Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Łączność TETRA u irlandzkich ratowników górskich

Łączność TETRA u irlandzkich ratowników górskich

W październiku 2010 roku w Irlandii została zakończona budowa ogólnokrajowej sieci cyfrowej łączności radiowej, NDRS (National Digital Radio Service). Stała się ona zintegrowanym środkiem łączności dla irlandzkich służb bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa oraz innych organizacji.

Jedną z organizacji korzystających z NDRS jest Irlandzkie Ratownictwo Górskie (Mountain Rescue Ireland). Poza typowymi zadaniami pracuje ono na miejscach katastrof lotniczych w trudno dostępnych obszarach i uczestniczy w poszukiwaniach osób zaginionych, a w niektórych przypadkach także w ratowaniu zwierząt z trudno dostępnych obszarów. W pracy zespołów ratownictwa górskiego (Mountain Rescue Team, MRT) kluczową rolę odgrywa sprawna łączność radiowa.

W przeszłości MRT korzystały z radiotelefonów CB, które później zostały zastąpione sprzętem pracującym w licencjonowanym paśmie VHF. Zanim rozpoczęła się migracja łączności irlandzkiego ratownictwa górskiego do sieci NDRS, radiotelefony TETRA przeszły wyczerpujące testy w trudnym, górskim środowisku. Kenny Roberts z Irlandzkiego Ratownictwa Górskiego powiedział, że “zasięg sieci TETRA jest najlepszy spośród wszystkich systemów, z jakich korzystaliśmy, nawet w niesławnych »białych plamach« w Górach Wicklow: rejonie wodospadu Glenmacnass oraz dolinie Glenmalure.”

W kwietniu 2012 roku korzystanie z sieci NDRS rozpoczęły pierwsze trzy spośród 12 zespołów MRT. Irlandzcy ratownicy wybrali dla siebie radiotelefony ręczne Sepura STP8000 oraz Motorola MTP850s. Obydwa modele posiadają pełną klawiaturę, odbiornik GPS oraz alarm Man Down.

Poza lepszym zasięgiem łączności, jak zapewnia TETRA, dołączenie do NDRS przyniosło ratownikom górskim także inne korzyści. Dzięki zintegrowanym odbiornikom GPS radiotelefony na bieżąco wysyłają dane o swoim położeniu, co jest szczególnie ważne podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Dyspozytor, widząc aktualną lokalizację grupy ratowniczej, jest w stanie lepiej kierować akcją, a w razie potrzeby, wie w które miejsce należy wysłać posiłki. Kolejną zaletą łączności TETRA jest interoperacyjność. Podczas swoich działań ratownicy mogą bezproblemowo kontaktować się z funkcjonariuszami służb korzystających z NDRS, m.in. Gardy (irlandzkiej policji), straży przybrzeżnej i obrony cywilnej.

Nowa łączność swój “chrzest bojowy” przeszła podczas Reek Sunday, pielgrzymki na górę Croagh Patrick odbywającą się co roku w ostatnią niedzielę lipca. Wydarzenie to zabezpieczają połączone siły ratowników górskich, Gardy, obrony cywilnej i innych organizacji. W 2012 roku wzięło w nim udział ponad 12 tys. pielgrzymów.

 

 

Źródło: www.tetraireland.ie

 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?
Pytania? Zadzwoń