Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Tetra na Politechnice Gdańskiej

Tetra na Politechnice Gdańskiej

Wydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (WETI) Politechniki Gdańskiej jest jedynym wydziałem  na polskich uczelniach, który wykorzystuje zaawansowany systemu TETRA do celów badawczych oraz dydaktycznych. 

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przetargu nieograniczonego w lutym 2010 roku na „dostawę stacji bazowej tetra z anteną i wyposażeniem oraz fotoradaru stacjonarnego z wyposażeniem i obudową”. Po zaledwie miesiącu trwania procedury przetargowej (pod koniec marca) wybrano ofertę firmy Aksel sp. z o.o. z siedzibą w Rybniku.

Prace wdrożeniowe systemu zaczęły się krótko po wyborze oferenta i  tak w budynku wydziału zainstalowano stację bazową Rohill TetraNode, wraz z instalacją antenową i urządzeniami dodatkowymi, dostarczonymi przez rybnicką firmę Aksel sp. z o.o., z którą Politechnika Gdańska obecnie ściśle współpracuje w zakresie badań i testów. Specjalnie do tego celu utworzonym laboratorium kieruje dr inż. Sławomir Gajewski.

1 czerwca 2010 w Katedrze Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych rozpoczęto pierwsze testy wieloszczelinowej transmisji danych pakietowych (Multislot Packet Data). Oficjalne uruchomienie systemu poprzedziła procedura uzyskanie odpowiednich pozwoleń i przydzielenia duplexowego kanału radiowego. Warto wspomnieć, że jak dotąd nikt w Polsce nie wykorzystuje transmisji wieloszczelinowej, a w Europie jest to rzadkość.

 

Radiowy System Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (RSMAD)System Rohill TetraNode, w powiązaniu z innymi technologiami transmisji radiowej, wykorzystywany jest do realizacji projektu badawczego-rozwojowego „Radiowy System Monitorowania i Akwizycji Danych z Urządzeń Fotoradarowych (RSMAD)” (wniosek nr N R02 0034 06), kierowanego przez dr Gajewskiego. Projekt ten jest zaplanowany na lata 2009-2012 i w całości sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Powstaje on we współpracy z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. System RSMAD ma na celu usprawnienie pracy Policji i innych uprawnionych organów, w zakresie sprawowania nadzoru oraz obsługi fotoradarów na terenie całego kraju, a przez to wpłynięcie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Będzie on stanowił innowację w systemie informatyczno-telekomunikacyjnym, a jedną z jego funkcji będzie automatyczne odczytywanie i przesyłanie danych obrazowych z urządzeń fotoradarowych tworzących system RSMAD do nowoczesnego Centrum Akwizycji Danych. RSMAD będzie także umożliwiał zdalną konfigurację fotoradarów.

Oprócz tego, system TETRA na Politechnice wykorzystywany jest również do celów dydaktycznych. W związku z kształceniem specjalistów z dziedziny systemów i usług radiokomunikacyjnych na specjalności prowadzonej przez Katedrę, pozyskany sprzęt został natychmiast wdrożony do procesu nauczania. W ramach dodatkowych zajęć – laboratorium z przedmiotu Technika odbioru radiowego, studenci przeszli pierwsze szkolenia z konfigurowania i obsługi omawianej stacji bazowej oraz radiotelefonów, a także poznali mechanizmy ubiegania się o pozwolenia radiowe, przydział kanału radiowego, numerację MNC itp. Studenci mogą zobaczyć, w jaki sposób instalowane są urządzenia stacji bazowej, anteny nadawczo- odbiorcze, jak należy prawidłowo dokonać montażu instalacji odgromowej oraz wykonać pomiary skuteczności jej działania.

