Najlepsze źródło informacji w Polsce o branży TETRA !

Slider
Strona główna Aktualności Najnowsze Stowarzyszenie Policji IPA w Centrum Oprogramowania Motorola w Krakowie

Stowarzyszenie Policji IPA w Centrum Oprogramowania Motorola w Krakowie

Współpraca Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz firm AKSEL i Motorola Solutions zaowocowała pierwszym seminarium dla członków IPA. W dwudniowym spotkaniu, które odbyło się w Krakowskim Ośrodku Oprogramowania udział wzięli przedstawiciele pracowników wydziałów łączności i informatyki polskiej Policji.

W trakcie zajęć uczestnicy mieli okazję zapoznać się z historią systemu TETRA w Polskiej Policji, jak również „przetestować” funkcjonalność najnowszej technologii na stanowisku dyspozytorskim w przystosowanej do tego specjalnej sali pokazowej.

Obecnie w Polsce pracują cztery systemy łączności radiowej TETRA używane przez Policję w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Szczecinie. Wszystkie systemy zostały uruchomione w latach 1999 – 2002 i z powodu braku środków finansowych nie były rozwijane (poszerzane o okoliczne miasta czy województwa). W początkowej fazie eksploatacji w ramach posiadanych środków finansowych systemy zostały unowocześnione w oprogramowanie do wersji 3.8. oraz zostały dokupione dodatkowe radiotelefony. Na dzień dzisiejszy unowocześnianie obecnie pracujących systemów jest bardzo utrudnione lub nawet niemożliwe. Wprowadzona w 2003 roku unijna dyrektywa RoHS spowodowała, że platforma sprzętowa przestała być wspierana przez dostawców.

seminarium-tetra-dla-ipa-w-motorola-solutions-krakow.

Program seminarium obejmował:

 • przegląd oferty produktowej w aspekcie migracji od prostych do zaawansowanych rozwiązań w zakresie infrastruktury i radiotelefonów;
 • wprowadzenie do technologii TETRA oraz omówienie przykładowych projektów TETRA zrealizowanych dla służb bezpieczeństwa publicznego w Europie;
 • zwiedzanie ośrodka i laboratoriów;
 • omówienie architektury systemów wielkoobszarowych budowanych na bazie Dimetra IP, komponentów systemu, kwestii zarządzania systemami rozległymi, dostępnych funkcji sieciowych;
 • prezentację systemu Dimetra IP w aspekcie możliwości zarządzania od strony dyspozytora (rejestracja rozmów, lokalizacja radiotelefonów zdalne zmiany oprogramowania i kluczy w radiotelefonach), jak również omówienie modeli serwisowania systemów Dimetra IP.

Ważniejsze aspekty zapoznawcze przekazane w trakcie seminarium to:

 • Najnowsza architektura sprzętowa DIMETRA IP w wersji 8.2 wraz z wprowadzonymi do eksploatacji nowymi stacjami bazowymi (BTS).
 • Lata doświadczeń firmy MOTOROLA pozwoliły usprawnić strukturę strefy radiowej i jej zarządzania. W jednej strefie może być czynnych 100 stacji bazowych (BTS-ów) oraz 55 konsol dyspozytorskich. Istnieje możliwość połączenia kilku stref w klastry. Za taką ilość sprzętu w strefie odpowiada tylko jedno centrum zarządzania, które poprzez sieć Ethernet’u może być spięte z kolejnymi centrami zarządzania kolejnych stref w innych województwach. Taka konfiguracja pozwala na budowanie systemów różnej wielkości i łączenie ich w jeden zunifikowany system łączności.
 • Zcentralizowanie zarządzania taką ilością sprzętu w jednej strefie pozwala:
  • na większą kontrolę stanu technicznego poszczególnych BTS-ów,
  • na zdalne unowocześnianie oprogramowania BTS-ów,
  • na kontrolę stanu zmiany oprogramowania w poszczególnych radiotelefonach przewoźnych i przenośnych.
  • monitorować sytuacje w danych strefach z pozycji centralnej państwa jak też centralnie przesyłać najnowsze wersje oprogramowania.
 • Pokazano najnowszy bardzo mały BTS, który może być zainstalowany na pojazdach RSD (ruchome stanowisko dowodzenia). Praca możliwa na trzech kanałach.
 • Konsola dyspozytorska ma możliwość jednoczesnego odbierania kontrolowania 200 grup radiowych
 • Cały system radiowy Dimetra IP ma możliwość szyfrowania prowadzonych rozmów w nowszym systemie kryptografii (End to End), który zapewnia bezpieczeństwo komunikacji w całym torze radiowym.
 • Radiotelefony nasobne najnowszej serii MTP6000 mają na wyposażeniu aparat fotograficzny, GPS oraz możliwość samoczynnego aktualizowania swojego oprogramowania w trakcie ładowania baterii, jeżeli ładowarka jest podłączona do odpowiedniego komputera.

Na zakończenie seminarium z rąk p. Grzegorza Marzantowicza, Dyrektora ds. Dystrybucji firmy Motorola Solutions Polska oraz Arkadiusza Skrzypczaka, Prezydenta Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji, uczestnicy seminarium otrzymali certyfikaty.

Korzystając z okazji, chcielibyśmy również podziękować Arturowi Studnickiemu, przewodniczącemu Regionu IPA Kalwaria Zebrzydowska oraz Kustoszowi o. Gracjanowi Kubicy z Klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej, za wspaniałą gościnę i uroczystą kolację.

zaswiadczenie-marek-kuzniar-projektowanie-zarzadzanie-motorola-tetra-dimetra-ip

Tekst i zdjęcia: Marek Kużniar

Źródło: IPA Kraków

[]
1 Step 1
Dziękujemy za odwiedziny. Zapisz się na nasz Newsletter aby nie przegapić nowości:
Bardzo się cieszymy, bo robimy to właśnie dla Ciebie. Możemy powiadamiać Cię o nowościach na blogu. Żadnego spamu ani lania wody. Tylko najciekawsze artykuły z danego tygodnia.
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
- Sponsorowane -

AKTUALNOŚCI

Nowe urządzenie pokładowe Teltronic RTP-800 TETRA/LTE dla transportu publicznego

Hiszpańska firma Teltronic, jako światowy lider profesjonalnych rozwiązań komunikacji radiowej w transporcie, przedstawiła urządzenie pokładowe nowej generacji RTP-800, które integruje krytyczne usługi łączności głosowej (TETRA) i usługi transmisji danych szerokopasmowych (LTE/Wi-Fi) w jednym urządzeniu.

Airbus modernizuje sieć miejskiego operatora sieci komunalnej w Monachium do TETRA IP

Airbus zmodernizował system łączności radiowej TETRA miejskiego operatora komunalnego do nowoczesnej technologii serwera Airbus TETRA Taira

Andrzej Piotrowski poza PGE Systemy. Czy to oznacza koniec sieci LTE450 dla energetyki?

Andrzej Piotrowski rozstał się z PGE Systemy. Czy to oznacza koniec projektu prywatnej szerokopasmowej sieci LTE450 dla energetyki w Polsce?

Enspirion uruchomił na Bałtyku stację bazową sieci TETRA

Enspirion, spółka-córka Energi powiększa zasięg działania sieci radiowej TETRA o domenę morską – dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo i niezawodność cyfrowej łączności na południowym Bałtyku.
Pytania? Zadzwoń