Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze TETRA w środowisku medycznym – fakty i mity

TETRA w środowisku medycznym – fakty i mity

(keytouch.info) Mimo że TETRA pomaga codziennie ratować życie pacjentów w szpitalach na całym świecie, nadal pokutują pewne mity dotyczące używania tej technologii w służbie medycznej. Na przykładzie szpitala centralnego w fińskiej Północnej Karelii postaramy się ostatecznie obalić pięć największych mitów.

TETRA-in-medical-care-mobile-doctor-using-Cassidian-radio-mid.jpg

Mit nr 1 – „Służbom medycznym, które przygotowują się do obsłużenia dużego zdarzenia wystarczy jedynie kilka radiotelefonów używanych wyłącznie kiedy zajdzie taka potrzeba”

Aby obalić ten mit najlepiej przyjrzeć się ekipom medycznym szpitala centralnego w Północnej Karelii. Jeszcze w roku 2008 prawie nikt z personelu nie potrafił używać cyfrowej łączności TETRA. Na samym początku jedynie 10 osób tym się zajmowało, a miały do dyspozycji tylko jeden radiotelefon, który przekazywany był z rąk do rąk. Dzisiaj ponad 600 pracowników używa na co dzień sprzętu działającego w ogólnokrajowej sieci VIRVE.

Jari Hirvonen, pielęgniarz, jest przekonany, że dobra znajomość sprzętu wynikająca z rutynowego używania łączności radiowej bardzo się przyda w sytuacjach kryzysowych. A przy poważnych zdarzeniach korzystanie z VIRVE staje się niezbędne ze względu na konieczność pozostawania w kontakcie z innymi służbami.

Kiedy życie ludzkie jest zagrożone, stały kontakt z personelem medycznym jest bardzo ważny. Niektórym osobom wydaje się, że sieci GSM są w stanie sprostać wymaganiom. Jednak tego typu sieci są podatne na awarie lub przeciążenia i dlatego nie mogą być uznawane za odpowiedni środek łączności w sytuacjach kryzysowych.

Mit nr 2 – „Łączność TETRA, opracowana przede wszystkim z myślą o służbach bezpieczeństwa publicznego, nie oferuje szczególnych korzyści służbom medycznym”

Tetra-in-hospital.jpgŁączność TETRA oferuje liczne korzyści pracownikom służb medycznych. Przypuśćmy, że pojawiła się konieczność założenia gipsu pacjentowi. Dzięki wiadomościom tekstowym można błyskawicznie wysłać wiadomość do wszystkich pracowników. Jeśli któryś z nich jest w danej chwili wolny i potrafi wykonać niezbędny zabieg to wystarczy, że potwierdzi swoją gotowość odpowiednią wiadomością statusową. Jak twierdzi Hirvonen: „Nigdy nie potrzebowaliśmy więcej niż trzy minuty aby poinformować wszystkie 80 osób należących do naszej grupy”. Gdyby w podobnej sytuacji użyć telefonu GSM, w takim samym czasie udałoby się poinformować jedynie trzy osoby.

Innym przykładem są e-maile, które niekiedy potrafią docierać do odbiorców ponad godzinę po wysłaniu. O ile w niektórych sytuacjach ich użycie jest uzasadnione, to w innych przypadkach nie powinno się z nich korzystać. E-maile nie spiszą się w sytuacji, kiedy trzeba szybko dowiedzieć się czy są wolne miejsca w szpitalu dla chorych potrzebujących konkretnego rodzaju zabiegów. O wiele lepiej spisze się wiadomość tekstowa wysłana do właściwych adresatów.

Mit nr 3 – „I tak nikomu nie będzie się chciało używać tego typu łączności”

Jaana Saviranta, pielęgniarka, przypomina sobie jakie trudności sprawiała szumiąca analogowa łączność. Często ciężko było zrozumieć wypowiedzi korespondenta. „Doceniam również oszczędności czasu, które udało się zrealizować. Teraz wystarczy jedynie wcisnąć przycisk nadawania i wszyscy natychmiast mnie słyszą. Kwestie bezpieczeństwa także są niezmiernie istotne. Kiedy jestem sama z pacjentem i coś się wydarzy mogę szybko wezwać wsparcie. Dawniej każdy musiał informować uprzednio recepcję o każdym swoim planowanym ruchu. Kiedy dana osoba była potrzebna, recepcjonistka musiała osobiście jej szukać na terenie szpitala. Dzisiaj wystarczy nawiązać przy pomocy radiotelefonu połączenie grupowe lub indywidualne”.

Mit nr 4 – „Szkolenie pracowników jest trudne i kosztowne”

Tetrasim-TETRA-simulator-training-classes.jpgSzkolenie z obsługi radiotelefonów może być włączone do standardowego programu szkoleń dla nowych pracowników. Nie jest do tego potrzebna specjalnie rozbudowana sieć radiowa. Szpital posiada symulator TETRAsim, który pozwala na weryfikację poziomu wiedzy kandydatów. Obsługiwany jest zaledwie przez dwóch wykładowców. Kandydaci mają możliwość powtarzania ćwiczeń tak długo, jak to konieczne. Indywidualne podejście pozwala każdemu na naukę we własnym rytmie. Nie wystarczy wiedzieć, który guzik nacisnąć. Trzeba przede wszystkim potrafić korzystać z radiotelefonów w konkretnych, realistycznych sytuacjach.

Mit nr 5 – „Komunikacja GSM jest wygodniejsza od komunikacji TETRA”

Trzeba pamiętać, że sieci GSM nie są wystarczająco niezawodne. Niejednokrotnie można się było przekonać co dzieje się z takimi sieciami przy poważniejszych zdarzeniach. Każdy próbuje dodzwonić się do domu, do biura lub na numer alarmowy. Wszystko to przeciąża sieć. Tymczasem służby medyczne muszą mieć dostęp do sprawnej łączności w każdej sytuacji. A co kiedy sieć działa bez zakłóceń? Saviranta wyjaśnia: „Kiedy zaczęłam pracować w szpitalu jako pielęgniarka, korzystaliśmy z komunikacji GSM, której popularność wtedy rosła. Teraz zrezygnowaliśmy z używania jej przy codziennej pracy, ponieważ jest ona zbyt mało wygodna do tego typu zastosowań”.

Źródło: http://www.keytouch.info/

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Trzy chińskie miasta wdrażają łączność radiową TETRA Airbusa dla swoich linii metra

Trzy nowe chińskie miasta wdrażają bezpieczną łączność radiową TETRA firmy Airbusa dla swoich linii metra.

Stacja bazowa TETRA Hytera DIB-R5 przeszła próbę ogniową

Stacja bazowa systemu łączności TETRA firmy Hytera o nazwie DIB-R5 przeszła 90-minutową próbę ogniową

Czy PGE nadal będzie chciała inwestować w specjalny system łączności?

Czy nowy prezes PGE Wojciech Dąbrowski po audycie zdecyduje o zaprzestaniu rozwijania specjalnego systemu łączności radiowej dla energetyki LTE450, rozwijanego obecnie przez spółkę córkę PGE Systemy?

AIRBUS: Komunikacja hybrydowa na lotnisku w Dubaju – 3 ważne korzyści

Międzynarodowe lotnisko w Dubaju (DXB) jest najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie pod względem międzynarodowego ruchu pasażerskiego.
Pytania? Zadzwoń