8 marca 2013 roku — Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) potwierdziła swoją decyzję o wdrożeniu infrastruktury łączności TETRA od firm 3T Communications i Sepura. 3T Communications, przedsiębiorstwo należące od firmy Sepura, zajmie się instalacją infrastruktury w dwóch fazach.
Podczas pierwszej, która została zakończona przed końcem 2012 roku, dostarczono 123 radiotelefony Sepura dla strażaków, strażników i ratowników, wraz z trzema stacjami bazowymi oraz licznymi repeaterami i bramkami. W tym roku, w ramach drugiej fazy wdrożenia, radiotelefony otrzymają inni pracownicy ośrodka badawczego na przedmieściach Genewy — naukowcy i eksperci. Zostaną także zainstalowane beacony systemu Sepura STProtect.
Ośrodek CERN ma niezwykłą strukturę — składa się z ponad 600 budynków na powierzchni oraz wielu podziemnych instalacji, na czele z Wielkim Zderzaczem Hadronów (LHC), zlokalizowanym w okrężnym tunelu o obwodzie 26,7 km, wydrążonym na głębokości od 50 do 175 metrów.
Rozwiązanie, złożone z radiotelefonów Sepura i infrastruktury 3T, zaspokaja potrzeby CERN-u w zakresie spójnej i niezawodnej łączności radiowej zarówno dla służb ratunkowych, jak i osób pracujących w CERN.
Organizacja wybrała do użytku trzy modele radiotelefonów TETRA: przewoźny SRG3900 oraz ręczne STP8000 i STP8X. SRG3900 charakteryzuje się ponadprzeciętnie wysoką mocą nadawczą, 10 W, co zapewnia szerszy zasięg i ma taki sam, kolorowy interfejs użytkownika, jak w radiotelefonach z serii STP8000. Głównym powodem, jakie zdecydował o wyborze STP8000 przez CERN była, oprócz pomyślnego przejścia testu pracy w silnym polu magnetycznym (do 4 Tesli), wyśmienita odporność na wnikanie wody i pyłu oraz fakt, że radiotelefon ten idealnie nadaje się dla osób pracujących pod ziemią.
W tym roku do środków łączności wykorzystywanych w CERN-ie dołączy STP8X. Jest to jedyny na rynku ręczny radiotelefon TETRA charakteryzujący się iskrobezpiecznością i stopniem ochrony IP67. Zostanie również wdrożony system STProtect, umożliwiający łatwe zlokalizowanie pracowników w razie nagłego wypadku.
“To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy kojarzeni z organizacją o takiej renomie na świecie.” powiedział Gordon Watling, dyrektor generalny firmy Sepura. “Połączenie naszych, wiodących na świecie produktów TETRA, z obszerną ofertą infrastruktury firmy 3T, pozwala nam dostarczać kompletne rozwiązania łączności dla organizacji takich, jak CERN, gdzie solidna komunikacja jest kluczowa dla bezpieczeństwa pracowników.”
“CERN zdecydował się na ofertę firm Sepura i 3T po konkurencyjnym procesie przetargowym oraz rygorystycznych testach. Wybrane rozwiązanie całkowicie spełnia ostre wymagania CERN-u,” powiedziała Aurélie Pascal, menedżer projektu w CERN. “Dla nas, możliwość komunikowania się oraz lokalizowania pracowników pod ziemią była kluczowym kryterium.”
Źródło: sepura.com Fot.: home.web.cern.ch