Firma Eltel Networks będzie kontynuować rozbudowę sieci TETRA w Norwegii. Rząd w Norwegii rozpoczął budowę kolejnego etapu sieci bezpieczeństwa publicznego zwanej Nodnett. Głównym wykonawcą projektu jest firma Motorola Solutions z Norwegii zaś podwykonawcą – Eltel Networks posiadający wieloletnie doświadczenie w realizacji podobnych projektów na terenie Szwecji.
Motorola Solutions (MSI) jest głównym wykonawcą i dostawcą technologii systemu łączności cyfrowej TETRA. Firma przejęła od Nokia Siemens w lutym 2012 roku pozycję wykonawcy w projekcie, którego klientem jest norweski rząd reprezentowany przez Dyrekcję Łączności Kryzysowej (DNK). Czytaj: Motorola Solutions przejmuje sieć TETRA Nodnett
Nodnett jest wieloagencyjnym cyfrowym systemem łączności radiowej pozostającym w posiadaniu przez odrębną komórkę administracyjną – Dyrekcję Łączności Kryzysowej (DNK), który przewodzi rozwojowi sieci łączności ratunkowej i usług dla bezpieczeństwa publicznego w Norwegii.
Sieć w technologii TETRA zapewni system łączności o znaczeniu krytycznym dla takich służb jak policja, straż pożarna oraz służby medyczne w Norwegii. Wprowadzanie sieci na obszar całego kraju zostało podzielone na pięć geograficznych etapów. Realizacja największego z nich (etap 3) została zlecona firmie Eltel Networks i obejmuje około 470 lokalizacji na zachodnim wybrzeżu Norwegii. Przed przystąpieniem do projektu, Eltel Networks uczestniczył w pilotażowym etapie nr 0.
„Głównym powodem, dla którego wybraliśmy firmę Eltel Networks na podwykonawcę, jest obecny zasięg terytorialny oraz wiedza na temat rzeczywistego obszaru i miejsc budowy stacji bazowych”, mówi Harald Wasal, dyrektor projektu z firmy Motorola Solutions.
„Ponadto istnieje synergia innych umów serwisowych Eltel Networks, co zmniejsza koszty i poprawia zdolność do utrzymania napiętego harmonogramu. Na wybór firmy miała wpływ także wielkość oraz doświadczenie w realizacji projektów telekomunikacyjnych”.
Eltel Networks posiada doświadczenie w realizacji systemu łączności TETRA, który w konsorcjum firm z Saab i Cassidian na koniec 2010 roku wprowadził pierwszy narodowy system łączności radiowej w Szwecji. System ten, będący w posiadaniu Szwedzkiej Agencji Planowania Cywilnego Kryzysowego jest znany również pod nazwą Rakel. W sierpniu 2011 roku konsorcjum ogłosiło przedłużenie umów w zakresie eksploatacji i utrzymania systemu Rakel do 2015 roku.