Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Trwają ostatnie prace modernizacyjne systemu TETRA w Krakowie

Trwają ostatnie prace modernizacyjne systemu TETRA w Krakowie

Krakowska policja inwestuje w rozbudowę systemu szyfrowanej łączności radiowej TETRA. Trwają ostatnie prace przy montażu nowych stacji bazowych. Czasu zostało bardzo mało – System musi być w pełni sprawny przed lipcowymi Światowymi Dniami Młodzieży – największej masowej imprezie w historii Polski. – podaje portal informacyjny cyberdefence24.pl.

W Krakowie policja od kilkunastu lat korzysta z systemu cyfrowej radiotelefonicznej łączności TETRA. Teraz chodzi o to, by z tego samego systemu na tych samych częstotliwościach korzystały sąsiednie powiaty – przede wszystkim wielicki. To właśnie tam, we wsi Brzegi pod Wieliczką papież Franciszek przemówi do milionów wiernych. Odpowiednia łączność między policjantami z sąsiednich powiatów to podstawa, inaczej ciężko wyobrazić sobie organizację imprezy o tej skali. Poza tym krakowski system jest już wysłużony i wymaga modernizacji.

Dlaczego Policja w Krakowie inwestuje właśnie w tę formę komunikacji?

– System TETRA zapewnia bezpieczną łączność. Jest trudniejszy w podsłuchiwaniu czy zakłócaniu. Ma podobne funkcje co telefon komórkowy, pozwala np. na wysyłanie sms-ów. Co ważne, w tym wypadku można się połączyć z konkretną radiostacją. Nie trzeba przekazywać wszystkiego na otwartym kanale, a to pomaga uniknąć chaosu – tłumaczy podinsp. Mariusz Ciarka, rzecznik policji w Krakowie.

Poza tym służby nie mogą opierać się np. na telefonii komórkowej. Nie mogą ryzykować, że przy przeciążeniu sieci zewnętrznego operatora stracą łączność. TETRA zapewnia, że służby będą w stanie komunikować się nawet jeśli padną tradycyjne sieci komórkowe.

Dotyczy to jednak tylko komunikacji wewnętrznej. Pomiędzy różnymi służbami wypracowano inne kanały porozumiewania. Co prawda krakowska straż pożarna również korzysta z TETRA, ale nadaje ona na innej częstotliwości. W ramach inwestycji w system TETRA w Krakowie i okolicach pojawią się nowe stacje bazowe i radiotelefony.

– Obecnie Policja w Krakowie korzysta z systemu TETRA firmy Motorola. System ten był wykorzystywany przez Policję przez kilkanaście ostatnich lat. Jednakże biorąc pod uwagę wyeksploatowanie infrastruktury systemu podjęto decyzję o  modernizacji. Przeprowadzono rozpoznanie rynku oraz dialog techniczny z przedsiębiorstwami działającymi w branży radiokomunikacyjnej. Wprowadzono procedurę przetargową i podpisano umowę z wyłonionym wykonawcą – wyjaśnia kom. Andrzej Browarek z biura prasowego komendy głównej policji.

W ramach nowej infrastruktury policjanci skorzystają z urządzeń platformy komunikacyjnej TetraNode wyprodukowanej przez holenderską firmę ROHILL. Po pierwszych testach wiadomo, że nowe urządzenia będą kompatybilne z dotychczasowymi radiotelefonami policji. Wykonawca montuje teraz stacje i przygotowuje  przygotowuje migrację systemu z dotychczasowej infrastruktury na nową.

Funkcjonariusze gwarantują, że zmodernizowany system TETRA zacznie prawidłowo działać przed Światowymi Dniami Młodzieży.  Umowa z wykonawcą zakłada uruchomienie systemu na nowej infrastrukturze do końca maja. Później będą jeszcze testy w ramach migracji systemu oraz po jej zakończeniu, ale wszystko ma być zakończone przed ŚDM, które rozpoczną się już 27 lipca. Wiadomo już, że system będzie rozbudowywany także po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Z TETRY mają korzystać kolejne gminy wokół Krakowa.

Źródło: cyberdefence24.pl

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń