Kandydowanie Rumunii do układu z Schengen stworzyło potrzebę wzmocnienia środków bezpieczeństwa na jej granicach. Rumuńskie MSW potrzebowało najnowocześniejszych rozwiązań transmisji danych o znaczeniu krytycznym dla potrzeb ochrony granic. Szereg producentów stworzył różnego rodzaju zintegrowane aplikacje przeznaczone do wdrożenia w ogólnokrajowych sieciach TETRA. Aplikacje te zaspokajają potrzeby strażników granicznych i dyspozytorów, spełniając także wymagania w zakresie łączności krytycznej w skali całego kraju.
Z racji, że Porozumienie z Schengen wzywa do bliższej współpracy policji i władzy sądowniczej, szczególną uwagę poświęcono wdrożeniu ogólnokrajowego rozwiązania umożliwiającego wymianę informacji pomiędzy różnymi grupami wymiaru sprawiedliwości.
Należąca do Grupy Sepura firma Portalify zajęła się dostarczeniem aplikacji do automatycznej lokalizacji pojazdów (AVL) i wymiany wiadomości dla dwóch osobnych sieci TETRA w Rumunii. Jednym z wymagań stawianym aplikacjom było wsparcie dla maksymalnie 40 tysięcy użytkowników ze służb ochrony pogranicza, co z kolei stwarzało potrzebę wdrożenia interfejsu międzysystemowego (ISI), który umożliwiłby transmisję danych pomiędzy obydwoma sieciami.
Założenia te spełniły dwa rozwiązania firmy Portalify. Pierwsze, Locate Server, zapewniło funkcję AVL, natomiast Query umożliwiło integrację z systemem wspomagania dowodzenia i innymi systemami.
Locate Server to bazujący na standardach serwer lokalizacji zasobów, będący w stanie uzyskać informacje o lokalizacji z różnego rodzaju sieci, połączony z systemami wspomagania dowodzenia przy użyciu standardowego interfejsu. Zoptymalizowano go pod kątem wydajnej pracy w sieciach o niskiej przepustowości.
Query natomiast zapewnia osobom pracującym w terenie szybki i łatwy dostęp do wielu baz danych i sieci biurowych. Połączenie wysokiej użyteczności na urządzeniach mobilnych i automatyczne pozyskiwanie istotnych informacji z wielu źródeł zwiększają efektywność pracy w terenie.
Query z powodzeniem wykorzystano do zrealizowania funkcji ISI, umożliwiając dostęp do informacji w obydwu ogólnokrajowych sieciach TETRA. Było to pionierskie osiągnięcie, gdyż nigdy wcześniej żadna organizacja nie zrealizowała tego wymagania wykorzystując technologię TETRA w tak dużej skali, tj. ponad 40 tys. użytkowników. Dzięki Query różne agencje rumuńskiego MSW są w stanie współdzielić informacje, takiej jak dane GPS, fotografie, zadania, powiadomienia i inne.
Źródło: www.sepura.com Fot.: Wikimedia Commons / Sailko (na licencji CC BY-SA 3.0)