W Katedrze realizowane są pierwsze prace dyplomowe, magisterskie i inżynierskie, z wykorzystaniem TETRY. Są one związane z projektowaniem stacji bazowych, implementacją oprogramowania na potrzeby TETRY, doborem sprzętu TETRA wg wymagań określonych przez klienta oraz wykonywaniem projektów zasięgowych. Obecnie kolejna grupa studentów będzie kontynuowała te prace, realizując następne prace dyplomowe magisterskie i inżynierskie oraz tzw. projekty grupowe, dotyczące m.in. projektów infrastruktury sieciowej i projektów zasięgowych systemu TETRA, przeznaczonego dla trójmiejskiej policji. Jest to związane z szeroko zakrojoną współpracą Katedry Systemów i Sieci Radiokomunikacyjnych Politechniki Gdańskiej z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Pozyskanie nowego sprzętu umożliwia studentom zdobycie praktycznych umiejętności obsługi, konfigurowania i wdrażania nowoczesnych technologii radiokomunikacyjnych. Wybrani, najlepsi studenci uczestniczą w seminariach naukowych organizowanych wspólnie z wiodącymi firmami tej branży na terenie Polski, gdzie wymieniane są poglądy i nowe doświadczenia.

Źródło: dr inż. Sławomir Gajewski 


O Wydziale ETI PG  http://www.eti.pg.gda.pl/

Wydzial-Elektroniki-Telekomunikacji-i-Informatyki-Politechniki-Gdanskiej-logoWydział Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki (dawna nazwa Wydział Elektroniki) Politechniki Gdańskiej to największy z wydziałów tej uczelni, składający się obecnie z 16 katedr, kształcący około 4 000 studentów na studiach stacjonarnych I  i II stopnia, stacjonarnych jednolitych magisterskich, niestacjonarnych I i II stopnia, a także studiach doktoranckich.

Wydział ETI posiada najwyższą kategorię naukową od roku 1992. Zgodnie z wymaganiami KBN obecnie jest to kategoria I (poprzednio nazywana kategorią A).

Liczne wdrożenia wyników prowadzonych badań, współpraca z wieloma instytucjami naukowymi i zagranicznymi, znaczna liczba realizowanych grantów KBN oraz prac umownych korzystnie świadczą o aktywności naukowej pracowników Wydziału ETI. Wymiernym efektem tej aktywności jest liczba publikacji, która w latach ostatnich utrzymuje się na poziomie 500 rocznie; z tej liczby jedną trzecią stanowią zazwyczaj publikacje zagraniczne.

Wyróżniającymi się dziedzinami działalności naukowej Wydziału są teoria i technika mikrofalowa, teoria i technika sterowania komputerowego, komputerowe systemy pomiarowe i diagnostyczne, optoelektronika, teoria i technika systemów telekomunikacyjnych, elektronika medyczna i akustyka. Znaczące osiągnięcia naukowe uzyskiwane są również w zakresie szeroko rozumianej inżynierii oprogramowania. W związku z tym Wydział uczestniczy w wielu priorytetowych krajowych i międzynarodowych programach badawczych. Wśród nich są projekty realizowane w ramach projektów ramowych Unii Europejskiej.

Wydzial-Elektroniki-Telekomunikacji-i-Informatyki-Politechniki-Gdanskiej-budynek-glowny 

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

5 powodów, dla których warto wybrać technologię TETRA

Hytera Mobilfunk cytuje 5 powodów dla których warto wybrać niezawodną łączność radiową w standardzie TETRA: Bezpieczna komunikacja radiowa, Wysoki poziom interoperacyjności, Maksymalna skalowalność, Efektywne wykorzystanie kanałów, Bezprzewodowe połączenie sieciowe.

Energa OZE wprowadza do użytku system TETRA

Nowoczesny system cyfrowej łączności TETRA będzie wdrożony w kolejnej spółce Grupy Energa w celu zapewnienia niezawodnej łączności.

Policja zamraża projekt „TETRA 13 miast”. Rozpatrywane są różne scenariusze

Komenda Główna Policji zdecydowała po wyroku sądu o przerwaniu wdrażania systemu łączności TETRA w 13 aglomeracjach w Polsce.

Page Commmunication będzie serwisować stołeczną TETRĘ Policji

Firma Page Commmunication została wybrana na realizację usług serwisu pogwarancyjnego infrastruktury systemu trankingowego TETRA TetraNode firmy Rohill dla Komendy Stołecznej Policji
Pytania? Zadzwoń