Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Radiotelefony TETRA ATEX

Radiotelefony TETRA ATEX

radiotelefony-ATEX-EX-w-strazy-pozarnej-small.jpgWielu użytkowników profesjonalnych systemów radiowych stoi w obliczu zagrożeń związanych z niebezpieczeństwem wybuch w swoim środowisku pracy. Dzięki urządzeniom sklasyfikowanym jako iskrobezpieczne (ATEX), mogą komunikować się bez bez obawy o bycie potencjalnym źródłem zapłonu.

 

Strażacy i inni członkowie służb ratowniczych, pracownicy platform wiertniczych i rafinerii, a także przemysłu spożywczego w trakcie wykonywania swojej pracy mogą często stykać się z potencjalnie wybuchowymi substancjami. Są to nie tylko palne gazy, ale również i drobno zmielone substancje organiczne – pył drzewny albo mąka, które zmieszane w odpowiednich proporcjach z powietrzem także mogą być wybuchowe. Aby zmniejszyć ryzyko eksplozji należy eliminować potencjalne źródła zapłonu. Dlatego też ważne jest, aby w zagrożonych środowiskach stosować sprzęt spełniający odpowiednie normy bezpieczeństwa.

Regulacje, dyrektywy…

Sepura STP8X iskrobezpieczny radiotelefon TETRA

Wiele krajów stworzyło własne zapisy prawne odnoszące się do pracy w warunkach niebezpiecznych. W Wielkiej Brytanii jest to DSEAR (Dangerous Substances and Explosive Atmospheres Regulations 2002). Przepis ten definiuje atmosferę wybuchową jako mieszaninę substancji niebezpiecznych z powietrzem w określonej postaci (gaz, para, mgła lub pył) i w określonych warunkach atmosferycznych (temp. od 20˚C do 40˚C, ciśnienie od 0,8 do 1,1 bara). W Unii Europejskiej obowiązują dwie kluczowe dyrektywy znane pod nazwą ATEX (EXplosive ATmospheres): Dyrektywa 99/92/EC (ATEX 137) dotycząca warunków pracy oraz Dyrektywa 94/9/EC (ATEX 95) dotycząca wyposażenia elektrycznego i systemów zabezpieczeń przeznaczonych do użytkowania w potencjalnie wybuchowych atmosferach. Wszystkie te zapisy prawne definiują strefy, na których występuje zagrożenie wybuchem i które powinny być oznaczone znakiem EX. Także sprzęt certyfikowany do użytku w obrębie tych stref powinien być odpowiednio oznakowany.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na sprzęt radiowy nadający się do użytku we wspomnianych środowiskach kilku z producentów radiotelefonów TETRA wprowadziło do swoich ofert modele oznaczone literami „EX”. Obecnie iskrobezpieczne radiotelefony TETRA produkują wyłącznie firmy Cassidian, Motorola, Sepura i Funkwerk, choć ta ostatnia pozostaje nieco na uboczu w porównaniu do pierwszej trójki.

Producenci i modele

Wprowadzony w 2011 roku radiotelefon ręczny Sepura STP8X rozszerzył zakres działalności firmy na niebezpieczne środowiska zawierające gazy i pyły. Urządzenie to zostało zaprojektowane tak, aby spełniało najnowsze wersje standardów ATEX i IECEx oraz było wygodne podczas pracy w trudnych środowiskach. To ostatnie zapewnia głośny i czysty dźwięk z głośnika oraz możliwość posługiwania się radiotelefonem nawet w grubych rękawicach roboczych. Poza tym STP8X dziedziczy wiele unikalnych właściwości po flagowym modelu Sepury wśród radiotelefonów ręcznych – STP8000. Są to m.in. powiadomienia o przeoczonych zdarzeniach i przeglądarka obrazów z karty MicroSD.

Zarówno zwykłe radiotelefony ręczne TETRA, jak i te zgodne z dyrektywą ATEX spełniają takie same, podstawowe funkcje. Różnica tkwi w ich konstrukcji i procesie produkcyjnym. Radiotelefon ATEX musi zawsze pozostawać bezpieczny dla otoczenia. Nawet jeśli sam ulegnie awarii, ewentualna iskra nie może wywołać pożaru.

