Choć łączność analogowa w paśmie VHF (w tym w paśmie morskim) pozostaje głównym środkiem komunikacji radiowej Irlandzkiej Straży Przybrzeżnej (IRCG), to sieć TETRA pozwala jej na bezpieczną łączność pomiędzy załogami śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych a koordynatorami na ziemi oraz zarządem Straży.
IRCG podlega Wydziałowi Transportu rządu Irlandii, a swoją siedzibę ma w Dublinie. Tam oraz w miejscowościach Valentia i Malin znajdują się centra koordynacyjne straży przybrzeżnej, a w Waterford, Dublinie, Shannon i Sligo — bazy śmigłowców. Oprócz tego IRCG dysponuje pięćdziesięcioma jednostkami ochotniczymi na terenie całego kraju.
Historia łączności TETRA w Irlandzkiej Straży Przybrzeżnej rozpoczęła się w 2011 roku wraz z testami prowadzonymi wspólnie przez centra koordynacyjne, zespół interwencyjny oraz bazę śmigłowców w Shannon. Stwierdzono wtedy, że technologia TETRA zapewnia wysoką jakość komunikacji i jest odpowiednia do zastosowania w IRCG. Zanim jeszcze zdecydowano się na migrację, konsorcjum Tetra Ireland (Eircom, Motorola Solutions i Sigma Communications Group) zapewniło szkolenia z obsługi sprzętu dla członków Straży. Następnie kilka miesięcy zajęło ustalanie grup rozmównych w ramach NDRS, irlandzkiej narodowej sieci TETRA zarządzanej przez Tetra Ireland. Po zakończeniu migracji, 50 strażników przybrzeżnych w trzech centrach koordynacyjnych miało do dyspozycji 6 radiotelefonów przewoźnych TETRA, a 10 członków grupy interwencyjnej — radiotelefony ręczne. Ponadto, każda baza śmigłowców otrzymała po 6 radiotelefonów ręcznych dla załóg, a jeden ze śmigłowców, stacjonujący w Shannon, został wyposażony w radiotelefon pokładowy.
Dzięki swojej odporności oraz niemal 100-procentowym pokryciu zasięgiem na terenie Irlandii, sieć NDRS stanowi efektywne wsparcie dla systemu VHF wykorzystywanego przez Irlandzką Straż Przybrzeżną. Daje także możliwość współpracy z innymi organizacjami korzystającymi z NDRS, takimi jak Garda Siochaná, Marynarka Wojennna i Służba Zdrowia. Łączność może się odbywać na współdzielonym kanale radiowym bądź poprzez wybranie indywidualnego numeru przydzielonego każdemu radiotelefonowi w sieci.
Źródło: www.tetraireland.ie
Fot.: commons.wikimedia.org