Hytera Mobilfunk GmbH (wcześniej dział PMR firmy Rohde & Schwarz) w swoim niemieckim centrum badawczo-rozwojowym niedaleko Hanoweru rozwija obecnie oparty na LTE system łączności krytycznej kolejnej generacji.
System ten zintegruje łączność wąsko- i szerokopasmową w jedną wspólną platformę, aby zagwarantować niezawodne współdziałanie pomiędzy różnymi technologiami radiowych sieci dostępowych. Na Światowym Kongresie TETRA 2011 w Budapeszcie po raz pierwszy publicznie zaprezentowano prototyp współdziałania pomiędzy sieciami TETRA i LTE. Podczas tegorocznego Światowego Kongresu TETRA w Dubaju demonstracyjny system wzbogacono o urządzenie końcowe oparte o smartfon.
Dzięki zintegrowanemu serwerowi SIP zapewniona jest integracja usług wąskopasmowych i szerokopasmowych. Hytera zademonstrowała zdolność tego systemu do zestawiania połączeń grupowych z priorytetami, jak i również przesyłania wiadomości tekstowych. Nagranie wideo wykonane przy pomocy wyposażenia użytkownika końcowego może być przekazane do centralnego dyspozytora oraz odebrane z kamery stacjonarnej.
Dyrektor łączności w Hytera Mobilfunk, Markus Oltmanns, powiedział: „Chodzi o to, jak pomagamy użytkownikom w migracji z łączności wąskopasmowej na szerokopasmową. Tym, co zrobiliśmy jest wyposażenie rozwiązania szerokopasmowego w rozwiniętą funkcjonalność TETRA poprzez instalację aplikacji TETRA na, dla przykładu, smartfonie. Możesz wykonywać połączenia grupowe lub indywidualne z urządzenia szerokopasmowego na terminal TETRA oraz nadać połączeniom ratunkowym wyższy priorytet. Urządzenie szerokopasmowe może wysyłać do dyspozytora mapy, plany budynków, zdjęcia i nagrania wideo. Tak więc otrzymujesz funkcjonalność łączności krytycznej na LTE.”
Hytera określiła ten model koncepcyjny szerokopasmowych usług głosowych poprzez LTE jako ważny kamień milowy w ewolucji systemu TETRA ACCESSNET-T IP opracowanego przez Hytera Mobilfunk.
Radiotelefony ATEX i kamuflowane radiotelefony TETRA
Firma pokazała także radiotelefony DMR i TETRA ATEX. Wersja TETRA jest w fazie działającego prototypu i nie pojawi się wcześniej, jak w 2013 roku. Wersja DMR została już zatwierdzona, certyfikowana i będzie komercyjnie dostępna w czerwcu.
Kamuflowany radiotelefon DMR Hytery, X1, pojawił się w 2011 roku, lecz jego druga wersja, X2, ma zostać wypuszczona pod koniec tego roku. Będzie miała klawiaturę, lecz zabraknie w niej wyświetlacza LCD. Wersja TETRA ma się pojawić przed końcem 2012 roku. Obydwa radiotelefony mają klasę ochrony IP67.
Źródło: http://www.wireless-mag.com