Choć na oficjalne statystyki przyjdzie nam jeszcze poczekać, to jednak już dziś wiadomo że tegoroczny kongres Critical Communications World w Barcelonie należał do największych w całej 17-letniej historii. Na przestrzeni targowej Fira de Barcelona, w dniach 19–21 maja, swoje innowacyjne produkty i usługi prezentowało ponad 130 wystawców z całego świata, a imprezę odwiedziło ponad 3500 specjalistów i ekspertów łączności radiowej. Tak dużych i okazałych stoisk liderów branży nie było dotychczas jeszcze nigdzie. Jedyną polską firmą posiadającą swoje samodzielne stoisko była firma AKSEL z Rybnika.
Kongres CCW to co roku miejsce światowych premier nowych produktów z branży. Nie inaczej było również teraz. Ilość premier była imponująca. Czołowi gracze zaprezentowali nowe radiotelefony TETRA: Sepura, Motorola, Teltronic, Hytera i inni. Chińscy dostawcy ZTE i Huawei promowali samodzielnie swoje rozwiązania dyspozytorskie w oparciu o standard LTE. Trzeba przyznać że wyglądało to bardzo ciekawie.
Firma Airbus Defence and Space prezentowała najnowszy produkt z rodziny DXT, serwer DXTA Tetra. Jest to urządzenie kolejnej generacji do zastosowania w łączności o znaczeniu krytycznym. “A” w jego nazwie pochodzi od technologii ATCA (ang. Advanced Telecommunication Computing Architecture), czyli zaawansowanej architektury szeroko stosowanej we wszystkich głównych sieciach telekomunikacyjnych na świecie. Kolejną nowością firmy jest odświeżony radiotelefon iskrobezpieczny THR9 Ex. Dzięki kompletnemu przeprojektowaniu układu audio nowy terminal zapewnia dużą głośność i znakomitą czytelność komunikatów głosowych. Tak wysoka sprawność dźwiękowa jest szczególnie istotna dla osób pracujących w bardzo hałaśliwym środowisku. Ważną informacją było również zawarcie porozumienia pomiędzy Airbus i DAMM w zakresie wspólnej sprzedaży systemów DAMM z radiotelefonami Airbus D&S. Firma DAMM zaprezentowała najnowszą hybrydową stacje bazową typu Outdoor BS422, która w jednej obudowie integruje łączność TETRA, DMR Tier III, TEDS oraz łączność analogową.
Firma SEPURA prezentowała zupełnie nowy radiotelefon TETRA SC2020, który może być przygotowany do pracy w trybie sieci szerokopasmowej LTE. Mamy więc do czynienia z pełną integracją TETRA i LTE w jednym profesjonalnym urządzeniu. Radiotelefon wyróżnia się największym na rynku wyświetlaczem wysokiej rozdzielczości, który ułatwi korzystanie z przyszłym aplikacji opartych o szybkiej transmisji danych.
Firma Motorola Solutions pokazała nowe radiotelefony iskrobezpieczne z serii MTP8000Ex. Nowe modele są jedynymi wśród posiadających certyfikat ATEX, które cechują się wysoką mocą nadawczą w klasie 3L (1,8 W) oraz zwiększoną czułością odbiornika. Wyraźna sygnalizacja świetlna w postaci wielokolorowej diody LED otaczającej nasadę anteny na bieżąco informuje użytkownika o jakości sygnału radiowego w danym miejscu. Charakterystyczny kształt obudowy radiotelefonu w literę T, dobrze znany z produktów linii P25, zapewnia pewny chwyt.
Motorola Solutions zaprezentowała też inteligentny „ekosystem”, którego zdaniem jest zmienić ogromne ilości różnorodnych danych w informacje, wspierając tym samym przedstawicieli bezpieczeństwa publicznego w podjęciu właściwej decyzji. Ekosystem wykorzystuje inteligentną platformę analityczną czasu rzeczywistego zapewniając że odpowiednia informacja dotrze do właściwej osoby we właściwym momencie. Integruje on łączność TETRA Dimetra 8.x, TEDS oraz LTE.
Na stoisku firmy Teltronic swoją oficjalną premierę miała mobilna hybrydowa stacja bazowa TETRA + LTE. Zintegrowane rozwiązanie może zostać bardzo szybko wdrożone w miejscach katastrof lub incydentów. Stacja bazowa oferuje dwie nośne TETRA w redundantnej konfiguracji oraz łączność LTE poprzez eNodeB. System może pracować autonomicznie lub być częścią wielkoobszarowego systemu radiowego. Tradycyjnie na stoisku firmy nie mogło zabraknąć rozwiązań TETRA dla segmentu kolejowego, w którym firma Teltronic niekwestionowanie dzierży pozycję lidera branży. Infrastruktura eNebula zapewnia wymaganą przez sektor kolejowy poziom niezawodności, szyfrowania i bezpieczeństwa przesyłania sygnalizacji kolejowej.
Firma Hytera wśród bogatego portfolio prezentowała m.in. swój najnowszy radiotelefon TETRA X1p oraz infrastrukturę trankingową DMR XPT. Na stoisku było obecnych też wielu partnerów aplikacyjnych, którzy prezentowali swoje autorskie rozwiązania opartę o infrastrukturę Hytera. Wśród nich polska firma TranzTel, prezentująca system CAVE-SYS, przeznaczony do prowadzenia komunikacji głosowej w warunkach ograniczonej przestrzeni. System składa się z kabla promieniującego, wbudowanego akumulatora, radiotelefonu DMR VHF oraz modułu końcowego (WiFi Access Point, przełącznika Ethernet i kamery HD).
Na wystawie nie można było nie zauważyć ciekawych ekspozycji azjatyckich gigantów Huawei i ZTE. Firmy te są bardzo zainteresowane zawojowaniem branży swoimi autorskimi systemami trankingowymi opartymi o standard LTE. Wspólnym elementem obu stoisk było prezentacje przenośnych systemów LTE do instalacji w samochodach do natychmiastowego uruchomienia w rejonie działań. Huawei prezentował pełną ofertę infrastruktury LTE oraz nowoczesne radiotelefony i smartfony o wzmocnionej konstrukcji, które wspierają zestaw funkcji dostępnych w łączności dyspozytorskiej. ZTE oprócz infrastruktury LTE pokazało też zupełnie nowe portfolio produktów DMR Tier II (radiotelefony ręczne, przewoźne oraz repeater).
Przyszłoroczna edycja odbędzie się w centrum wystawowym RAI w Amsterdamie w dniach 31 maja – 2 czerwca 2016 roku. Do zobaczenia.
Galeria (fot. Mariusz Waruszewski)
Źródło: IIR, własne