Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Łączność TETRA u irlandzkich ratowników górskich

Łączność TETRA u irlandzkich ratowników górskich

W październiku 2010 roku w Irlandii została zakończona budowa ogólnokrajowej sieci cyfrowej łączności radiowej, NDRS (National Digital Radio Service). Stała się ona zintegrowanym środkiem łączności dla irlandzkich służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa oraz innych organizacji.

Jedną z organizacji korzystających z NDRS jest Irlandzkie Ratownictwo Górskie (Mountain Rescue Ireland). Poza typowymi zadaniami pracuje ono na miejscach katastrof lotniczych w trudno dostępnych obszarach i uczestniczy w poszukiwaniach osób zaginionych, a w niektórych przypadkach także w ratowaniu zwierząt z trudno dostępnych obszarów. W pracy zespołów ratownictwa górskiego (Mountain Rescue Team, MRT) kluczową rolę odgrywa sprawna łączność radiowa.

W przeszłości MRT korzystały z radiotelefonów CB, które później zostały zastąpione sprzętem pracującym w licencjonowanym paśmie VHF. Zanim rozpoczęła się migracja łączności irlandzkiego ratownictwa górskiego do sieci NDRS, radiotelefony TETRA przeszły wyczerpujące testy w trudnym, górskim środowisku. Kenny Roberts z Irlandzkiego Ratownictwa Górskiego powiedział, że “zasięg sieci TETRA jest najlepszy spośród wszystkich systemów, z jakich korzystaliśmy, nawet w niesławnych »białych plamach« w Górach Wicklow: rejonie wodospadu Glenmacnass oraz dolinie Glenmalure.”

W kwietniu 2012 roku korzystanie z sieci NDRS rozpoczęły pierwsze trzy spośród 12 zespołów MRT. Irlandzcy ratownicy wybrali dla siebie radiotelefony ręczne Sepura STP8000 oraz Motorola MTP850s. Obydwa modele posiadają pełną klawiaturę, odbiornik GPS oraz alarm Man Down.

Poza lepszym zasięgiem łączności, jak zapewnia TETRA, dołączenie do NDRS przyniosło ratownikom górskim także inne korzyści. Dzięki zintegrowanym odbiornikom GPS radiotelefony na bieżąco wysyłają dane o swoim położeniu, co jest szczególnie ważne podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dyspozytor, widząc aktualną lokalizację grupy ratowniczej, jest w stanie lepiej kierować akcją, a w razie potrzeby, wie w które miejsce należy wysłać posiłki. Kolejną zaletą łączności TETRA jest interoperacyjność. Podczas swoich działań ratownicy mogą bezproblemowo kontaktować się z funkcjonariuszami służb korzystających z NDRS, m.in. Gardy (irlandzkiej policji), straży przybrzeżnej i obrony cywilnej.

Nowa łączność swój “chrzest bojowy” przeszła podczas Reek Sunday, pielgrzymki na górę Croagh Patrick odbywającą się co roku w ostatnią niedzielę lipca. Wydarzenie to zabezpieczają połączone siły ratowników górskich, Gardy, obrony cywilnej i innych organizacji. W 2012 roku wzięło w nim udział ponad 12 tys. pielgrzymów.

 

 

Źródło: www.tetraireland.ie

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń