Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Aksel dostarczył system TETRA do Elektrowni Dolna Odra

Aksel dostarczył system TETRA do Elektrowni Dolna Odra

Przedsiębiorstwo, które zajmuje się tak newralgicznymi usługami jak dostarczanie energii elektrycznej dla dużej aglomeracji miejskiej musi posiadać własny system łączności radiowej – niezależny od komercyjnej sieci telefonicznej. W przypadku klęsk żywiołowych lub innych nagłych zdarzeń publiczne sieci telefoniczne zazwyczaj są przeciążone albo nie działają. Jedynym naprawdę niezawodnym środkiem łączności jest wtedy niezależny system radiowy wyposażony w rezerwowe źródło zasilania.

Elektrownia-Dolna-Odra-widok-na-infrastrukture-small.jpg

Dlatego też Elektrownia Dolna Odra postanowiła w 2010 roku zastąpić dotychczasową analogową łączność „Smartnet” cyfrowym systemem TETRA. Należy dodać, że system Smartnet pracował nieprzerwanie od kilkunastu lat. Firma Aksel Sp. z o.o. przeprowadziła z sukcesem modernizację infrastruktury radiokomunikacyjnej Dolnej Odry implementując nowoczesny system TetraNode firmy Rohill. Było to pierwsze, przełomowe wdrożenie systemu TETRA w polskim sektorze energetycznym (system został oficjalnie odebrany przez klienta w listopadzie 2010 roku).

„Z prawie rocznej perspektywy użytkowania systemu TETRA można powiedzieć, że jego wdrożenie  przyniosło wiele korzyści elektrowni Dolna Odra. Dostęp do pewnej i niezawodnej łączności, szybsze podejmowanie decyzji, lepsze planowanie zasobów ludzkich i technicznych to czynniki usprawniające procesy wewnątrz elektrowni.” – powiedział  Stanisław Słowik, Prezes Aksel Sp. z o.o.

“Nasz Klient był pod dużym wrażeniem doskonałej jakości głosu oferowanej przez system TETRA. Szczególnie wyraźnie widać to podczas wykorzystywania  radiotelefonów w środowisku wysokiego poziomu hałasu, przekraczającego niekiedy 85 dB. To właśnie zaawansowany kodek ACELP  stanowi o wyjątkowej jakości głosu w standardzie TETRA.“ – dodał Dariusz Adamczyk, Wiceprezes Aksel Sp. z o.o.

W roku 2010 firma Aksel Sp. z o.o. przeprowadziła z sukcesem modernizację infrastruktury radiokomunikacyjnej Dolnej Odry implementując cyfrowy system TetraNode firmy Rohill. Było to pierwsze, przełomowe wdrożenie systemu TETRA w polskim sektorze energetycznym.

 

Przetarg na system TETRA w Dolnej Odrze został ogłoszony w kwietniu 2010 roku, jego rozstrzygnięcie nastąpiło w lipcu tego samego roku. Wygrała firma Aksel Sp. z o.o. Po oficjalnym ogłoszeniu wyników, zespół specjalistów z Aksel przystąpił do pracy. Bardzo szybko przedstawiono projekt systemu z topografią połączeń, następnym etapem były pomiary zasięgów stacji bazowej oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia radiowego z UKE.

“Nasze wcześniejsze bogate doświadczenie przy wdrażaniu systemów TETRA okazało się bardzo pomocne. Nie mieliśmy najmniejszych problemów w trakcie finalizowania procedur formalno prawnych przy uzyskaniu pozwoleń radiowych. “ – powiedział Arkadiusz Janik,  Inżynier Projektu, odpowiedzialny za implementacje systemu w Dolnej Odrze.

Motorola-Tetra-Terminal-MTP850.jpgSystem składa się z dwóch modułów radiowych, pracujących w konfiguracji gorącej rezerwy (“Hot Stand-By”). Dodatkowe zasilanie gwarantowane pozwala systemowi działać autonomicznie przez dość długi czas, nawet w przypadku awarii zasilania, i zapewnia niezawodne połączenia między radiotelefonami przenośnymi i przewoźnymi. System zaprojektowano z myślą o przyszłej rozbudowie tak aby umożliwić bezproblemowe  dodanie nowych elementów czy funkcjonalności takich jak np.: geolokalizacja w oparciu o odbiorniki GPS czy monitoring pojazdów.

Projekt obejmował też dostawę radiotelefonów TETRA. Terminale Motorola MTM800, MTP850 oraz CEP400 zostały wybrane ze względu na wytrzymałość i wszechstronność. W szczególności, użytkownicy są pod wrażeniem wysokiej jakości głosu, która jest szczególnie istotna w hałaśliwym środowisku pracy. Terminale zostały wzbogacone o zaawansowane akcesoria audio firmy Savox Communications. Oficjalny odbiór systemu nastąpił w listopadzie 2010 roku i był to pierwszy system TETRA wdrożony w polskim sektorze energetycznym.

“Systemy TETRA stanowią ważny element naszej oferty, dlatego bardzo cieszymy się z kolejnego wdrożenia w kraju. Jest to dla nas o tyle ważne, że zainstalowaliśmy pierwszy system tego typu w spółce sektora energetycznego w Polsce. Postrzegamy to jako dowód najwyższego poziomu zaufania, którym zostaliśmy obdarzeni przez klienta.” – dodał Stanisław Słowik.

Źródło: www.aksel.com.pl

O PGE Dolna Odra (http://www.zedolnaodra.pgegiek.pl)

PGE-Gornictwo-i-Energetyka-Dolna-Odra-logo.jpg Elektrownia Dolna Odra jest elektrownią systemową. Została zbudowana w latach siedemdziesiątych, a poszczególne jej bloki przekazywane były do eksploatacji w latach 1974÷1977. Elektrownia dysponuje ośmioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 772 MWe i cieplnej 64,4 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową, z otwartym układem chłodzenia. W latach 90-tych w Elektrowni Dolna Odra zrealizowano kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń energetycznych. Produkcja Elektrowni Dolna Odra przeznaczona jest dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasilenia w ciepło miasta Gryfino.

O firmie Aksel Sp. z o.o. ( www.aksel.com.pl )

Aksel Sp. z o.o. Rybnik - Twoja łączność ze światemAksel Sp. z o.o. zajmuje się projektowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem profesjonalnych systemów radiokomunikacyjnych w standardach TETRA, DMR, MPT1327 i inne. Firma zajmuje się również dostarczaniem aplikacji telemetrycznych, projektowaniem i produkcją oprogramowania monitoringu pojazdów kołowych i szynowych. Aksel jest autoryzowanym dystrybutorem firmy Motorola oraz od lat jedynym polskim partnerem dostawcy infrastruktury TETRA Node firmy Rohill. Frima Aksel dostarczyła  i wdrożyła system TETRA  Node ROHILL wraz z autorską aplikacją A-RHS (Aksel Radio Handling System) dla firmy GTL LOT operującej na Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice Airport w Pyrzowicach.

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350

Hytera wyposaża holenderskie służby w nowy system łączności radiowej TETRA

Hytera poinformowała o pomyślnym zakończeniu projektu migracji narodowej sieci TETRA (C2000) w Holandii do nowej infrastruktury ACCESSNET-T-IP

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.
Pytania? Zadzwoń