Przedsiębiorstwo, które zajmuje się tak newralgicznymi usługami jak dostarczanie energii elektrycznej dla dużej aglomeracji miejskiej musi posiadać własny system łączności radiowej – niezależny od komercyjnej sieci telefonicznej. W przypadku klęsk żywiołowych lub innych nagłych zdarzeń publiczne sieci telefoniczne zazwyczaj są przeciążone albo nie działają. Jedynym naprawdę niezawodnym środkiem łączności jest wtedy niezależny system radiowy wyposażony w rezerwowe źródło zasilania.
Dlatego też Elektrownia Dolna Odra postanowiła w 2010 roku zastąpić dotychczasową analogową łączność „Smartnet” cyfrowym systemem TETRA. Należy dodać, że system Smartnet pracował nieprzerwanie od kilkunastu lat. Firma Aksel Sp. z o.o. przeprowadziła z sukcesem modernizację infrastruktury radiokomunikacyjnej Dolnej Odry implementując nowoczesny system TetraNode firmy Rohill. Było to pierwsze, przełomowe wdrożenie systemu TETRA w polskim sektorze energetycznym (system został oficjalnie odebrany przez klienta w listopadzie 2010 roku).
„Z prawie rocznej perspektywy użytkowania systemu TETRA można powiedzieć, że jego wdrożenie przyniosło wiele korzyści elektrowni Dolna Odra. Dostęp do pewnej i niezawodnej łączności, szybsze podejmowanie decyzji, lepsze planowanie zasobów ludzkich i technicznych to czynniki usprawniające procesy wewnątrz elektrowni.” – powiedział Stanisław Słowik, Prezes Aksel Sp. z o.o.
“Nasz Klient był pod dużym wrażeniem doskonałej jakości głosu oferowanej przez system TETRA. Szczególnie wyraźnie widać to podczas wykorzystywania radiotelefonów w środowisku wysokiego poziomu hałasu, przekraczającego niekiedy 85 dB. To właśnie zaawansowany kodek ACELP stanowi o wyjątkowej jakości głosu w standardzie TETRA.“ – dodał Dariusz Adamczyk, Wiceprezes Aksel Sp. z o.o.
W roku 2010 firma Aksel Sp. z o.o. przeprowadziła z sukcesem modernizację infrastruktury radiokomunikacyjnej Dolnej Odry implementując cyfrowy system TetraNode firmy Rohill. Było to pierwsze, przełomowe wdrożenie systemu TETRA w polskim sektorze energetycznym. |
Przetarg na system TETRA w Dolnej Odrze został ogłoszony w kwietniu 2010 roku, jego rozstrzygnięcie nastąpiło w lipcu tego samego roku. Wygrała firma Aksel Sp. z o.o. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników, zespół specjalistów z Aksel przystąpił do pracy. Bardzo szybko przedstawiono projekt systemu z topografią połączeń, następnym etapem były pomiary zasięgów stacji bazowej oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia radiowego z UKE.
“Nasze wcześniejsze bogate doświadczenie przy wdrażaniu systemów TETRA okazało się bardzo pomocne. Nie mieliśmy najmniejszych problemów w trakcie finalizowania procedur formalno prawnych przy uzyskaniu pozwoleń radiowych. “ – powiedział Arkadiusz Janik, Inżynier Projektu, odpowiedzialny za implementacje systemu w Dolnej Odrze.
System składa się z dwóch modułów radiowych, pracujących w konfiguracji gorącej rezerwy (“Hot Stand-By”). Dodatkowe zasilanie gwarantowane pozwala systemowi działać autonomicznie przez dość długi czas, nawet w przypadku awarii zasilania, i zapewnia niezawodne połączenia między radiotelefonami przenośnymi i przewoźnymi. System zaprojektowano z myślą o przyszłej rozbudowie tak aby umożliwić bezproblemowe dodanie nowych elementów czy funkcjonalności takich jak np.: geolokalizacja w oparciu o odbiorniki GPS czy monitoring pojazdów.
Projekt obejmował też dostawę radiotelefonów TETRA. Terminale Motorola MTM800, MTP850 oraz CEP400 zostały wybrane ze względu na wytrzymałość i wszechstronność. W szczególności, użytkownicy są pod wrażeniem wysokiej jakości głosu, która jest szczególnie istotna w hałaśliwym środowisku pracy. Terminale zostały wzbogacone o zaawansowane akcesoria audio firmy Savox Communications. Oficjalny odbiór systemu nastąpił w listopadzie 2010 roku i był to pierwszy system TETRA wdrożony w polskim sektorze energetycznym.
“Systemy TETRA stanowią ważny element naszej oferty, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnego wdrożenia w kraju. Jest to dla nas o tyle ważne, że zainstalowaliśmy pierwszy system tego typu w spółce sektora energetycznego w Polsce. Postrzegamy to jako dowód najwyższego poziomu zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni przez klienta.” – dodał Stanisław Słowik.
Źródło: www.aksel.com.pl
O PGE Dolna Odra (http://www.zedolnaodra.pgegiek.pl)
Elektrownia Dolna Odra jest elektrownią systemową. Została zbudowana w latach siedemdziesiątych, a poszczególne jej bloki przekazywane były do eksploatacji w latach 1974÷1977. Elektrownia dysponuje ośmioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 772 MWe i cieplnej 64,4 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową, z otwartym układem chłodzenia. W latach 90-tych w Elektrowni Dolna Odra zrealizowano kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń energetycznych. Produkcja Elektrowni Dolna Odra przeznaczona jest dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasilenia w ciepło miasta Gryfino.
O firmie Aksel Sp. z o.o. ( www.aksel.com.pl )
Aksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych w standardach TETRA, DMR, MPT1327 i inne. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola oraz od lat jedynym polskim partnerem dostawcy infrastruktury TETRA Node firmy Rohill. Frima Aksel dostarczyła i wdrożyła system TETRA Node ROHILL wraz z autorską aplikacją A-RHS (Aksel Radio Handling System) dla firmy GTL LOT operującej na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.