Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Zakończenie budowy irlandzkiej narodowej sieci TETRA

Zakończenie budowy irlandzkiej narodowej sieci TETRA

Irlandzka Narodowa Cyfrowa Sieć Radiowa  (NDRS – National Digital Radio Service), składająca się obecnie z 600 stacji bazowych rozsianych po całym kraju, została wybudowana w przeciągu zaledwie dwóch lat. Pat Kelly, prezes spółki TETRA Ireland, podczas zeszłorocznej konferencji opowiadał o sukcesie tego przedsięwzięcia i zapowiada podpisywanie umów z kolejnymi służbami ratunkowymi i użytkownikami sektora publicznego.

Po zakończeniu drugiej corocznej konferencji (17.10.2010) organizowanej przez TETRA Ireland, jej prezes Pat Kelly oświadczył, że była to dobra okazja do wymiany doświadczeń ze służbami ratunkowymi i jednostkami o charakterze niekomercyjnym. Gardai i Urząd Skarbowy opisywały swoje doświadczenia odnośnie korzystania z sieci. Zostały poruszone takie kwestie jak zasięg, jakość dźwięku czy też bezpieczeństwo. Uczestnicy konferencji dzielili się swoimi przemyśleniami i pomysłami odnośnie komunikacji pomiędzy służbami. Na spotkaniu obecni byli także delegaci takich instytucji jak Irlandzka Służba Więzienne, Garda Siochana, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Ratownictwo Górskie, Straż Rybacka. Aktualni użytkownicy mieli okazję spotkać się z potencjalnymi przyszłymi użytkownikami.

NDRS, której budowa przez spółkę TETRA Ireland wystartowała w 2009 roku, otrzymała wiele pochlebnych opinii od służb z niej korzystających. Sieć bazuje na rozwiązaniu Motorola Dimetra IP. Chwalono przede wszystkim jej zasięg, bezpieczeństwo i niezawodność. W chwili obecnej (koniec 2010 roku) sieć ta obsługuje ponad 14 000 terminali, a jest to dopiero początek. TETRA Ireland prowadzi aktualnie negocjacje ze Strażą Pożarną i innymi instytucjami sektora publicznego odnośnie ich przyszłego wprowadzenia do NDRS w najbliższych latach.

Pat-Kelly-National-Digital-Radio-System-Network-in-Ireland

Kontrakt na budowę i eksploatację tej sieci przez spółkę TETRA Ireland został podpisany w maju 2008 roku. Maksymalny zakładany czas budowy, dwa lata, był jednym z bardziej agresywnych w porównaniu z tym, co praktykowano w innych europejskich krajach. „Inne równie unikatowe rozwiązanie zastosowane podczas budowy polegało na stawianiu infrastruktury region po regionie, przy jednoczesnym stałym przyjmowaniu nowych użytkowników. Zaczęto od Dublina i okolic, później prace ruszyły w regionach wschodnich, a następnie południowych (okolice miast Cork i Kerry). Użytkownicy zostali przyjęci znacznie szybciej niż miało to miejsce w przypadku innych europejskich sieci.” – powiedział Pat Kelly, szef TETRA Ireland.

Sama Garda wykorzystuje 14 000 radiotelefonów. Służba Więzienna posiada około 1300 terminali, które są używane w 11 więzieniach. Cały proces migracyjny przebiegł sprawnie. Pogotowie ratunkowe zacznie korzystać z NDRS już od bieżącego roku. Z sieci korzysta także Biuro Antykryzysowe, An Bord Gais, Eircom i Vodafone. W przypadku awarii telefonii stacjonarnej lub komórkowej, sieć TETRA będzie używana do łączności zastępczej.

Pat-Kelly-TETRA-Ireland-CEO-Michael-Rigney-Irish-Prison-Service.jpg

William-Walsh-TETRA-Ireland-Barry-OHalloran-Graham-Florence-Motorola.jpg

Do sieci dołączyło także wojsko i marynarka. W kolejce jest Straż Przybrzeżna, która dużo zyska na tej migracji pod względem interoperatywności z pozostałymi służbami porządkowymi. NDRS pokrywa strefę do 20km od wybrzeży. Śmigłowce Straży Przybrzeżnej będą zatem miały zapewnioną łączność i możliwość wywoływania innych użytkowników. Obrona cywilna, Czerwony Krzyż, Straż Rybacka i organizacje oparte na wolontariacie także czekają na możliwość korzystania z NDRS.

Według prezesa TETRA Ireland, porównanie technologii analogowej z cyfrową wypada na korzyść tej drugiej. TETRA oferuje doskonałą jakość dźwięku, bezkonkurencyjny zasięg i wysoki poziom bezpieczeństwa, uniemożliwiający podsłuch transmisji przez osoby nieupoważnione. Bardzo przydatna okazuje się także funkcja wywoływania alarmowego. Pewnego razu dwóch funkcjonariuszy Gardai zostało napadniętych. Po wciśnięciu przycisku alarmowego otrzymali błyskawiczne wsparcie. Zasięg NDRS przewyższa to, co pod tym względem oferują sieci GSM. Istnieje także możliwość zdalnej dezaktywacji zagubionych lub skradzionych radiotelefonów.

Następnym celem dla TETRA Ireland jest nawiązanie współpracy ze służbami komunalnymi na przykład odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w przypadku ryzyka wystąpienia powodzi, a także z pracownikami indywidualnymi wykorzystującymi urządzenia antynapadowe w trakcie wykonywanych swoich czynności. Możliwość szybkiego nawiązania łączności z pozostałymi użytkownikami może znacznie usprawnić ich pracę, szczególnie w sytuacjach kryzysowych.

Źródło: tetraireland.ie

Obejrzyj prezentację Prezesa TETRA Ireland, Pata Kelly przedstawioną podczas TETRA World Congress w Singapurze, 26 maja 2010.

TETRA-Ireland-Emergency-Services-and-Public-Safety-Network-TWC2010-Pat-Kelly-presentation.jpg

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Mauritius Metro wdraża sieć TETRA od Sepury

Firma Consort Digital, partner Sepury, wdrożył kompletny system radiokomunikacyjny TETRA na wyspie Mauritius.

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?
Pytania? Zadzwoń