklow: rejonie wodospadu Glenmacnass oraz dolinie Glenmalure.”
W kwietniu 2012 roku korzystanie z sieci NDRS rozpoczęły pierwsze trzy spośród 12 zespołów MRT. Irlandzcy ratownicy wybrali dla siebie radiotelefony ręczne Sepura STP8000 oraz Motorola MTP850s. Obydwa modele posiadają pełną klawiaturę, odbiornik GPS oraz alarm Man Down.
Poza lepszym zasięgiem łączności, jak zapewnia TETRA, dołączenie do NDRS przyniosło ratownikom górskim także inne korzyści. Dzięki zintegrowanym odbiornikom GPS radiotelefony na bieżąco wysyłają dane o swoim położeniu, co jest szczególnie ważne podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dyspozytor, widząc aktualną lokalizację grupy ratowniczej, jest w stanie lepiej kierować akcją, a w razie potrzeby, wie w które miejsce należy wysłać posiłki. Kolejną zaletą łączności TETRA jest interoperacyjność. Podczas swoich działań ratownicy mogą bezproblemowo kontaktować się z funkcjonariuszami służb korzystających z NDRS, m.in. Gardy (irlandzkiej policji), straży przybrzeżnej i obrony cywilnej.
Nowa łączność swój “chrzest bojowy” przeszła podczas Reek Sunday, pielgrzymki na górę Croagh Patrick odbywającą się co roku w ostatnią niedzielę lipca. Wydarzenie to zabezpieczają połączone siły ratowników górskich, Gardy, obrony cywilnej i innych organizacji. W 2012 roku wzięło w nim udział ponad 12 tys. pielgrzymów.
Źródło: www.tetraireland.ie