Ochrona pracownika

Cassidian-TETRA-Terminal-THR9Ex.jpg

Firma Cassidian już w 2007 roku wprowadziła radiotelefon ATEX, znany jako Nokia THR880i Ex. Ma on dwustronną budowę – jedna (z klawiaturą) jest wykorzystywana do rozmów telefonicznych, druga – jak zwykły radiotelefon. THR880i Ex posiada wbudowany odbiornik GPS, kolorowy wyświetlacz, komunikaty głosowe, przeglądarkę XHTML i platformę Java pozwalającą na uruchamianie wielu aplikacji. W końcu 2010 roku firma wypuściła jego następcę – radiotelefon THR9 Ex z certyfikatami ATEX i IECEx. On także ma jasny, kolorowy wyświetlacz prezentujący użytkownikowi cenne informacje, np. ostrzega o rozładowującej się baterii lub niknącym zasięgu sieci. Na jego klawiaturze znajduje się specjalny przycisk MENU za pomocą którego można szybko wykonać powszechne czynności, np. przełączenie się do trybu bezpośredniego (DMO). Poza tym posiada duży klawisz alarmowy, alarm o braku ruchu (man-down), alert wibracyjny, GPS, podwójny przycisk PTT, komunikaty głosowe i aplikacje Java.

Ostatnio wyróżniony

MTP850Ex Motorola ATEX RadiotelefonUltrawytrzymały radiotelefon ręczny Motoroli, MTP850Ex, nie tak dawno zdobył wyróżnienie od jurorów Międzynarodowych Nagród TETRA 2012, w kategorii „Najlepszy produkt TETRA dla przedsiębiorstw”. Wprowadzone w 2012 roku urządzenie oprócz wymogów dyrektywy ATEX spełnia także standard ochrony IP65. Jak twierdzi producent, jego terminale TETRA ATEX zostały zaprojektowane tak, aby były intuicyjne i łatwe w użytkowaniu w niebezpiecznych środowiskach. MTP850Ex posiada odbiornik GPS służący do lokalizacji pracownika, alarm o braku ruchu, przycisk alarmowy i uproszczoną klawiaturę z dużymi przyciskami, łatwą do obsługi nawet w ochronnych rękawicach.

Radiotelefon dla przemysłu petrochemicznego

Na zeszłorocznym TETRA World Congress w Budapeszcie do stawki dołączyły kolejne radiotelefony ATEX, od Funkwerk Security Communications. Są to FT4 Ex i FT4 S Ex, pierwsze modele ATEX w dorobku tej firmy. Są przeznaczone do użytku w przemyśle petrochemicznym oraz chemicznym i także posiadają klasę ochrony IP65. Radiotelefony te zapewniają użytkownikowi ochronę osobistą posiadając zarówno funkcję alarmu uruchamianego ręcznie, jak i automatycznie.

Źródło: TETRA Today 7 – 2012

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Motorola Solutions dzięki wielofunkcyjnemu urządzeniu TETRA i LTE przenosi komunikację bezpieczeństwa publicznego na wyższy poziom

otorola Solutions zaprezentowała MXP7000, swoje nowe przenośne urządzenie wielofunkcyjne do komunikacji krytycznej, które scala łączność głosową i transmisję danych w standardach TETRA i 4G LTE

Motorola Solutions buduje Narodową Cyfrową Sieć Radiową dla Rumuńskich Służb Ratunkowych

Inwestycja zmodernizuje łączność służb bezpieczeństwa publicznego i poprawi współpracę pomiędzy agencjami na terenie kraju. Pod koniec października firma Motorola Solutions ogłosiła, że będzie modernizować i...

HMF na PMRExpo 2021 w Kolonii

Hytera Mobilfunk GmbH (HMF) przedstawi na PMRExpo (od 23 do 25 listopada 2021) w Kolonii ważne tematy i pokaże to, co najlepsze z obszarów rozwiązań, technologii i usług w łączności krytycznej.

PT310 i PT350: nowe radiotelefony TETRA od Hytera

Hytera zaprezentowała dwa nowe radiotelefony cyfrowe pracujące w standardzie TETRA: PT310 i PT350
Pytania? Zadzwoń